V Kopru so ob 6.30 namerili kar 27 stopinj Celzija, tudi v prestolnici smo se že zjutraj kuhali. A to je za nekaj dni zadnje tako vroče jutro.
Čez dan je bilo po večjem delu države sončno, najvišje dnevne temperature so bile v severnih krajih od 22 do 26, drugod od 27 do 31 stopinj Celzija, so na svoji spletni strani zapisali na Agenciji RS za okolje (Arso). A že od 14. ure naprej je k nam počasi, a vztrajno, rinila izrazita vremenska fronta, ki je prinesla bistveno ohladitev. Temperature so ponekod padle za več kot 10 stopinj Celzija.
Najprej so temni oblaki prekrili sever države, nato še Ljubljano. Pojavile so se nevihte, ponekod je klestila toča, velika kot jajce. Nevihtno dogajanje se je nato v prihodnjih urah le še krepilo.
Arso budno spremlja, kje je največja možnost toče. Več na njihovi povezavi:
Težave
Na strani uprave za zaščito in reševanje so poročali, da je v Ljubljani strela udarila v stanovanjsko hišo na ulici Cirila Kosmača. To so za 24ur.com potrdili tudi ljubljanski gasilci, ki so bili na kraju. Streho so pogasili, jo pregledali in nato pokrili.
Podobno se je zgodilo tudi v Domžalah. Tam je strela prav tako udarila v stanovanjsko hišo in odkrila njeno ostrešje. Posredovali so gasilci.
Gasilci se ponekod borijo tudi z meteornimi vodami. V Lendavi in Ljutomeru je zaradi slabega vremena prišlo do izpada električne energije.
V Turnišču so po besedah domačinov doživeli pravi tornado, saj je novo streho na osnovni šoli dobesedno dvignilo skupaj s sončno elektrarno in prestavilo na avtobusno postajališče. "Na njem je bila deklica iz devetega razreda in je komaj pobegnila padajoči strehi, na srečo je bila le lažje poškodovana," je povedala županja občine Turnišče Vesna Jerala Zver. Škode ne zna oceniti, boji pa se, da se bodo morali pogovarjali o več sto tisoč evrih, bojijo se tudi napovedane nove pošiljke dežja, saj je šola, ki jo poskušajo kolikor se da prekriti s folijo, povsem brez strehe. Sreča je, da ni pouka, še pravi županja, in da je vsaj streha na telovadnici ostala nepoškodovana.
Vrtinčasti veter, ki je prinesel tudi nekaj toče, je pot očitno nadaljeval proti Dobrovniku in odnesel polovico pločevinaste strehe z dvojezične osnovne šole Dobrovnik, drugo polovico pa je zvilo. Zdaj jo sanirajo, prihodnji teden jo bodo po besedah župana občine Dobrovnik Marjana Kardinarja začeli obnavljati. "Težava je v tem, da je drugo nadstropje povsem zalilo, sreča je, da ni pouka, da bomo v miru popravili etažo in obnovili 500 kvadratnih metrov veliko streho, odkrilo pa nam je tudi del kulturnega doma, tri stanovanjske hiše, poškodovalo streho na vrtcu, ker je nanjo padel del leteče strehe, izruvalo tudi nekaj starih kapitalnih hrastov," pravi župan in dodaja, da na srečo ni bil nihče poškodovan.
Kaj se dogaja?
"Gre za obširen prodor hladnega zraka na to pregreto površino, nekaj časa smo namreč bili v izrazito vročem in suhem poletnem vremenu. Zdaj pa bo od severa k nam prodrl zelo hladen zrak s spremljajočo vremensko fronto, in ob takih predorih sredi poletja, ko so temperature že zelo visoke, pogosto lahko pride do močnejših neviht in neurij," je pojasnil dežurni prognostik na Arsu Luka Ravnik.
Zato so na Arsu tudi izdali oranžno opozorilo, saj je zelo velika verjetnost nastanka močnejših neviht in neurij, kar pomeni točo, močnejše viharne vetrove ali intenzivne nalive, narastejo pa lahko tudi hudourniki.
Manjše reke in hudourniki lahko hitro in močno porastejo
V noči na četrtek lahko hitro in močno porastejo manjše reke in hudourniki. Vodotoki s povirjem v Kamniško-Savinjskih Alpah in Karavankah, na Pohorju, Kozjaku in tudi drugod v severovzhodni Sloveniji lahko večkrat porastejo in poplavijo na območju pogostih poplav. Manjša razlivanja so možna tudi drugod po državi, opozarjajo na Arsu.
Ob povečanem dotoku iz sosednje Avstrije bo močneje naraščala tudi reka Drava. V noči na četrtek in v četrtek so ob njeni strugi možna manjša razlivanja. V četrtek bo močneje porasla tudi reka Mura.
A dobra novica je, da bodo takšne silovite nevihte nastajale le danes in ponoči in jutri zjutraj še na Primorskem. "Potem se bo ozračje z dotokom hladnejšega zraka stabiliziralo, zato jutri in v petek pričakujemo bolj krajevne padavine, občasen dež in nalive, ne pa več nevihtnega dogajanja. Glavno nevihtno dogajanje bo danes zvečer in ponoči," je povedal Ravnik.
Občutno ohladitev bomo zaznali tudi z obratom vetra. Danes bo še pihal toplejši jugozahodni veter, jutrišnji prodor hladnega znaka pa bo prinesel severovzhodni veter. V prihodnjih dneh bomo tako v tem hladnejšem severovzhodnem zračnem toku, samo vremensko dogajanje pa se bo pojutrišnjem pomaknilo proti osrednjemu Jadranu in Balkanu, je pojasnil Ravnik.
Kaj pa konec tedna?
"Kaže na precej lepo in suho vreme, s tem da smo na robu tega dogajanja, ki nas bo zdaj prešlo, in bo ostalo nad Balkanom, tako da za vzhodni del države obstaja večja verjetnost za nekaj več oblačnosti in morda kakšno kapljo," je povedal Ravnik.
Ohladitev in slabo vreme sta torej kratkotrajne narave, konec tedna in naprej nas čaka lepo, sončno in postopoma toplejše vreme. "Gremo proti lepšemu, bolj sončnemu vremenu, ampak kakšna krajevna ploha ni izključena. Vendar se bo postopoma grelo, sonce je res močno, tako da bo vsak dan kakšna stopinja več. Dobili bomo res svežo zalogo zelo hladnega zraka, ki ga bo treba postopno segreti," je sklenil Ravnik.
Mnogim se bo osvežitev prilegla, načrtov za konec tedna pa vam ni treba odpovedovati, saj se bo vreme izboljšalo.
Vožnja v neurju in toči
Ob neurju in toči je ustavljanje na avtocesti ali hitri cesti, v predorih ali pod nadvozi izredno nevarno, opozarjajo na Darsu. Nekateri vozniki ob neurju na avtocesti svoja vozila še vedno ustavljajo v predorih, na odstavnih pasovih, obračajo ali izstopajo iz vozila, s tem pa ogrožajo tako sebe kakor tudi druge udeležence v prometu. Voznik lahko ustavi svoje vozilo na parkirnih prostorih počivališč, nikakor pa ne na odstavnih pasovih ali celo na vozišču.
Med neurjem dars priporoča posebej previdno vožnjo. Vozniki naj hitrost vožnje prilagodijo razmeram in se izključijo iz prometa na prvem primernem mestu, kot sta na primer počivališče ali izvoz. Ko je promet gostejši, se pogosto zgodi, da vozilo, ki prehiteva vozilo pred sabo, vozi z manjšo hitrostjo od dovoljene. Vozniki, ki vozijo za takšnim vozilom, naj bodo strpni in pazijo na ustrezno varnostno razdaljo. Uporaba zvočnih in svetlobnih signalov pa je dovoljena le, kadar je ogrožen voznik sam ali kdo drug.
Motoriste na Darsu opozarjajo, da močan dež, nalivi in toča na vozišče lahko nanesejo naplavine, ki z vozišča navadno niso takoj odstranjene. Temu ustrezno naj zato prilagodijo način in hitrost vožnje.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.