Protesti so okupirali tudi aktivnosti politikov, sindikatov in drugih civilnih organizacij. V državnem zboru so se sestali predsednik DZ Gregor Virant in vodje vseh poslanskih skupin.
Poslanke in poslanci po Virantovih besedah razumejo, da se v državi pojavlja nezadovoljstvo s stanjem v družbi. Virant je tudi zatrdil, da bodo prisluhnili sporočilom, ki bodo izražena na današnjem in morebitnih poznejših shodih. Vendar Virant in vodje poslanskih skupin v skupni izjavi obsojajo nasilje ter udeležence pozivajo, naj bodo shodi mirni in naj ne nasedajo provokacijam.
Virant sicer izjav premierja Janeza Janše v četrtkovem nagovoru državljanom ni želel komentirati. Po njegovem mnenju pa smo v času, ko mora politika na splošno "umirjati žogo, pomiriti zadeve, iskati soglasja in ravnati trezno". Osebno Virant nima razlogov, da bi sumil v politična ozadja shodov. Ocenjuje pa, da bi morali politiki glede na položaj, v kakršnem smo, ravnati pomirjevalno in ne prilivati olja na ogenj.
Tudi predsednik republike Danilo Türk je državljanke in državljane prosil, naj se v protestih vzdržijo nasilja in ne nasedajo provokacijam, ki bi protestom lahko vzele njihovo sporočilno moč. Obenem pa je predsednika vlade Janeza Janšo obtožil, da "nadaljuje ustrahovanje ljudi". Janša sicer meni, da si vsak, ki se odloči za miren protest, da doseže pozitivne spremembe v družbi, zasluži priznanje aktivnega državljana.
Predsedniški kandidat Borut Pahor pa pravi, da si protestniki želijo sprememb. Pahor pa si želi, da bi spreminjali na miren način in znotraj za to pristojnih institucij. Pravi, da so demonstracije legitimne. Na vprašanje, ali po njegovem mnenju res kdo stoji za demonstracijami, Pahor odgovarja, da je vsak odgovoren za svoje ravnanje in da ne dvomi, da so protesti iskreni.
Semolič: Politikom se ni zgodila ulica, zgodili so se jim ljudje
Protestnike pa so podprli v Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS), kjer opozarjajo, da so slovensko politiko o napačnih pristopih k reševanju krize opomnili na množičnih demonstracijah 17. novembra. "Te demonstracije in poznejši protesti po vsej Sloveniji so ljudski odgovor na politiko krčenja socialnih in političnih pravic, ki se je pomešala z elementi represije," meni predsednik ZZZS Dušan Semolič in dodaja, da "je odziv vlade tudi tokrat ignorantski in podcenjujoč ter izkazuje odsotnost politike z realnostjo."
V ZSSS zato izrekajo podporo vsem, ki zahtevajo vzpostavitev pravne in socialne države ter zaustavitev politične okupacije ljudstva. "Politikom se ni zgodila ulica, kot sporočajo, zgodili so se jim ljudje. In prav je, da se politiki že enkrat končno zavejo, da so bistven del države ljudje ter da njihova oblast v času mandata ni absolutna," pravi Semolič.
Proteste pa podpira tudi na novo ustanovljena Koalicija Solidarnih, ki jo je ustanovilo 13 različnih organizacij, med drugim študentska in dijaška organizacija Slovenije, Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije in Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, Koordinacijski odbor kulture Slovenije, Nacionalni forum humanitarnih organizacij Slovenije in Zveza društev upokojencev Slovenije.
Delovanje Koalicije Solidarnih bo tako osredotočeno na utrditev pravne in socialne države, medčloveške in medgeneracijske solidarnosti ter družbene pravičnosti, "zato koalicija podpira manifestacije in demonstracije, na katerih se zahteva uveljavljanje teh vrednot".
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.