Nekdanji slovenski zunanji minister in evropski poslanec SD Zoran Thaler je odstopil zaradi domnevne podkupljivosti. Na novinarski konferenci je zatrdil, da ni storil nič nezakonitega, saj ni sprejel podkupnine in ni izstavil računa. Po njegovih informacijah sta druga dva evropska poslanca izstavila račun.
Kot je dejal, je odstopil, da bi preiskava potekala nemoteno in brez zunanjih vplivov. Poudaril je, da ni storil kaznivega dejanja, se je pa vprašal, kje so meje novinarstva. Opozoril je, da so novinarji delovali nezakonito, ko so prikrito snemali.
Poskusa podkupovanja ni prijavil, ker je želel sam raziskati, zakaj ga želijo diskreditirati, je dejal. Zjutraj se je oglasil na protikorupcijski komisiji, kjer je pojasnil svojo plat zgodbe. Na vprašanja novinarjev ni odgovarjal.
Kako so se na to odzvali Thalerjevi poslanski kolegi, preberite tukaj.
Zadeva v tožilskih rokah, zaslišanje na protikorupcijski komisiji
Preiskavo so začeli v posebni skupini tožilcev. Po njihovih pojasnilih je kaznivo dejanje že, če uradna oseba samo sprejme obljubo podkupnine, tudi če jo sprejme uradna oseba v tujini. Če bo zadeva prišla na sodišče, mu bodo sodili v Sloveniji, kjer ima stalno prebivališče.
S Thalerjem so na protikorupcijski komisiji zjutraj opravili daljši uraden razgovor. ''Razgovor se je začel ob 8. uri v prostorih komisije in se je zaključil pred kratkim,'' so sporočili. ''Na podlagi dosedanjih ugotovitev je po oceni komisije podan sum storitve uradno pregonljivega kaznivega dejanja s področja korupcije in nezakonitega posredovanja.''
Poudarili so, da tudi za slovenske evropske poslance velja Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije in določbe Kazenskega zakonika, preiskava kot morebitno sojenje bosta na slovenskih tleh. Obenem so vzpostavili stik z nacionalnim preiskovalnim uradom in vrhovnim državnim tožilstvom, ki jima bodo posredovali doslej zbrane podatke. Prav tako bodo stopili v stik s pristojnimi evropskimi institucijami.
Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič je dejal, da so vsi parlamenti izpostavljeni tveganjem za nezakonito lobiranje. Kot je dejal, so v štirih mesecih, odkar velja novi zakon o integriteti, na komisiji prejeli le dve prijavi zakonitega ali nezakonitega lobiranja.
Tudi v Nacionalnem preiskovalnem uradu (NPU) so potrdili, da primer preiskujejo.
S protikorupcijske komisije na zagovor k Pahorju
Po zagovoru na protikorupcijsiki komisiji je moral Thaler priti na pogovor k predsedniku vlade in vladajoče stranke Borutu Pahorju. Prav Pahor mu je po podatkih novinarjev 24UR svetoval, naj nemudoma odstopi, kar je Thaler kasneje tudi storil. Popoldne se je na hitro sestal tudi vrh vladajoče SD; del stranke naj bi verjel, da je Thaler nedolžen, čakajo pa na izsledke preiskave.
Thaler naj bi želel zadevo preiskati sam
Thaler trdi, da zadeve ni prijavil policiji, ker je želel sam preiskati, kdo stoji za tem. Vendar je hkrati z opustitvijo ovadbe verjetno tudi storil kaznivo dejanje. Matej Perpar iz odvetniške pisarne Avbreht, Zajc & partnerji je pojasnil, da si lahko odgovoren za kaznivo dejanje opustitve ovadbe, da se pripravlja kaznivo dejanje, če veš, da se pripravlja kaznivo dejanje, za katero je predpisana več kot triletna zaporna kazen, in ga ne naznaniš, ko bi se ga še dalo preprečiti. Za opustitev ovadbe je po Kazenskem zakoniku zagrožena do triletna zaporna kazen.
Thaler naj bi pristal na podkupnino, vendar naj je dejansko ne bi prejel. ''Če je šlo za sprejem obljube koristi, ki naj bi bila ponujena, potem gre lahko že za kaznivo dejanje. Pri sankcioniranju pa je pomembno, zakaj do prejema podkupnine ni prišlo,'' je pojasnil Perpar. Na vprašanje, kaj storiti, če želiš sam preiskati zadevo, je odgovoril, da tako pač tvegaš očitke, da si opustil ovadbo, kar pa je stvar dokaznega postopka. Kaznivo dejanje je tudi ponujanje podkupnine, za katerega je zagrožena do petletna zaporna kazen in globa.
Notranja preiskava v Evropskem parlamentu
Podpredsednica Evropskega parlamenta Diane Wallis pravi, da so navedbe Sunday Timesa resne in da jih tudi resno jemljejo, zato so že začeli preiskavo o domnevnem podkupovanju evropskih poslancev. Časnik je v Evropski parlament poslal gradivo za raziskavo, na podlagi katere je bil narejen članek. Po njenih navedbah se bodo hitro odzvali in izvedli vse potrebne korake.
V videu poglejte, kako je skrita kamera Sunday Timesa ujela Zorana Thalerja:
Namesto Thalerja bo evropska poslanka Mojca Kleva
Kot je povedal podpredsednik SD Miran Potrč, so v stranki predlagali, da bi mesto Zorana Thalerja po odstopu zasedla Mojca Kleva, ki je že delala v evropskem parlamentu. Kleva upa, da bo Thaler uspel pojasniti dogajanje v zvezi z domnevnim prejemanjem podkupnin. "Sedaj pada slaba luč na vse evropske poslance, to pa ni pošteno," je prepričana. Sicer pa je po njenem vse skupaj izjema, ki se "ne dogaja vsak dan".
Formalno bi Thalerja lahko nasledil državni sekretar kabineta premierja Andrej Horvat, vendar ga je Pahor prosil, naj to funkcijo opravlja naprej. Tudi Horvat se je s tem predlogom strinjal. Državna volilna komisija mora sedaj pridobiti izjavo Horvata, prav tako jo mora podati Kleva. Toda Potrč ocenjuje, da bi vse to lahko uredili v dveh tednih.
Novinarji Sunday Timesa so poslancem ponujali 100.000 evrov podkupnine
Časnik Sunday Times je namreč objavil članek, v katerem so preverjali govorice o podkupovanju v Evropskem parlamentu. Novinarji časnika so se predstavljali kot lobisti ter nekaterim evropskim poslancem ponujali 100.000 evrov, če bi v Evropskem parlamentu predlagali določena dopolnila. Šlo naj bi za zakonodajo s področja bančništva.
Poleg Thalerja naj bi po navedbah Sunday Timesa ponudbo sprejela še avstrijski poslanec Ernst Strasser in poslanec iz Romunije Adrian Severin. Strasser je zaradi pritiskov javnosti že odstopil, čeprav tudi on zanika krivdo za prejemanje podkupnine. Tudi Strasser trdi, da je že od vsega začetka vedel, da ne gre za resnično ponudbo, a je hotel ugotoviti, kako se bo zadeva odvila, preden bi se obrnil na policijo.
Strasserju zaradi podkupovanja grozi v Avstriji do deset let zapora
Če bodo Strasserju odvzeli imuniteto, bo avstrijsko državno tožilstvo, ki je pristojno za korupcijo, preučilo, ali gre v njegovem primeru za dejanje podkupovanja po 304. členu avstrijskega kazenskega zakonika, je povedal tiskovni predstavnik tožilstva Martin Ulrich. Za podkupovanje je po avstrijski zakonodaji načeloma predvideno do tri leta zapora. V primeru, da je osumljenec storil kaznivo dejanje in s tem pridobil korist v vrednosti več kot 50.000 evrov, pa mu grozi do deset let zapora.
Romunsko protikorupcijsko tožilstvo pa je uvedlo preiskavo proti Severinu, ki se edini od osumljene trojice oklepa položaja. Kot je sporočila predstavnica tožilstva Livia Saplacan, je pripravljen sodelovati s preiskovalci, "pod pogojem, da so pristojni za odprtje takšne preiskave".
KOMENTARJI (1254)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.