Predsednik Zaresa Gregor Golobič je po današnjem srečanju s predsednikom vlade Borutom Pahorjem povedal, da je njegova odločitev o odstopu z mesta ministra za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo dokončna. "Dokončnost moje odločitve je vezana na dan pred referendumom o pokojninski reformi," pravi. Kot je pojasnil po srečanju s premierjem, bo sledil njegovi želji, da ga v prihodnjih tednih pred referendumom ne obremenjuje z iskanjem novega ministra. Pomembno pa je, tako pravi Golobič, da sta se s predsednikom vlade sporazumela o dokončnosti njegovega odhoda po tem obdobju.
Glede izstopa Zares iz vlade Golobič pravi, da bodo odločitve sprejemali po pravilih, ki veljajo znotraj stranke. Ta razprava se bo po njegovih besedah vzporedno z vsem ostalim odvijala tudi v prihodnjih tednih.
Tri ministrice stranke Zares bodo do referenduma normalno opravljale svoje delo, s premierjem pa danes o njih nista posebej govorila. Po Golobičevih besedah se "pridružujejo želji, da njihova dejanja ne vplivajo škodljivo na to, kar se bo dogajalo v času referendumske kampanje. Same bodo delovale v tem smislu in potem ko bo to zaključeno, tudi potegnile svoje konsekvence."
Kot je poudaril, njegova podpora in tudi podpora stranke Zares uveljavitvi pokojninske reforme kljub temu ne bo nič manjša. Gre namreč za ključno vprašanje, povezano z zagotovitvijo finančne stabilnosti in vzdržnosti slovenskega gospodarstva ter javnofinančnega sistema. "Gre za vprašanje, ki ga je zelo kratkovidno povezovati z usodo te ali one vlade ali koalicije," je prepričan prvak Zaresa, ki dodaja, da bodo morda malenkost prepričljivejši, ker so dali vedeti, da svoje politične usode, kariere ne vežejo na izid tega referenduma niti na posamezno vprašanje.
'Predčasne volitve težko dosegljiv cilj'
Golobič ugotavlja, da so predčasne volitve same po sebi zaradi ureditve, kot jo imamo, težko dosegljiv cilj. Kot je dejal, se bo "resnica vseh teh retoričnih bravur o predčasnih volitvah, ki jih daje Karl Erjavec ali kdor koli drug, pokazala skozi pripravljenost urediti odločilne, resne, evropsko primerljive ustavne spremembe, da se do predčasnih volitev pride mimo tega spleta naključij in osebnih kalkulacij".
Manjšinska vlada, ki bi speljala mandat do konca, po Golobičevem mnenju "ta hip ni opcija, o kateri bi kdor koli realno razmišljal". Bolj verjetne možnosti se mu zdijo rekonstrukcija vlade, koalicije ali predčasne volitve.
Pahor zadovoljen
Pahor je po sestanku sporočil, da je "zadovoljen, ker sta se z Golobičem strinjala, da sprejme odločitev o umiku z ministrskega položaja po izteku referendumske kampanje za uveljavitev pokojninske reforme".
"Oba sta poudarila odgovornost za politično stabilnost, ki je poleg pokojninske reforme ključnega pomena za zaupanje mednarodnih finančnih trgov v reformno sposobnost Slovenije. V primeru sprejetja pokojninske reforme bo namreč o nadaljnjih korakih za uspešno vodenje te ali drugih vlad bistveno prav to," je še zapisano v sporočilu za javnost, ki so ga poslali iz Pahorjevega kabineta.
Sicer je Golobič včeraj napovedal, da bo z ministrskega mesta odstopil še pred izvedbo bližajočih se referendumov, Pahor pa ga je takoj pozval, naj dvakrat premisli pred odstopom, če pa bi do njega vseeno prišlo, naj bi se to zgodilo po referendumu o pokojninski reformi. 5. junija bodo volivci glasovali tudi o zakonu o preprečevanju dela in zaposlovanja na črno ter zakonu o arhivih.
Zalokar Oražmova zapušča Zares
Kot smo poročali, je odločitev ministra Golobiča, da odstopi s položaja ministra ter se tako vrne v poslanske klopi, slabo sprejela Zaresova poslanka Cveta Zalokar Oražem, ki je bila njegova nadomestna poslanka. Slednja je danes po verjetno njeni zadnji predstavitvi novih zakonskih predlogov najavila tudi novico, da bo zapustila stranko Zares. "Lahko povem, da so nesoglasja evidentna in opazna na več področjih. Mislim, da bo v kratkem logična poteza tudi moja odločitev o tem, ali bom še ostala v stranki ali ne. To je sicer vezano izključno na moj osebni premislek, a bo tudi logična posledica tega, kar se dogaja," je dejala.
"Zame je to po teh mesecih agonije tako znotraj stranke kot tudi v sami politiki pravzaprav veliko olajšanje. Jaz v naslednjih dneh odhajam," pravi in izraža osebno razočaranje nad politiko, ne le nad Zaresom. "Moram reči, da sem zaskrbljena za stanje v tem smislu, da ni na obzorju nobenih novih rešitev, ni drugačnih obrazov, in to, kar se dogaja, je vse samo znotraj teh struktur, ki so že leta in leta na parketu," še dodaja.
Po njenih besedah je v teh letih med strankami zrasla prevelika množica zamer, nespoštovanja in nezmožnosti sodelovanja. "Tudi alternativa, ki se ponuja predvsem skozi čim prejšnje predčasne volitve, prav tako ni dobra. Mislim, da to državljani dobro vedo, saj so imeli način tega vladanja že možnost spoznati," je dejala in pojasnila, da je bilo prav v tem smislu tudi izraženo njeno nestrinjanje s prehitrimi predčasnimi volitvami. "S tem prehajamo pravzaprav iz dežja še enkrat na dež. Isti obrazi, isti ljudje, iste stranke," meni.
"Politične stranke so na neki način posrkale in uničile neko normalno funkcioniranje. Ne omogočajo dovolj samostojnega, pokončnega dela. Hitro želijo ljudi disciplinirati. V stranki Zares je bilo veliko svobode, a le do določene točke," še pravi in dodaja, da so stranke v Sloveniji žal izjemno prepletene z lobističnimi krogi, ki jim omogočajo finančno stabilnost.
O prihodnosti bo razmišljala v Himalaji
Na vprašanje, ali je to tudi njen dokončni odhod iz politike, odgovarja, da v tem trenutku ne more razmišljati, je pa potrdila, da je njen občutek trenutno "grenak". Kot je še dejala, si bo v prihodnjih dneh privoščila daljše popotovanje po Himalaji, kjer bo imela veliko časa za premislek. "Mislim, da se bodo tam porodile nove ideje in moji zaključki o tem, kako naprej," je zaključila.
Juri: Ne gre za razpad stranke
Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri je ob tem večkrat poudaril, da ne gre za razpad stranke. Čeprav je Cveta Zalokar Oražem nekajkrat izrazila stališča, s katerimi se vsi v Zaresu ne strinjajo, se mu obstoj različnih stališč znotraj stranke zdi "legitimen".
Osebno mu ob odhodu Zalokar Oražmove ni prijetno, saj sta dobro sodelovala, vendar "včasih drugih poti pač ni". Juri je ob tem dodal, da računa na njuno nadaljnje sodelovanje v poslanski skupini stranke, kakršnega so ustvarili tudi po odhodu Alojza Posedela iz stranke.
Juri je obenem še zatrdil, da bo Zares deloval v korist sprejetja pokojninske zakonodaje. Na vprašanje novinarjev o podpori predčasnim volitvam pa je pojasnil, da so trenutno odprte vse opcije, položaj pa naj bi bil bolj jasen po referendumih 5. junija.
Preberite tudi: Kaj o trenutnih razmerah meni ljubljanski župan Zoran Janković? Pravi, da je beseda politik postala psovka.
Ostali bi tudi brez treh ministric
Ministrice Zaresa za gospodarstvo, za kulturo in za javno upravo Darja Radić, Majda Širca in Irma Pavlinič Krebs bodo po Golobičevih besedah delovale tako, da ne bo sprožena vladna kriza v času, ko se je treba osredotočiti na referendumsko kampanjo. Odstopile naj bi po 5. juniju.
Žekš dobil dodatno nalogo
Minister za Slovence v zamejstvu in po svetu Boštjan Žekš, ki je po pooblastilu premierja prevzel začasno vodenje službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR), je danes obiskal omenjeno službo, uradna primopredaja poslov z zdaj že nekdanjo ministrico za lokalno samoupravo Dušo Trobec Bučan pa bo 3. maja. Skupaj s Trobec Bučanovo pa s SVLR sicer odhaja tudi državni sekretar Damijan Pavlin.
Žekš se je danes srečal s Trobec Bučanovo in Pavlinom, nato pa še z vodilnimi delavci službe. Sodelavci službe so mu predstavili svoje delo in ga opozorili na nekatere težave. Kot pravi minister Žekš, je dobil osnovno sliko, ki pa je bolj kompleksa, kot si je predstavljal sprva. Glavni poudarki pogovorov so bili namenjeni vprašanju uspešnega črpanja evropskih sredstev in uvajanju informacijskega sistema ISAR.
Glede na to, da z dosedanjo ministrico odhaja tudi državni sekretar, Žekš načrtuje, da se bo še natančneje pogovoril z vodji treh uradov in bo poskušal sodelovati neposredno z njimi. Kot je še povedal, nikakor ne želi začeti dela s kontrarevolucijo, pač pa želi zagotoviti uspešno delo službe.
KOMENTARJI (741)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.