Slovenija

Vlada sprejela pobudo za arbitražo

Ljubljana, 29. 09. 2009 18.51 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Vlada je sprejela pobudo za sklenitev arbitražnega sporazuma. Nemudoma jo bo poslala v državni zbor, odbor za zunanjo politiko pa jo bo obravnaval že na sredini nujni seji.

Časovnica še ni natančno opredeljena.
Časovnica še ni natančno opredeljena. FOTO: Reuters

Vlada je danes na seji sprejela pobudo za sklenitev arbitražnega sporazuma o načinu reševanja vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško, ki jo bo še danes poslala v odbor DZ za zunanjo politiko, je po seji vlade sporočil zunanji minister Samuel Žbogar.

Kot je pojasnil Žbogar, predlog med drugim vsebuje časovnico za odločitev arbitraže. Predviden časovni okvir je enak povprečnemu trajanju arbitraže, je dodal. Ta sicer traja okoli dveh let.

Iz DZ so medtem že sporočili, da bo odbor za zunanjo politiko o omenjeni pobudi na nujni zaprti seji razpravljal v sredo ob 13.30.

DZ je sicer na maratonski seji, ki se je zaključila zgodaj davi, sprejel sklep, da mora vlada arbitražni sporazum do 1. oktobra posredovati v obravnavo DZ. Premier Borut Pahor je na novinarski konferenci po seji vlade pojasnil, da je za obravnavo arbitražnega sporazuma pristojen OZP. Gre pa po njegovem za stvar politične presoje, ali naj se z informacijo o tem seznani celoten državni zbor.

Žbogar je še ocenil, da predlog sporazuma rešuje več spremenljivk, kar zadeva zaščito slovenskih vitalnih interesov. Kot je pojasnil, med drugim vsebuje vse bistvene zahteve, ki izhajajo iz dosedanjih stališč Slovenije, kot so pravičnost, stanje na dan 25. junija 1991 in reševanje kopenskega in morskega dela meje v celoti. Pri oblikovanju svojih stališč o arbitražnem postopku Slovenija izhaja tudi iz sklepa DZ o zaščiti slovenskih interesov z 28. februarja.

Časovnica še ni natančno opredeljena

Samuel Žbogar
Samuel Žbogar FOTO: BOBO

Predlog sporazuma še predvideva, da se bodo v skladu z dogovorom pogajanja o meji nadaljevala 2. oktobra na podlagi predloga evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna z dne 15. junija, t.i. drugega Rehnovega predloga.
Pri časovnici, opredeljeni v sporazumu, so po besedah Žbogarja izhajali iz interesa Slovenije, da je gradivo za razsodišče dobro pripravljeno in da vsi postopki potekajo v razumnem roku. Pri pripravi časovnice so izhajali iz časovnice iz osnutka sporazuma, ki je bil pripravljen aprila lani, ko se je Slovenija s Hrvaško pogovarjala o rešitvi spora na Meddržavnem sodišču v Haagu.

"V tem trenutku še ne moremo z gotovostjo govoriti, kdaj bo Hrvaška zaključila pogajanja z EU, zato časovnice še nimamo natančno opredeljene," je še pojasnil vodja slovenske diplomacije. "Pustimo arbitraži čas, da dobro pripravi gradivo in da na tej osnovi pride do dobre odločitve," je dejal. "Most bomo prečkali takrat, ko bomo do njega prišli," je Žbogar uporabil star kitajski pregovor. "Mislim, da to velja tudi za naše odločanje, ali je potrebno, da razsodba razsodišča pride še pred vstopom Hrvaške v EU," je dodal.

Glede časovnice je Žbogar še pojasnil, da v trenutku, ko arbitražni sporazum stopi v veljavo, državi odločitev o rešitvi meje prepustita arbitražnim sodnikom. Državi sodelujeta z dokaznim gradivom in pripravo memorandumov. "Poti nazaj ni, razen če se obe strani strinjata, da bosta spor rešili dvostransko," je poudaril in dodal, da arbitražni sporazum predvideva tudi to možnost. Rešitev meje je po njegovem torej dokončna z razsodbo. "Zato mislimo, da je že sama sklenitev in ureditev arbitražnega sporazuma v bistvu že rešitev meje," je dodal zunanji minister.

Janša je za določitev roka za odločitev.
Janša je za določitev roka za odločitev. FOTO: Dare Čekeliš

Pahor je na vprašanje, ali je vlada pri pripravi predloga sporazuma upoštevala tudi pripombe opozicije, odvrnil, da so pripombe opozicije delno vplivale na to, da je razprava trajala dlje, kot je pričakoval.

Kaže, da je vlada v predlogu sporazuma upoštevala pripombo predsednika SDS Janeza Janše. Ta je namreč vladi danes javno očital, da v pobudi za sklenitev sporazuma med Slovenijo in Hrvaško o načinu reševanja spora o meji ne določa roka za sprejem odločitve. "S tem si Slovenija poslabšuje pogajalski položaj," je opozoril Janša.

V Zaresu so zadovoljni

V poslanski skupini Zares predlog arbitražnega sporazuma ocenjujejo kot sprejemljivega. Kot ocenjujejo, "pomeni dobro podlago in okvir za arbitražo, zlasti v delu, kjer omenja stik naših voda z odprtim morjem".

"Kar zadeva pričakovanja oziroma dejanja v prihodnjih dneh bo razprava o sporazumu opravljena v pristojnem matičnem delovnem telesu, torej na seji odbora DZ za zunanjo politiko (OZP), morebiti pa tudi na plenarni seji. Vlada bo sporazum predstavila v celoti, državni zbor pa bo oblikoval in izglasoval svoje mnenje. Pričakujemo, da bo pozitivno," so zapisali v Zaresu.

KOMENTARJI (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

djdj
30. 09. 2009 03.49
cosmoss
29. 09. 2009 22.30
Ja?Kako dolgo pa mislijo vleči tole časovnico?Sigurno tako dolgo kolikor jim traja mandat saj mislijo da bodo še do takrat v vladi potem pa naj dalje prevzame nova vlada. Javno metanje peska v oči in to s tako bolanimi fintami da ti gre kar na kozlanje.
Buena Vita
29. 09. 2009 22.06
PAHOR HITI HITELI BODO Z REFERENDUMOM