Do poznih večernih ur je ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs sindikatom javnega sektorja razlagala, v kako zelo slabem finančnem položaju je država. Kljub Janševi obljubi o zvišanju plač je kriza premočno načela državni proračun, vzeti bo treba prav v javnem sektorju. Nezadovoljstvo je veliko, stavka ni izključena, sindikati pa imajo na voljo le 10 dni, da sporočijo, kaj menijo o takšnem varčevanju. Predloga sta dva: nižanje ali zamrznitev plač. Za sindikate sta oba slaba.
Prva možnost: vlada predlaga neizplačilo odprave plačnih nesorazmerij, zamrznitev napredovanj in neizplačevanje dodatka za delovno uspešnost v višini dveh odstotkov. Poleg tega naj ne bi izvedli uskladitve plač z inflacijo, regres pa bodo izplačali v višini letošnjega.
Druga možnost: vlada javnim uslužbencem ponuja odpravo obeh četrtin plačnih nesorazmerij s 1. januarjem 2010, vendar pa bi bilo v tem primeru potrebno znižanje plač. Odvisno od plačnega razreda bi se plače znižale od 0 do celo 10 odstotkov. Vendar tudi v tem primeru ne bi bilo uskladitve plač z inflacijo in ne bi bilo izplačil dodatka za redno delovno uspešnost, regres pa bi ostal na ravni letošnjega.
"Če ukrepi za sindikate ne bodo sprejemljivi, bo imela vlada velik problem, ker v tem primeru proračuna za 2010 ne bo mogoče pripraviti tako, kot načrtujemo," je po sestanku povedala ministrica.
"Ocenjujem, da bodo ta izhodišča sprejeta in zamrznitev plač ne bo bistveno spremenila položaja javnih uslužbencev. Kajti v januarju 2009 so namreč v polovici odpravili plačna nesorazmerja in v tem delu dejansko v celoti izkoristili prihranjena sredstva, kot so se dogovirili s prejšnjo vlado," je za 24UR Zvečer povedala ministrica Irma Pavlinič Krebs.
Sindikati so na nogah
Sindikalisti so bili glasni že pred začetkom pogajanj. Na račun peščice bogatih bodo v tej državi trpeli vsi drugi, predvsem pa zaposleni v javnem sektorju, opozarjajo. Elita in luksuz še naprej ne bosta obdavčena, vlada pa bo s svojim predlogom, pravijo, žrtvovala kakovost javnega šolstva, zdravstva in sociale.
Predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica je po sestanku z ministrico dejal: "Všeč mi je, da ima vlada genitalije in je prišla z jasnim predlogom. Manj mi je všeč, da to ni pogajalski predlog, ker ne dopušča pogajanj."
Še pred sestankom pa je bil najbolj glasen Branimir Štrukelj iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja: "Smo pa opozorili ministre te vlade, da plače v javnem sektorju niso samopostrežba, v katero se hodi, kadar ne gre drugače."
Luknja v proračunu je ogromna
Vlada želi javnim uslužbencem rezati plače predvsem zaradi astronomske luknje v proračunu, ki naj bi letos in prihodnji dve leti znašala že skoraj pet milijard evrov. A samo znižanje plač javnim uslužbencem minusa v državni blagajni ne bo odpravilo. Tudi če bi vsem 160 tisoč javnim uslužbencem znižali plače za 7 odstotkov, bi to zneslo le 207 milijonov evrov prihranka letno. Za primerjavo. Samo v prvi polovici leta je država zaradi krize pobrala za 632 milijonov evrov manj davkov kot lani, do konca leta pa bo samo pri DDV minusa za več kot 400 milijonov.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.