Vlada je tokrat sejo pripravila v Lipici, nekoč biseru, danes sramoti Slovenije. “To, kar lahko bdanes vidimo v Lipici, je sramota za slovenski turizem in za slovensko državo. Imamo biser vseh bioserov, kjer bi si vso drugi obliznili prste, mi pa puščamo že leta in leta, da stvar žalostno propada,” se je kritiki pridružil tudi premier Borut Pahor.
In prav reševanju in promoviranju slovenskega turizma – panogi, ki pri nas ustvari več kot desetino drubenega proizvoda – je bila namenjena lipiška seja vlade.
Pahor se je teme lotil na šaljiv način. V angleščini je ogovoril skupino turistov, se jim pohvalil, da je bil nekoč turistični vodnik, in jim predlagal obisk Portoroža in tamkajšnje Internautice. Nato je nekaj besed namenil še nemškim turistom: “Žal ne govorim vašega lepega jezika. Edino, kar znam reči v njem, je: Ich liebe dich (Ljubim vas)," je dejal, ob salvah smeha pa še objel neko žensko. Njenega moža ta premierjeva gesta ni zmotila.
A za vladnim omizjem je bila razprava precej bolj resna. Do leta 2020, so odločili ministri, bo stanje precej boljše kot danes. Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je cilje opredelil takole: povečanje števila nočitev na 10 milijonov letno, števila turistov na tri milijone in zaslužka 2,5 milijarde evrov.
In tržna niša? Po Pahorjevih besedah je prednost slovenskega turizma, “da je kakovosten, cenovno dostopen, zdrav in zelen”.
Na seji so ministri sicer sklenili, da bodo ustanovili strateški svet za turizem, ki ga bosta skupaj vodila Pahor in Lahovnik. Še pred počitnicami si bo vlada postavila tudi kratko-, srednje- in dolgoročne cilje in korake, ki jih je treba storiti. "Mislim, da je kratkoročno treba storiti nekaj stvari do te poletne turistične sezone," je napovedal Pahor.
Med temi nujnimi, konkretnimi stvarmi, je omenil odločitve o gradnji golf igrišč in o ostalih turističnih projektih, ki čakajo na izvedbe. Odločiti se bomo morali tudi, ali bodo imeli ti projekti domačega ali tujega investitorja, je še dejal premier.
Slovenija je imela manjši upad zaradi domačih gostov
V recesiji so po vsem svetu (razen v Afriki) opažali upad prihodov tujih turistov. Podoben upad prihoda tujih turistov je bil tudi v Sloveniji, k manjšemu skupnemu upadu pa so pri nas pripomogli domači gosti. Turizem je na svetovni ravni v lanskem letu upadel za 4,3 odstotka, v Evropi za 5,6 odstotka, v Sloveniji je skupno število turistov upadlo za dva odstotka, število nočitev pa za en odstotek. Manjši padec turistov je imela Slovenija predvsem zaradi povečanja števila domačih gostov (za šest odstotkov), medtem ko se je število tujih gostov zmanjšalo za šest odstotkov.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.