Če kdo, bi lahko politični zemljevid, zlasti na levici, predrugačil ljubljanski župan Zoran Janković. Res je, da ga del levice nagovarja, naj gre na volitve predvsem zato, da bi bilo Janši vsaj težje zmagati. Jankovič o tem razmišlja, odločitev pa še zdaleč ni padla.
Če se bo pojavil tudi tudi na nacionalnem političnem parketu, je namreč skoraj nemogoče, da bi se v primeru padca premierja Boruta Pahorja v državnem zboru Janković pojavil kot začasni mandatar zgolj do konca mandata. Če že, bi šel raje na volitve in to na podoben način, kot je že dvakrat kandidiral v Ljubljani – z listo in ne s stranko, in s konkretnimi projekti, za katere bi se zavezal, da jih bo uresničil. Janković v levem trojčku nima več take podpore, kot jo je imel, zlasti v vladajoči SD ne.
Kot je Janković dejal ob neki priložnosti, se mora pred njegovim vstopom v to politično igro še kaj zgoditi. Zdaj, ko je jasno, da gre premier po zaupnico, bo to lahko ta trenutek.
A Pahor lahko seveda zaupnico tudi dobi. Janković v prazen bazen zagotovo ne bo skakal, saj je jasno, da ga takoj, če objavi kandidaturo, čaka stampedo in vse afere tudi njegovih sinov še enkrat znova.
'Volivci so izgubili levico, ki bi ji lahko zaupali'
Glavno breme pri iskanju "novih obrazov" za novo stranko oz. gibanje Preporod naj bi po poročanju spletne Demokracije nosila strokovnjakinja za komuniciranje in članica Foruma 21 Marta Kos Marko, pri čemer naj bi ji pomagala še vidna članica Foruma 21 Nevenka Črešnar Pergar.
Po poročanju omenjenega portala naj bi se gibanju že pridružili predsednik računskega sodišča Igor Šoltes, Manca Košir, Spomenka Hribar in drugi.
Tudi časnik Delo poroča o novi stranki Preporod, katere vodenje pa naj bi prevzel Šoltes. Ta je sicer govorice, da sodeluje pri nastajanju nove stranke, zanikal.
Potrebo po rekonstrukciji levice so izpostavili že v Liberalni akademiji (LA). Pred nekaj dnevi so v sporočilu za javnost izrazili prepričanje, da je res skrajni čas za rekonstrukcijo vlade in za premišljeno spremembo političnih konceptov. "Politična levica ni izgubila volivcev, ampak so volivci izgubili levico, ki bi ji lahko zaupali," meni predsednik akademije Darko Štrajn.
V LA menijo, da je v nastalem položaju treba resno razmisliti o odločnih in odločilnih potezah na levici. Da bi se odprla leva demokratično prepričljiva opcija, pa je po njihovem mnenju treba oblikovati novo vlado, preoblikovati stranke na levici in na novo definirati njihova medsebojna razmerja.
Poslanec in član stranke Zares Franco Juri pa je v današnjem odzivu na Liberalno akademijo zapisal, da je poziv za rekonstrukcijo slovenske levice z odobravanjem in simpatijo prebral. Juri ocenjuje, da se je profesionalna politika in z njo tudi levica v zadnjih letih nedostojno oddaljila od civilne družbe, nastale so politične elite, desne in leve, ki jih običajno vodijo različni finančni ali kapitalski interesi.
Kot je zapisal, bodo stranke, ki bodo ponudile konkretne in oprijemljive programe v prid socialni državi, delavskemu soupravljanju, kooperativam, uveljavljanju javnega interesa, razvoju inovativnega in družbeno odgovornega ter trajnostno naravnanega podjetništva, miroljubni mednarodni politiki, sodelovanju z državami v razvoju, človekovim pravicam za vse, tudi našle pot do povezovanja mimo znanega sektaštva tradicionalne levice.
Ob tem je napovedal, da bo Zares te teme na svoji prihodnji konvenciji odprl brez zadreg in strahu v prepričanju, da je dolžnost politike predvsem udejanjenje vizij.
KOMENTARJI (500)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.