Vlada je na seji razrešila direktorja Arhiva Dragana Matića in na njegovo mesto za vršilca dolžnosti imenovala zgodovinarja in predsednika komisije vlade za reševanje vprašanj prikritih grobišč Jožeta Dežmana, ki ostaja do imenovanja direktorja po opravljenem natečajnem postopku največ za šest mesecev.
Kot je po seji vlade povedal v. d. direktorja vladnega urada za komuniciranje Anže Logar, je temu verjetno botrovalo dejstvo, da je Matić pred referendumom o arhivih zagovarjal drugačno stališče kot sedanja vladna stranka. Logar je pojasnil, da je Matić aktivno sodeloval v kampanji pred lanskim referendumom o noveli zakona o varstvu dokumentarnega in arhivskega gradiva ter arhivih. "Na tej strokovni funkciji to verjetno ni na mestu in verjamem, da je bil to eden od razlogov, da je prišlo do te zamenjave," je med drugim dejal Logar. Dodal je, da so kadrovske spremembe sicer stalnice vsake nove vlade.
Janševa vlada je Matića v svojem prvem mandatu sicer že zamenjala, takrat z Matevžem Koširjem. Matić je sicer leta 2009 postal vršilec dolžnosti na arhivu, po razpisanem natečaju pa so ga leta 2010 potrdili za direktorja.
Dežman je povedal, da bo izjavo o imenovanju na mesto direktorja podal čez nekaj dni.
Se začenja sezona političnega odpiranja arhivov?
Na tokratno menjavo se je odzvala poslanka Pozitivne Slovenije Melita Župevc, ki je dejala, da je vlada na mesto direktorja posadila "človeka, ki so mu očitno nadvse hvaležni". Je pa brskanje po arhivih po njeni oceni očitno namen nekoga drugega, saj da se danes že bere drugo zgodbo o poslancu, ki je prav tako "slučajno" iz njihove poslanske skupine. Zato je po njenem mnenju "več kot očitno, da se začenja sezona političnega odpiranja arhivov".
Dejala je, da je vlada "očitno s figo v žepu" zatrjevala, da ne bo odpirala ideoloških vprašanj, sedaj pa se zgodbe z arhivi pojavljajo že v začetku njenega mandata. Ena poglavitnih nalog vlade bo po oceni Župevčeve brskanje po arhivih z namenom diskreditacije posameznikov. Glede Matića je dejala, da se je SDS že lani zavzemala za njegovo krivdno razrešitev, zdaj pa da si je stranka to željo "pač izpolnila". Sedaj pa na mesto direktorja arhiva prihaja človek, "ki mu nova vlada daje zahvalo za vse usluge zadnjih let", je sklenila poslanka.
Namesto Stoparja Petek
Vlada je tudi danes s položaja generalnega direktorja direktorata za medije razrešila Vojka Stoparja, na to mesto pa kot vršilca dolžnosti za največ pol leta imenovala Mira Petka. Prav tako je vlada s položaja generalne direktorice direktorata za kulturni razvoj in mednarodne zadeve ministrstva za kulturo razrešila Sonjo Kralj Bervar.
Petka je vlada za v. d. generalnega direktorja direktorata za medije imenovala do imenovanja generalnega direktorja po opravljenem natečajnem postopku, vendar največ za šest mesecev, so sporočili z vladnega urada za komuniciranje.
V LDS pravijo, da nova imenovanja razumejo kot "nadaljevanje nebrzdanega kadrovskega cunamija Janševe vlade.“ "Zadnje imenovanje bivšega poslanca Mira Petka na mesto direktorja direktorata za medije brez ustreznih izkušenj ni mogoče razumeti drugače kot nagrado za politično lojalnost,“ še dodajajo v LDS.
KOMENTARJI (187)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.