Ob današnji splošni stavki v javnem sektorju je minister za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žiga Turk v oddaji 24UR OB ENIH povedal, da je izjemno nezadovoljen s tem, da so vrtci in šole ostali zaprti. "To je v nasprotju z našimi navodili in z zakonodajo na tem področju, pa tudi s tem, kar bi od učiteljev pričakovali – da ta stavka ne bi bila uperjena proti otrokom in staršem,“ je povedal.
Na vprašanje, ali se mu ne zdi, da so starši s tem, ko otrok danes niso pripeljali v vrtec, nekako podprli stavko, je odgovoril, da se s tem ne strinja. "S to gesto starši niso nikogar podprli, oni pač skrbijo za svoje otroke in izražajo skrb, ki je učitelji in vzgojitelji tokrat očitno niso bili sposobni. Leta 2000 so se sindikati do tedanje vlade obnašali popolnoma drugače in žal mi je, da je odziv sindikatov do naše vlade tako drugačen,“ je še dodal.
Šolniki poudarjajo, da se ne borijo za višje plače, so pa proti zniževanju normativov, predvsem proti nižanju števila učencev in odpuščanju. A po Turkovih besedah so spremembe normativov izjemno blage. "Gre za petodstotne razlike, ki v ničemer ne bi smele spremeniti kakovosti poučevanja in študija,“ trdi. Brez sprejema varčevalnih ukrepov se po njegovem mnenju lahko zgodi, da novembra in decembra ne bo denarja v javnem sektorju za nič, ne le za plače.
Na žvižge in vzklike, ki jih je bil deležen od množice iz ozadja, je Turk odgovoril, da ga sicer veseli, da je med mladino energija in da jih zanima, kaj se v družbi dogaja, ni pa prepričan, ali so pravilno obveščeni o stanju, kakršno je, in o tem, kaj vse dela vlada za to, da bi bila njihova prihodnost boljša. "Konec koncev delamo za to, da njim ne bo treba odplačevati dolgov, ki jih bo naredila ta država v našem mandatu!“ je zaključil.
Virant: V težavah je cela država
Prvak DZ in predsednik Liste Virant Gregor Virant ocenjuje, da je stavka legitimna, vendar trenutno nepotrebna, saj pogajanja še potekajo. V težavah je cela država, v težavah smo vsi, opozarja in dodaja, da to niso le težave vlade ali sindikatov, temveč vseh državljanov, zato bi morali pri tem stopiti skupaj in najti sporazumno rešitev.
Po Virantovem mnenju je še čas, da vlada in sindikati najdejo sporazumne rešitve, sam pa bi bil najbolj zadovoljen, če bi v tem težkem položaju našli skupen jezik. Prav tako bi bilo zelo dobro, ocenjuje Virant, da bi skupaj stopile politične stranke in našle rešitev.
Predsednik parlamenta sicer pravi, da težko oceni, ali se bo stavka v javnem sektorju zavlekla več dni, si pa želi, da bi bil dosežen sporazum.
Opominja, da je v predlogu varčevalnega paketa vključeno tudi nižanje plač v parlamentu, in sicer v višini 10 odstotkov.
Türk: Sporazum, sporazum, sporazum
"Današnja stavka javnega sektorja je zasnovana na ustavni pravici do stavke. Je torej ustavno utemeljena in je legitimna. Treba pa je razumeti njeno sporočilo. In to sporočilo jaz razumem tako, da je to zelo močan, zelo odločen poziv k resnim pogovorom. Vsi, ki sodelujejo v pogajanjih, se morajo resno potruditi za sporazum," pa je dejal predsednik republike Danilo Türk.
Poudaril je še, da če je včasih govoril "dialog, dialog in še enkrat dialog, bi danes dodal sporazum, sporazum in še enkrat sporazum". Za to se je treba potruditi in narediti več, vsi udeleženci v pogajanjih imajo pred sabo veliko odgovornost, da privedejo pogajanja do sporazuma, je še dejal.
Janša: Zaradi te stavke noben problem ni rešen
Današnja stavka ni rešila nobenega problema, je med obiskom v ptujsko-ormoški regiji poudaril predsednik vlade Janez Janša. "Tisti, ki jih je kriza dejansko prizadela, so brezposelni, ki nimajo kje stavkati in dejansko težko živijo, in tisti, ki delajo v gospodarstvu. Ti danes niso stavkali, ampak so delali, tudi za plače tistih, ki so danes stavkali," je poudaril.
Ponovil je, da stavka ne bo plačana. "Nobene dileme ni. Institucije, kjer se je stavkalo, pač ne bodo dobile sredstev za en dan za plače v tem mesecu," je zatrdil. "Zaradi te stavke problemi niso nič manjši. Kot smo napovedali, noben problem s tem ni rešen. Upam, da se kljub temu pogajanja nadaljujejo in da dan ne bo potrošen le za stavko."
Rešitev nesoglasij s sindikati vidi v tem, da ti za razliko od dosedanjih pogajanj postavijo "realne" zahteve. "Rešitev je v tem, da tudi sindikalna stran pristane na realnost. Teh ukrepov nismo predlagali zato, ker bi želeli ostati na oblasti, ampak zato da bi ohranili državo nad vodo," je dejal.
Kot je še dejal, stavke med vladnim obiskom več kot 50 različnih institucij v Spodnjem Podravju ni bilo zaznati. "Gospodarstvo danes trdo dela in si ne more privoščiti tega luksuza, da bi stavkalo," je dodal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Radovan Žerjav. Po Janševih besedah so obiskali vrsto podjetij, ki so že uspela prebroditi krizo, in to vlado navdaja z optimizmom.
Kot bolj zaskrbljujoče je izpostavil dejstvo, da je stopnja zaposlenosti v regiji padla na raven iz leta 2000, kar odločilno vpliva na splošno stanje v tem delu Slovenije. "To pomeni, da se je izgubilo veliko število delovnih mest, kar se odraža na sredstvih, ki se zbirajo tukaj, ki jih je možno prispevati za javni sektor, ki se tukaj namenjajo za investicije."
Pojasnil je še, da tudi vlada nima veliko manevrskega prostora. "Denarja ni, zato bo treba določene investicije prestaviti v prihodnost ali pa jih morda celo črtati."
Pličanič: Sindikati naj razmislijo, kaj sploh hočejo
Minister za javno upravo Senko Pličanič meni, da je stavka trenutno nepotrebna, ob čemer poudarja, da bi morali stopiti skupaj in hitro doseči dogovor. "Nekaj je treba narediti, in to hitro," je jasen.
Spomnil je, da je vlada predložila štiri ali celo pet različnih predlogov ukrepov in se zahtevam sindikatov zelo približala, ti "pa še vedno zavrnejo vse, kar jim vlada ponudi". "Dobro bi bilo, da na sindikalni strani razmislijo, kaj pravzaprav želijo," poziva Pličanič. Po njegovih ocenah namreč ni mogoče izključiti, da je njihov cilj političen. "Vsi bi morali stopiti skupaj in doseči dogovor ne glede na politične cilje. Za to bo še čas kasneje. Sedaj pa gre za to, da javno finančno stabiliziramo Slovenijo," je jasen minister.
Strinja se, da je stavka legitimen način izražanja nestrinjanja z ukrepi, ki jih je vlada predlagala, vendar bi bilo po njegovem mnenju to energijo bolj potrebno usmeriti v pogajanja. Upa, da se bodo slednja nadaljevala, četudi se bo stavka nadaljevala. Verjame, da bo vlada s sindikati dosegla dogovor v tednu ali dveh.
Pojasnjuje še, da lahko prihranek delno realizirajo tudi v prihodnjem letu, toda pomembno je, da dogovor dosežejo sedaj.
Da ukrepi ne bi bili sprejeti, pa si po Pličaničevem mnenju ne bi smel želeti nihče. "Če se to zgodi, bo prišla nova vlada, ki bo morala nekaj narediti. Manevrskega prostora, kako do prihranka, pa ni veliko," je odločen. Zato bi moral biti po ministrovih besedah "interes vseh vpletenih, zlasti sindikatov, ki stavkajo, da se to v najkrajšem času zaključi".
Preberite še:
Delodajalci poskušajo ponekod zadušiti stavko
'Vladne ukrepe bodo čutili tudi naši otroci'
KOMENTARJI (1688)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.