Vlada je pred tednom dni potrdila podražitev letne vinjete za osebna vozila s 95 na 110 evrov, obenem pa se je odločila za uvedbo nove vinjete za kombije, za katere tedenska vinjeta stane 40 evrov, mesečna 80, letna pa 220 evrov.
V pojasnilu, zakaj so se odločili za nov vinjetni razred, na Darsu pravijo, da se delež vozil, ki presegajo predpisano višino 1,3 metra nad prvo osjo, povečuje za opravljanje gospodarske dejavnosti. Po njihovem mnenju to predstavlja tudi določeno nelojalno konkurenco tovornim vozilom, ki presegajo 3500 kilogramov ter plačujejo cestnino glede na dejansko prevoženo razdaljo.
Prav tako na Darsu v svoj zagovor pojasnjujejo, da ne gre za novo klasifikacijo, saj se je takšna klasifikacija uporabljala od leta 1972 do uvedbe vinjet. "Slovenija je svoje cestninske razrede povzela po ureditvah v sosednjih državah (Avstrija, Italija in Hrvaška). Podobno klasifikacijo imajo urejeno tudi koncesionarji v drugih evropskih državah, ki cestninijo vozila na klasičen način," pravijo na Darsu in dodajajo, da so države, ki merijo višino glede prve osi, Italija, Hrvaška, Portugalska (1,10 metra). Po njihovem mnenju so bila slovenska merila zasnovana na usklajenosti z drugimi državami članicami EU.
"Vsa vozila, ne glede na njihov izvor, bodo uvrščena v nov vinjetni razred, če bodo presegla predpisano višino vozila nad prvo osjo," poudarjajo na Darsu in dodajajo, da tovrstnega sistema ni mogoče uvesti samo za tuja vozila, saj bi v tem primeru šlo za neposredno diskriminacijo tujih uporabnikov. S tem bi tvegali sankcije EU, v nasprotnem primeru pa tvegajo upor državljanov.
Ministrstvo načrtuje posebne olajšave
Ker pa bo nov sistem po žepu udaril tudi ranljivejše skupine, bo ministrstvo v okviru veljavne zakonodaje iskalo rešitve, ki bi na primer velikim družinam ter invalidom omogočile dodatne oziroma povečanje že obstoječih olajšav, pojasnjujejo na Darsu in dodajajo, da ni nujno, da bodo morebitne nove rešitve izhajale s področja cestninjenja, saj so na voljo tudi socialni mehanizmi. Kateri so to, pa niso razkrili.
Dodatno breme za številčnejše družine
Vlada z uvedbo nove vinjete za kombinirana vozila nalaga dodatno finančno breme številčnejšim družinam, ki ta vozila potrebujejo za prevoz otrok, pa tudi družinam z otroki s posebnimi potrebami oziroma družinskimi člani, ki so gibalno ovirani.
Oče šestih otrok Gregor Čušin pravi, da kombi, v katerem lahko sedijo vsi, družina potrebuje vsak dan. Pravi, da za njih veliko vozilo ni luksuz, ampak nujno potrebna stvar. Zdaj bo družino nova vinjeta stala 220 evrov, kar se mu zdi neumno in nesramno. Po njegovih besedah je šest otrok tudi šest bodočih davkoplačevalcev, šest ljudi, ki bodo delali, in ni pošteno, da jih že v začetku država prikrajša za določene stvari.
Poziv vladi za cenejšo vinjeto za družine
V Civilni iniciativi za družino in pravice otrok so vlado pozvali, naj ukrepa v dobrobit teh družin in zanje zniža ceno vinjete oziroma naj bo vinjeta za kombinirano vozilo, ki se uporablja kot družinski avto, enaka znesku vinjete za osebna vozila, torej 110 evrov.
Na vlado so poslali dopis, v katerem jo pozivajo, naj primanjkljaja v državni blagajni ne zmanjšuje z dodatnimi obremenitvami družin. Opozarjajo, da so družine in otroci že do zdaj največji plačniki krize, ki je niso povzročili. Kot poudarjajo, bo za vse družine dodatna obremenitev tudi povišanje cene vinjet.
Kot poudarjajo, je povsem nesprejemljivo, da naj bi se za nekatere družine cena vinjet povečala na 220 evrov, torej za 130 odstotkov. "Za mnoge družine s štirimi in več otroki, družine z otroki s posebnimi potrebami in družine z družinskimi člani, ki imajo gibalno oviro, je takšno povišanje cene vinjet za kombije izjemno in nesorazmerno ter pomeni državno diskriminacijo teh družin. Za mnoge od teh družin je namreč zaradi njihovih potreb kombi nujno potreben družinski avto," opozarjajo v iniciativi.
Vlado pozivajo, da sprejeto sporno uredbo o vinjetah spremeni še pred 1. oktobrom 2013, ko bodo začele veljati nove cene vinjet. "Če se to ne bi zgodilo, bi to pomenilo, da država ni pripravljena najbolj ranljivim skupinam iti naproti niti pri ukrepih, ki pomenijo za državo minimalen strošek," opozarjajo v iniciativi in dodajajo, da bodo v tem primeru 7. oktobra 2013 organizirali pred državnim zborom in vlado srečanje družin, na katerem bodo v sproščenem in družabnem vzdušju izrazili solidarnost do družin, ki bi bile, če bi v celoti obveljala ta sporna uredba, najbolj prizadete.
Njihovem pozivu so se pridružili tudi v NSi, v katerem so vlado pozivali, naj ukrepa v dobrobit teh družin in zanje zniža ceno vinjete. "Gre za družine, ki imajo že tako ali tako višje življenjske stroške, dražje cestninjenje pa jim življenje še draži," je dejala njihova poslanka Iva Dimic. NSi je vlado pozval, da ceno vinjet za kombinirana vozila, ki jih imajo družine za osebno uporabo, izenači s ceno vinjet osebnih vozil. Dimičeva je prepričana, da je takšna sprememba mogoča in da tudi že obstajajo mehanizmi, kako jo izpeljati, potrebna je le volja.
KOMENTARJI (973)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.