Danes so volivci na referendumu odločali o zakonu o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. Po državi je bilo odprtih več kot 3000 volišč, na njih pa je 1,7 milijona volilnih upravičencev lahko oddalo svoj glas.
Referendumsko vprašanje na glasovnici se je glasilo: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih, ki je sprejel državni zbor na na seji 28. januarja 2014?" Navodilo za glasovanje je bilo napisano na glasovnici, glasovalo pa se je tako, da se je obkrožilo odgovor "za" ali "proti".
Po preštetih 199.939 glasovnicah je za omenjen zakon glasovalo 32,67 odstotka, proti pa 67,33 odstotka volivcev. Neveljavnih je bilo več kot 3000 glasovnic.
Izjemno nizka volilna udeležba
Volilna udeležba je bila izjemno nizka, in sicer 11,68-odstotna (glasovalo je 200.042 volilnih upravičencev). Da bi bil zakon na referendumu zavrnjen, bi moralo proti njegovi uveljavitvi glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej 343.000 volivk in volivcev. A na volišča ni prišlo dovolj volivcev, da bi dosegli omenjeni kvorum.
Poslanka SDS Eva Irgl je glede tega dejala, da nismo dovolj zrela demokracija, da bi se znali odgovorno obnašati, tudi do teh vprašanj. "SDS ne samo da je želela spremeniti zakon, očitno bi – glede na te rezultate – spremenila tudi ljudstvo," pa je na to dejal minister za kulturo Uroš Grilc. Ostale odzive si lahko preberete tukaj.
Najvišja udeležba v Ljubljani (center), najnižja v Mariboru
V vseh volilnih enotah je prevladalo število tistih, ki so glasovali proti. Največ volivcev je glasovalo proti v volilnih enotah Kranj (72,88 odstotka) in Ljubljana Center (71,57), najmanj pa jih je obkrožilo proti v volilnih enotah Maribor (63,22 odstotka) in Ptuj (62,02 odstotka).

Proti zakonski noveli so glasovali v 87 volilnih okrajih, le v Hrastniku je za uveljavitev zakona glasovalo 50,74 odstotka volivcev, proti pa 49,26 odstotka. Največji odstotek volivcev se je proti zakonu izrekel v Škofji Loki (79,41 odstotka).
Najvišja volilna udeležba je bila v volilni enoti Ljubljana Center, kjer je na referendum prišlo 13,5 odstotka volilnih upravičencev. Na drugem mestu po udeležbi je volilna enota Ljubljana Bežigrad, kjer se je referenduma udeležilo 12,71 odstotka volilnih upravičencev. V volilni enoti Kranj je svoj glas oddalo 12,56 odstotka volilnih upravičencev. Na četrtem mestu je volilna enota Postojna, v kateri se je referenduma udeležilo 12,34 odstotka volilnih upravičencev. V volilni enoti Novo mesto se je referenduma udeležilo 11,4 odstotka volilnih upravičencev, v volilni enoti Celje 10,74 odstotka volilnih upravičencev, v volilni enoti Ptuj pa 10,21 odstotka volilnih upravičencev. Najmanj volivcev je na referendum odšlo v volilni enoti Maribor, in sicer 9,68 odstotka volilnih upravičencev.
Med volilnimi okraji so najvišjo udeležbo zabeležili v Ribnici, in sicer 19,46-odstotno, najmanj pa v volilnem okraju Koper I, kjer je na referendum prišlo 7,96 odstotka volilnih upravičencev.
Prijavljenih 15 domnevnih kršitev, od tega jih obravnavajo pet
Na ministrstvu za notranje zadeve je med volilnim molkom delovala dežurna služba, kamor so državljani lahko sporočali podatke o domnevnih kršitvah volilnega molka.
Prejeli so 15 klicev. V devetih primerih je bilo takoj ugotovljeno, da ne gre za kršitev oziroma se je prijava nanašala na zadevo, ki jo inšpektorat že obravnava.
Inšpektorat RS za notranje zadeve na podlagi šestih prijav, ki so se nanašale v treh primerih na objave na spletni strani, v enem primeru na oddajo na radiu ter še v enem na oddajo na televiziji in enem na objavo na družabnem omrežju, obravnava pet zadev. V eni zadevi ni bilo ugotovljenih elementov kršitev volilnega molka.
KOMENTARJI (1220)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.