Vlada je na svojih spletnih straneh objavila seznam izplačanih plač ravnateljev in direktorjev osnovnih, srednjih, višjih šol in dijaških domov za april. Za njihove plače država mesečno nameni 2.280.000 evrov. Bruto zneski plač se gibljejo od 1300 do 6000 evrov. Povprečna plača pa je okoli 3000 evrov.
Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviza) Branimir Štrukelj je za 24ur.com dejal, da je ta objava plač v funkciji tega, da bi disciplinirali ravnatelje in ravnateljice, "da bi jih na neki način pokorili s pritiski, češ poglejte, kakšne plače imajo, potem ko je nekaj ravnateljev zavrnilo pokorščino pri združevanju šol. To je pač ukrep discipliniranja in star boljševiški trik, ki vedno deluje. Meni se zdi to pod ravnijo slovenske vlade, da s takimi instrumenti poskuša doseči tisto, česar ne uspe doseči z argumenti."
Glede objavljenih plač pa je Štrukelj povedal, da gre za manipulacijo. Opozoril je, da direktorji niso ravnatelji. "Razen v prvih dveh primerih, ki pa sta povsem v neskladju z zakonom (prva plača je 6066,80, druga pa 5505,59 evra bruto, op. a.), so na seznamu v glavnem direktorji slovenskih srednješolskih centrov," je dejal in pojasnil, da so ravnatelji pedagoški vodje in hkrati vodje posamezne šole, vendar direktorji nikoli niso pedagoški vodje. Poudaril je, da sta to dve različni funkciji, ki sta bili na seznamu zavestno zmešani.
O prvih dveh plačah pa je povedal, da očitno odstopata od drugih in po nobenem zakonu te plače ne morejo biti tako visoke, lahko pa so to plačila za neka dodatna dela in za to naj bi najverjetneje šlo. "Sklepam, da je verjetno povezano z evropskimi projekti. Gre za zelo pritlehno manipulacijo, ki naj vpliva na ljudi in disciplinira ravnateljice in ravnatelje," je prepričan Štrukelj.
Po zakonu plača ravnatelja ne more biti višja od 4200 evrov bruto, je dejal. Okoli 3800 evrov je osnova plače in zraven je še 12 odstotkov dodatka na delovno dobo, skupaj pa ne more nanesti več kot 4200 evrov bruto, je razložil Štrukelj in dodal, da je to od 2200 do 2300 evrov neto. "Meni se to ne zdi velika plača, prav nasprotno, mislim, da ravnatelji to plačo zaslužijo," je zaključil.
Vlada: Tovrstno prakso bomo nadaljevali
Na vprašanje, zakaj so se odločili, da od ministrstva za izobraževanje in znanost zahtevajo popis izplačil ravnateljem in direktorjem, so na vladi odgovorili, da gre za seznanitveno gradivo brez predlaganih sklepov – način, na katerega se vlada seznanja s konkretnimi razmerji med posameznimi poklici. "Uvrstitev gradiva o plačah ravnateljev na sejo vlade je pri nekaterih deležnikih presenetljivo naletela na burne reakcije. V izogib nadaljnjim burnim reakcijam, tokrat s strani katerega od panožnih sindikatov, sporočamo, da bomo omenjeno prakso nadaljevali. Ob tem je treba še enkrat poudariti, da gre za javne podatke, ki jih lahko posameznik v vsakem trenutku dobi na spletnih straneh Ajpesa," so zapisali.
MIZKŠ: Popis ni povezan z združevanjem šol
Z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport pa so sporočili, da so v naštete zneske vključeni osnovne bruto plače (uvrstitev v plačni razred – pravilnik o uvrščanju), dodatek za delovno dobo, dodatek za dvojezičnost (na narodnostno mešanih območjih), dodatek za specializacijo, magisterij, doktorat in povečan obseg dela iz naslova poučevanja.
Na vprašanje, ali je popis plač kakor koli povezan z združevanjem šol, so odgovorili, da ne.
KOMENTARJI (546)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.