Predstavnike obeh policijskih sindikatov je dopoldne najprej sprejel generalni direktor policije Janko Goršek, nato pa so se skupaj sestali še z ministrom za delo Andrejem Vizjakom. Sestanek je bil najverjetneje posledica vložitve pobude za razpis referenduma, s katero so policisti preprečili, da bi zakon o uravnoteženju javnih financ začel veljati jutri, in tako prekrižali načrte vlade, ki želi z omenjenim zakonom letos v proračunu privarčevati 222 milijonov evrov.
Predsednik Policijskega sindikata Slovenije (PSS) Radivoj Uroševič je po sestanku pojasnil, da bodo nastale razmere poskušali najprej razrešiti v medsebojnem pogovoru. V ta namen bosta na obeh straneh oblikovani tudi ustrezni delovni skupini. Tako bodo v naslednjem tednu po vsej verjetnosti veliko težav, zaradi katerih stavkajo, tudi razrešili, je dejal Uroševič, sicer pa o podrobnostih ni želel govoriti.
Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič pa kot prvopodpisani ni želel špekulirati o možnosti umika pobude za razpis referenduma. Kot je dejal, se niti niso pogovarjali o tem, saj gre v prvi vrsti za iskanje "skupne in razumne rešitve", kar je po njegovem mnenju tudi interes obeh strani. Sicer pa je po njegovih besedah "škoda izgubljenega meseca", ker bi lahko glede na to, da niso postavljali "toliko nemogočih" zahtev, dosegli dogovor že prej.
Vizjak: Nabralo se je veliko stvari, ki jih žulijo
Goršek in Vizjak sta se po sestanku strinjala, da jih v prihodnjih dneh čakajo zelo zahtevna pogajanja. "Kaj lahko ponudimo policistom, bodo doprinesli naslednji dnevi," je povedal Vizjak in pojasnil, da policistov sicer ne žuli le to, kar je povzročeno z aktivnostjo sedanje vlade, temveč se je veliko stvari nabralo še iz preteklosti. Po njegovem je ravno to njihova "smola", da se zadeve že prej niso zapirale, temveč seštevale, in je zato zdaj veliko večji problem, kot bi sicer lahko bil.
Za dogovor je kljub vsemu zelo malo časa, a po mnenju Vizjaka ga je zelo pomembno doseči, še preden bi predsednik DZ Gregor Virant določil rok za zbiranje 40.000 podpisov, potrebnih za razpis referenduma. Iz državnega zbora so sicer sporočili, da se je predsednik parlamenta odločil, da za zdaj še ne bo razpisal roka za zbiranje podpisov za referenduma o zakonu za uravnoteženje javnih financ, za to pa se je odločil, ker pogajanja med vlado in policijskima sindikatoma, ki zahtevata referendum, še potekajo. Virant je sicer v četrtek za medije povedal, da bo rok za začetek zbiranja podpisov za referendum najverjetneje določil za soboto.
Goršek je bil po sestanku optimističen glede prihodnjih dogovarjanj, o vsebini samih pogovorov pa ni želel razpravljati. "Pustimo, naj najprej pogajalci opravijo svoje," je povedal. Dodal je, da se bodo v okviru pogovorov sicer držali izključno le tistih zadev, ki so specifične za poklic policista.
Policisti: Zakon ne bo prizadel le javnih uslužbencev
Policisti opozarjajo, da se zakon ne nanaša zgolj na javne uslužbence in policiste, temveč "na več mestih trajno jemlje pravice vsem državljanom". Prepričani so, da bi moral biti tak zakon predmet resnih in vsebinskih usklajevanj, dogovora s socialnimi partnerji v socialnem dialogu in javne razprave.
"Zakon posega v višino pravic otrok, dijakov, študentov, pravice do nadomestila brezposelnih, upokojencev, žrtev vojnega nasilja, veteranov vojne za Slovenijo .... Prav tako posega v višino nadomestila ob bolezni, odlog plačila za zdravstvene prispevke, plačilo vrtca za drugega otroka, prekinja pogodbe o zaposlitvi posameznim kategorijam, posega v nacionalno varčevalno shemo, vrednotenju nepremičnin in vse do zakona, ki ureja subvencioniranja 1/6 cene malice v šoli, odpravo posledic naravnih nesreč in zapiranje rudnika Trbovlje - Hrastnik. Z zakonom se želi celo posegati v pravice za nazaj tistim, ki so prejeli zakonito izplačane regrese v letu 2012," poudarjajo v SPS.
Sicer pa policisti opozarjajo, da so bile njihove plače že pred sprejemom omenjenega zakona prenizke. Zaradi tega so se želeli z vlado pogajati ločeno, vendar pa, kot pravijo sami, vlada ni našla posluha za njihove želje.
Janša: Upam, da gre za nesporazum
Premier Janez Janša je včeraj policiste pozval, naj podpise umaknejo. Opozoril je, da bi lahko tak referendum državi prizadejal usodni udarec. "Upam, da gre za nesporazum," je še dejal.
Dogovora med vlado in policijskima sindikatoma si želi tudi opozicija. Predsednik največje stranke v parlamentu Zoran Janković (PS) upa, da bodo vlada in sindikata našli skupni jezik, v nasprotnem primeru pa svari, da bi v primeru, da bi zakon na referendumu padel, bila država v bistveno slabšem položaju, kot je danes. Predsednik SD Borut Pahor pa pravi, da bi se v primeru padca zakona na referendumu krepko približala Grčiji.
KOMENTARJI (1558)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.