Vlada je "iz očitnih razlogov" razrešila nadzorni svet Pošte Slovenije, je povedala gospodarska ministrica Darja Radić. Nadzorniki po njenih pojasnilih nimajo več zaupanja lastnika, ki je država. Za razrešitev nadzornikov so se odločili po domnevno preveč izplačanih plačah. V zvezi s tem je stekel prekrškovni postopek in rezultati tega postopka so po njenih besedah znani.
Na vprašanje, kaj zamenjava nadzornikov pomeni za generalnega direktorja pošte Aleša Hauca, je odgovorila, da lahko lastnik menja le člane nadzornega sveta. Kaj bodo naredili nadzorniki, pa je po njenih besedah njihova stvar. "Verjetno bodo pregledali poslovanje, se pogovorili s poslovodstvom in sklenili, ali to še uživa njihovo zaupanje," je dejala.
V Pošti Slovenije so sicer glede izplačila plač poslovodstvu pridobili pravno mnenje, ki potrjuje, da družba pri določitvi plač ni ravnala nezakonito. Ministrica je danes poudarila, da je pravnih mnenj vedno veliko, da pa v tem primeru niso najbolj relevantna. Po njenih besedah gre namreč za povsem ekonomsko formulo za izračun povprečne plače in bolj relevantno bi bilo kakšno mnenje ekonomista. "Mi vztrajamo pri svojem. Gre za formulo za izračun plače, ki ni nič posebnega, gre za povsem osnovno formulo, ki bi jo morali poznati vsi učenci srednje ekonomske šole. So pa pravniki seveda zelo izvirni," je dejala.
Po besedah premierja Boruta Pahorja je razrešitev upravičena in je zanjo pripravljen prevzeti polno odgovornost, čeprav se mogoče kdo z njo ne strinja. V Pošti Slovenije vladne odločitve ne komentirajo, "ker je to stvar lastnika".
'Uprava in nadzorni svet sta delala dobro'
Razrešenega prvega nadzornika Draga Bahuna pa je vladna odločitev presenetila. "Vlada ima vsekakor pravico imenovanja in razrešitve nadzornega sveta v državnih podjetjih, zato razrešitev v celoti sprejemam, čeprav še nisem dobil nobenega sklepa v okviru prekrškovnega postopka. Razlog izguba zaupanja pa je zelo relativen pojem. Kakšnega zaupanja?" se sprašuje.
Kot dodaja, je presenečen nad samim načinom. O razrešitvi je namreč izvedel iz medijev. "Torej nadzorniki nismo vredni niti toliko, da se nas obvesti o nameri. Sicer pa ministrica v vsem tem času ni imela niti minute časa za razgovor. Takšen je pač njen odnos do Pošte Slovenije kot ene najuspešnejših podjetij v državni lasti," pravi Bahun.
Meni, da je nadzorni svet delo opravljal profesionalno in korektno ter v dobro podjetja, o čemer pričajo tudi poslovni rezultati. "Prepričan sem, da so poslovni rezultati predvsem zasluga zaposlenih, širšega vodstva in tudi poslovodstva. Poslovodstvo dela dobro in zakonito, zato ne vidim nobenega razloga za njegovo razrešitev. V lanskem kriznem letu je Pošta ustvarila 19 milijonov evrov čistega dobička. Prepričan sem, da bodo tudi letošnji plani doseženi in da poslovnih razlogov za razrešitev poslovodstva ni – razen, če ne bo razlog izguba zaupanja."
Glede domnevno previsokih plač je poudaril, da ni dobil nobenega sklepa, da bi šlo za nezakonitost. Dejal je, da so dali ugovor zaradi prekrškovnega postopka, vendar ni dobil nobenega odgovora. Po njegovih trditvah je tako imenovani Lahovnikov zakon zelo nejasen, zato so gospodarsko ministrstvo večkrat prosili za razgovor, vendar brez uspeha.
V pol leta izplačali za pol milijona preveč?
V oddaji 24UR na POP TV so v začetku septembra poročali, da je plača predsednika uprave Aleša Hauca v nasprotju s tako imenovanim Lahovnikovim zakonom, ki omejuje plače v državnih podjetjih. Njegova zaupna pogodba sicer razkriva, da je njegova plača dobrih 9400 evrov bruto, kar je še vedno ena nižjih plač v državnih podjetjih, zlasti ob dejstvu, da ima dobre poslovne rezultate.
Po Lahovnikovem zakonu je treba povprečno plačo v podjetju ali skupini množiti s pet in to je direktorjeva plača. Na Pošti, kjer dela več kot 6000 ljudi, pa so povprečno plačo sešteli s povprečno plačo v majhnem hčerinskem podjetju EPPS, ki ima le 23 zaposlenih, a precej višje prihodke. To so preprosto delili z dva, množili s pet in dobili Haučevo plačo 9400 evrov bruto mesečno.
Pravilni izračun pa naj bi bil: povprečna plača v obeh družbah skupaj, ki pa je le tri evre višja od povprečja na Pošti, saj se po tej formuli višje plače majhnega EPPS izgubijo. Pravilna Haučeva plača bi bila torej 7100 evrov bruto, dobrih 2300 evrov manj kot vsak mesec prejme zdaj.
Na Haučevo plačo je vezana tudi plača obeh članov uprave. Če je torej previsoka njegova, sta tudi njuni. V petletnem mandatu bi tako Pošta samo upravi izplačala za skoraj pol milijona evrov preveč denarja.
Vlada imenovala tudi revizorja
Vlada se je v vlogi skupščine Pošte Slovenije danes tudi seznanila z lanskim poslovanjem družbe in odločala o delitvi bilančnega dobička. Sklenila je 23 milijonov evrov nameniti za izplačilo dividend. Kot je pojasnila Radićeva, so namreč razmere take, da želi tudi država več deleža v dobičku za pokrivanje njenih potreb. Za udeležbo pri dobičku zaposlenih bo pošta namenila tri milijone evrov, 11 milijonov evrov pa bo ostalo nerazporejenih. Vlada je imenovala tudi revizorja.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.