V vseslovenski čistilni akciji je na 7.000 divjih odlagališčih odpadke čistilo najmanj 250.000 prostovoljcev, kar presega 12 odstotkov vseh prebivalcev. V mestni občini Ljubljana se je akcije udeležilo okoli 12.000 udeležencev, v Kranju 3.000, v Mariboru skoraj 10.000, v Velenju okoli 3.000, na Obali okoli 10.000, v Novem mestu 8.000, v Celju več kot 2.000, v Sežani 2.000, na Koroškem 10.000, v Pomurju 15.000, v Murski Soboti 1.093 ... Kot nam je sporočil bralec, pa so čistili tudi zamejski Slovenci v Trstu.
Kot so sporočili organizatorji, je število udeležencev preseglo vsa pričakovanja. "Občutki akcije so fantastični. S tako veliko udeležbo smo se postavili na ekološki zemljevid Evrope. Takega rezultata ne bodo dosegli v nobeni državi več," je prepričan eden izmed vodij projekta Očistimo Slovenijo v enem dnevu Aleš Pevc. Ena vodij projekta Petra Matos je dejala, da je akcija zmaga vseh Slovencev in da smo skupaj naredili nekaj neverjetnega. "Samo skupaj nam lahko uspe in nam je," je menila.
Organizatorji so pohvalili vse lokalne koordinatorje, vse občine, med njimi pa posebej izpostavili občino Pivka, kjer je v akciji sodelovalo kar 35 odstotkov občanov.
Po prvih ocenah so zbrali 60.000 kubičnih metrov odpadkov, pričakujejo pa, da jih bodo najmanj 80.000 kubičnih metrov. Vsi udeleženci so vabljeni na zaključne zabave v Ljubljani, Mariboru in Novi Gorici, ki so se začele ob 17. uri in bodo trajale do 23. ure.
Težave z odvažanjem
Z zbirnih mest na deponije bodo zbrane odpadke komunalna podjetja in drugi odvažali še vse do srede, tekom prihodnjega tedna pa naj bi bili znani tudi uradni podatki o številu udeležencev in o količini zbranih odpadkov v tej akciji.
Ker se je samo v Ljubljani zbralo skoraj 10.000 prostovoljcev, se zdaj pojavljajo težave pri odvažanju odpadkov z odlagališč na zbirna mesta, je dejala predstavnica organizatorjev akcije Nina Marolt. Prostovoljci so po njenih besedah pripravljeni delati, prevozov za odpadke do zbirnih mest, za katere skrbijo udeleženci, pa je relativno malo. Poleg tega, da je odpadkov veliko, pa gre tudi za kosovne odpadke, ki jih prostovoljci s kombiji ne morejo prepeljati. Pri reševanju težav tako trenutno pomaga tudi Snaga, ki je sicer načrtovala 15 zbirnih mest na področju Ljubljane.
V Ljubljani je bilo sicer med 70 in 80 zbirnih mest za prostovoljce. Od popisanih 531 odlagališč jih prostovoljci danes čistijo 350, poleg tega pa čistijo tudi nekatera neprijavljena odlagališča, je pojasnil predstavnik organizatorjev Janez Matos.
Od politikov, nogometašev, vojske in naše redakcije...
Akciji se je na različnih lokacijah pridružil cel slovenski politični vrh, obrobje Maribora so pomagali čistiti fantje nogometnega kluba Maribor, da bo Bežigrad čistejši pa je skrbela tudi ekipa uredništva 24ur.com.
KOMENTARJI (394)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.