Medicinska sestra, ki je bila v stiku z bolniki na pediatrični kliniki, je zbolela za ošpicami, čeprav je bila dvakrat cepljena, kar je zelo redko. Za ošpice so namreč dovzetni vsi, ki niso preboleli ošpic ali niso bili uspešno zaščiteni s cepljenjem. Osebe, ki so jih prebolele, so trajno zaščitene.
Ošpice so zelo nalezljiva virusna bolezen, ki se prenaša s kužnimi kapljicami, ki lahko več ur lebdijo v zraku, neposredno ali posredno s kužnimi kapljicami izločkov nosu in žrela okužene osebe pri kihanju in kašljanju. Od okužbe do prvih znakov bolezni traja okrog 10 dni, lahko od sedem do 18 dni.
Pričetek bolezni je nenaden, z visoko vročino, hudim glavobolom, utrujenostjo, nahodom, vnetjem očesnih veznic in kašljem. Sledi pojav izpuščaja v ustih na mehkem nebu, jeziku, po nebnicah. Drugi in tretji dan bolezni se pojavijo značilne tako imenovane Koplikove pege, majhne bele pege na sluznici nasproti kočnikov. 14. dan po okužbi se pojavi izpuščaj na koži, ki traja do sedem dni.
Največje tveganje za zaplete in tudi smrt imajo dojenčki in imunsko oslabljene osebe. Zapleti se pojavijo pri približno 30 odstotkih primerov. Bolezen pri novorojenčkih in dojenčkih lahko povzroči hudo drisko z dehidracijo. Otroci lahko prav tako zbolijo za vnetjem srednjega ušesa in hudo pljučnico, ki je najpogosteje vzrok za smrt. Redkeje se kot zaplet lahko razvije tudi vnetje osrednjega živčevja.
Za ošpice ni posebnega zdravila. Bolnik mora počivati in piti dovolj tekočine, da prepreči dehidracijo. Antibiotiki so potrebni le pri bakterijskih zapletih ošpic, kot so vnetje srednjega ušesa, pljučnica.
Če pri sebi opazite znake bolezni, se po telefonu posvetujte z zdravnikom, ki bo dal ustrezna navodila. Ob pojavu ošpic izvajajo ukrepe, med katerimi je najučinkovitejše čimprejšnje cepljenje oseb, ki so bile v stiku z bolnikom. Zato svetujejo vsem, ki jih zdravstvena služba zaradi stika z bolnikom z ošpicami povabi na cepljenje, naj se nemudoma odzovejo.
Od leta 1980 so cepili z dvema cepivoma
V Sloveniji je bilo obvezno redno cepljenje z enim odmerkom cepiva od leta 1968 do 1978. Zatem je bilo do leta 1980 obvezno cepljenje z dvema odmerkoma cepiva, od leta 1990 pa je kombinirano cepljenje proti ošpicam, mumpsu in rdečkam.
Pred uvedbo cepljenja so se pojavljale epidemije ošpic na 2 do 5 let in so trajale 3 do 4 mesece. V Sloveniji so bile ošpice dolga leta najpogostejša nalezljiva bolezen. Od leta 1968, ko smo pri nas uvedli obvezno cepljenje, je število bolezni začelo upadati. Zadnja epidemija ošpic je bila pri nas v letih 1994/95.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.