Vlada je danes sprejela spremembe delovne zakonodaje, ki bo besedah ministra uvajajo koncept varne prožnosti. Zakone je vlada sprejela brez soglasja socialnih partnerjev, zato so v ZSSS pred vlado organizirali protest.
Predlog novele zakona o delovnih razmerjih predvideva znižanje odpravnin in skrajšanje odpovednih rokov. Zakon o urejanju trga dela pa predstavlja uravnoteženje teh sprememb, saj bo zvišal prag za pridobitev državne podpore in podaljšal čas prejemanja, je po seji vlade dejal minister za delo Ivan Svetlik. Gre za koncept varne prožnosti trga dela, ki ga ministrstvo napoveduje že kar nekaj časa. Poleg tega nameravajo s prenovitvijo zakonov zmanjšati tudi administrativne ovire v podjetjih.
Namen zakonov ni zmanjšanje materialnih pravic delavcev, temveč zagotoviti možnost hitrejšega prehajanja med delovnimi mesti (fleksibilizacija), hkrati pa boljšo zaščito za tiste, ki bi bili zaradi tega prikrajšani, je še dejal Svetlik.
Zakon o malem delu bi po novem veljal šele od leta 2012
Zakon o malem delu hkrati povečuje prožnost in varnost na trgu dela, je dejal minister. Ureja oblike začasnega, občasnega ali trajnejšega časovno omejenega dela, ki se bo izvajalo na podlagi napotnic. Glede na delovna razmerja bo to bolj prožna oblika dela, pri katerem bo najmanj formalnosti za delodajalce in bo zanje tudi najcenejše.
Malo delo bo omejeno na 60 ur mesečno, z izjemo dijakov in študentov, ki bodo lahko opravili več ur mesečno, vendar bo na letni ravni za vse omejeno na 720 ur. Letni zaslužek bo lahko znašal do 6000 evrov, najnižja urna postavka pa bo štiri evre.
Varnost naj bi glede na sedanje študentsko delo povečali z omejitvami tega dela pri posameznem delodajalcu. Malo delo bodo lahko opravljali študenti, upokojenci, neaktivni in brezposelni. Zakon bi glede na predlog začel veljati z letom 2012.
Več državnih pomoči
Cilj zakona o urejanju trga dela, ki bo nadomestil veljavni zakon o zaposlovanju in zavarovanju za primer brezposelnosti, je povečanje varnosti oseb, ki bodo izgubile zaposlitev, povečanje učinkovitosti ukrepov aktivne politike zaposlovanja in zmanjšanje administrativnih bremen, je dejal minister.
Zakon zvišuje nadomestila za brezposelnost za prve tri mesece (s 70 odstotkov povprečne mesečne plače v osmih mesecih na 80 odstotkov povprečne mesečne plače v zadnjih 12 mesecih) in širi krog upravičencev (pogoj za pridobitev nadomestila se s sedanjih 12 mesecev zaposlitve v zadnjih 18 mesecih skrajšuje na devet mesecev zaposlitve v zadnjih 24 mesecih). Pravico do nadomestila bodo imeli tudi brezposelni, ki z delom zaslužijo do 200 evrov neto mesečno.
Podpore za vse zakone ni bilo
Kot je še dejal Svetlik, je imela vlada delno podporo za spremembe zakona o malem delu in načelno podporo za zakon o urejanju trga dela. Za spremembo zakona o delovnih razmerjih pa podpore socialnih partnerjev ni bilo.
KOMENTARJI (129)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.