Neurja, ki so včeraj zajela Slovenijo, so se nadaljevala tudi ponoči. Težave je povzročala predvsem meteorna voda, zato so imeli gasilci polne roke dela. Nalive je spremljala tudi toča in močan veter, ki je odkrival strehe. V Velenju in Letušu je padala tudi toča. Največ težav so imeli v Savinjski dolini, Prekmurju, delu Štajerske in Gorenjske.
Ponoči predvsem nalivi in nekaj vetra. Glavnina na severu najmočnejši naliv pa na jugu -> Juršče nad Pivko 66 mm v pol ure! #neurja
— Blaž Šter (@vremenolovec) July 14, 2016
Po podatkih Uprave RS za zaščito in reševanje je meteorna voda v Otiškem vrhu v občini Dravograd zalila prostore gostišča. V Serdici v občini Rogašovci pa je meteorna voda zalila gospodarsko poslopje, v naselju Trniče v občini Starše pa več kletnih prostorov stanovanjskih objektov. Kletne prostore je voda zalivala tudi v Frankolovem v občini Vojnik. Voda je zalila tudi kletne prostore poslovnega objekta v Kranjski Gori in gostišče v občini Dravograd.
V Letušu v občini Braslovče je neurje s točo poškodovalo streho stanovanjske stavbe. Posredovali so tamkajšnji gasilci, ki so s folijo prekrili 50 kvadratnih metrov strehe. Toča je poškodovala tudi okoli 200 kvadratnih metrov strehe objekta v Velenju.
Močan veter je odkril streho v Ljutomeru, prav tako v Križevcih, v Ormožu, na Šentilju in v Beltincih pa je veter lomil veje in podiral drevesa.
Ponoči je na področju občine Ormož 1300 odjemalcev ostalo brez elektrike. Okoli 140 odjemalcev je brez elektrike ostalo tudi na področju Bavščice v občini Bovec.
V naselju Skomarje v občini Zreče pa je meteorna voda poplavila cestišče. Posredovali so gasilci PGD Zreče, ki so na poti do kraja dogodka v Boharini odstranili podrto drevo, nato pa so v naselju Skomarje zavarovali in razsvetlili območje vzdrževalcu ceste, ki je z delovno mehanizacijo očistil zamašene prepuste.
V Pomurju odpravljajo posledice neurja
V Pomurju odpravljajo posledice sredinega neurja in ocenjujejo škodo, največ dela pa so imeli pri zaščiti osnovnih šol v Turnišču in Dobrovniku, s katerih je veter odnesel strehi. Folija, ki so jo zasilno postavili pred nočjo, namreč ni bila kos močnemu deževju.
Kot je povedala županja občine Turnišče Vesna Jerala Zver, se je folija na šoli pod težo dežja vdala, zato bodo na zasilno streho zdaj pribili deske in jo tako zavarovali do pravega popravila. Po prvih ocenah bi popravilo strehe na šoli stalo okoli 25.000 evrov, vendar županja pravi, da je ne bodo obnovili tako, kot je bila, saj streha očitno ni ustrezna, pač pa bodo zgradili trdnejšo.
Škoda na fotovoltaični elektrarni, ki jo je veter skupaj s streho prav tako odpihnil na bližnje avtobusno postajališče, naj bi znašala okoli 85.000 evrov, sicer pa v občini na objektih hujše škode ni bilo.
Tudi na dobrovniški šoli folija ni povsem zadržala dežja, zato jo danes utrjujejo. Šele danes so tudi ugotovili, da bo škoda precej večja, saj je namočena tudi streha telovadnice, tako da je skupno poškodovanih kar 1000 kvadratnih metrov strehe. Od tega jih bodo 600 morali zamenjati v celoti. Popravilo vseh treh streh - na šoli, telovadnici in kulturnem domu – bo stalo okoli 100.000 evrov, pri čemer ni všteta izolacija. Župan Marjan Kardinar je povedal, da občina tega denarja nima.
V spodnji galeriji si poglejte posledice včerajšnjega neurja:
Precej škode tudi na kmetijskih površinah
Precej škode sta veter in predvsem toča med 18. in 19. uro povzročila tudi na kmetijskih površinah, kot pravi direktor Kmetijsko-gozdarskega zavoda Murska Sobota Franc Režonja, največ v osrednjem delu Prekmurja v občinah Murska Sobota, Moravske Toplice, Turnišče, Dobrovnik in Beltinci. Ponekod so pridelki uničeni v celoti, predvsem buče, koruza, ki jo bo treba zmulčiti, vrtnine, trajni nasadi, najbolj vinogradi, prizadete pa so tudi njive z žiti, ki še niso požeta.
Ob številnih podrtih drevesih in črpanjih vode iz kleti, gospodarskih poslopij in hiš je bilo delno odkritih precej hiš, tudi na socialno-varstvenem zavodu v Lukavcih, brez električne energije pa je ostalo približno 3000 odjemalcev. Napako so odpravili delavci Elektra Maribor.
Razlivanja reke Mure in Drave
Ob povečanem dotoku iz Avstrije je narasla reka Mura in se razliva znotraj protipoplavnih nasipov, je sporočila agencija za okolje v izrednem biltenu. Predvidevajo, da se bo naraščanje reke Mure v zgornjem toku ustavilo v noči na petek, ko bo v spodnjem toku še naraščala. Tudi pri Dravi so še vedno možna manjša razlivanja v spodnjem toku.
Drava, ki je zaradi povečanega dotoka narasla včeraj, je pri Dravogradu pričela upadati, je zapisala agencija. V prihodnjih urah pa so še vedno možna manjša razlivanja ob strugi v spodnjem toku.
Pretok Mure je ob 13. uri v Gornji Radgoni znašal približno 660 kubičnih metrov na sekundo, so sporočili iz agencije za okolje. Pretok Drave pa je v Dravogradu ob 13. uri znašal 780 kubičnih metrov na sekundo.
Prihodnji teden se poletje vrača
Jutri bo spremenljivo do pretežno oblačno, popoldne bo na jugu kakšna ploha. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, na Primorskem okoli 18, najvišje dnevne od 17 do 21, na Primorskem do 25 stopinj Celzija.
Do konca tedna bodo temperature v večjem delu Slovenije pod 25 stopinj, prihodnji teden pa se poletje vrne.
— meteo.si (@meteoSI) July 14, 2016
V soboto bo na zahodu sončno. Drugod bo pretežno oblačno in pojavljale se bodo padavine, ki jih bo več na vzhodu. Še bo sveže. V nedeljo bo večinoma sončno in topleje.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.