Gregor Virant je svojo namero danes potrdil za STA. Kot pravi, je za ustanovitev stranke pred volitvami prepozno, je pa res med neopredeljenimi volivci in na politični sredini še veliko manevrskega prostora. Kot poudarja, bi lahko njegova lista, če bi se zanjo odločili, na volitvah dosegla do 15 odstotkov glasov. Od tega naj bi jih bilo tretjina siceršnjih volivcev SDS, tretjina od drugih strank in tretjina neopredeljenih. Kdaj naj bi v javnosti razkril kaj več o listi, ni želel povedati, zgolj, da so roki zelo kratki.
Kot navajajo v Reporterju, se Virant glede ustanavljanja liste še ni posvetoval z desnosredinskimi strankami, ciljal pa naj bi na liberalno misleče volivce, za katere meni, da nimajo prave politične ponudbe. Nekdanji minister za javno upravo v vladi Janeza Janše Gregor Virant je potrdil, da namerava kandidirati z ostalimi takoimenovanimi "resetiranci" – Janezom Šuštaršičem, Radom Pezdirjem in Markom Pavliho, dokončno kandidatno listo za volitve pa naj bi razkrili 20. oktobra.
Virant je zatrdil, da v ozadju namere o iziblikovanju kandidatne liste ni nikakršnih zarot, temveč vpletene zanimajo projekti, delo in vsebina. Virant, Šušteršič, Rado Pezdir in Marko Pavliha so se odločili, da bodo poskušali oblikovati kandidatno listo in tako omogočiti dodatno ponudbo tistim, ki z obstoječo niso zadovoljni, pravi Virant.
Glede očitkov, da je to zarota v sodelovanju z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, odgovarja, da gredo v to zgodbo izključno s pozitivno energijo in se bo "negativna energija od nas odbijala". "Zanimajo nas projekti, delo in vsebina, v ozadju ni bilo nobenih zarot," je zagotovil Virant.
Poudaril je, da je Rado Pezdir civilno družbeni podpornik njihove liste, kandidiral pa ne bo. Poleg tega ni človek, ki bi ga "veselilo biti poslanec ali minister". To nam je v telefonskem pogovoru popoldne potrdil tudi Rado Pezdir, ki je poudaril, da kot zagovornik klasičnega liberalizma ustanavljanje takšne stranke, ki bi ponudila pravo protiutež obstoječemu stanju v slovenskem političnem prostoru, pozdravlja. Nova in predvsem sveža politična pobuda je po njegovem mnenju nujna, širitev političnega prostora pa je, kot pravi, nujna in pozitivna. Potrdil je, da so osnovni pobudniki novonastale stranke Gregor Virant, Janez Šuštaršič in Marko Pavliha, Matej Lahovnik pa naj na novi listi ne bi sodeloval.
Po Virantovih besedah bo na njihovi listi predvidoma med 50 in 60 kandidatov, ob čemer dobre kandidate vabijo, da se jim oglasijo. Do 20. oktobra bodo ugotovili, ali jim bo to uspelo, ko bodo slednje predstavili tudi javnosti. Do tedaj pa ne želijo delati "velikega pompa". Medtem Virant želi, da SDS v njihovi listi vidi dopolnitev, potencialnega ter kakovostnega političnega partnerja po volitvah.
Kot je za STA pojasnil Pavliha, so se za kandidaturo odločili zato, ker želijo "državo upravljati za ljudi, za vse državljanke in državljane, prebivalke in prebivalce, in sicer na etičen, zlasti pošten, pravičen, domoljuben, okolju prijazen, gospodaren in sočuten način, ob doslednem spoštovanju in razvijanju pravne ter socialne države".
"Ker nismo politična stranka, ne bomo trošili dragocene energije za premagovanje notranjih peripetij, za politično preživetje in lastne interese, temveč bomo raje modro in strokovno opravljali tisto, kar najbolje znamo," je za STA povedal Pavliha. Po njegovih navedbah imajo gospodarske, akademske in politične izkušnje in znajo veliko.
Verjamejo tudi v sodelovanje in povezovanje, namesto agresivnega tekmovanja in nenehnega škodljivega razlikovanja na levico in desnico, na "vaše in naše". "Vsi smo namreč na isti barki, ki vozi proti skupnemu cilju - čim večji blaginji in srečnemu življenju," še ugotavlja Pavliha.
Njihove poslanke in poslanci bodo po njegovih navedbah dosledno spoštovali pozabljeno ustavno določbo, da morajo biti predstavniki vsega ljudstva, pri čemer niso vezani na kakršnakoli navodila. Njihove ministrice in ministri pa bodo "vrnili besedi minister prvotni pomen, zato bodo svojo službo opravljali kot vrhunski strokovnjaki in predani služabniki ljudstva".
Na novico o Virantovi kandidaturi so se odzvali v stranki NSi in poudarili, da si zavzemajo za močno in enotno slovensko pomlad, brez zamegljevanja. Napoved Gregorja Viranta, da bo na prihajajočih volitvah nastopil s svojo listo, ne vidijo kot doprinos, ki bi slovensko pomlad krepil, ampak predvsem kot zamegljevanje odnosov med desno-sredinskimi strankami. Gre za novo listo, ki bo glasove pobirala na podlagi populizma, pravijo. Odzivov drugih strank še nismo prejeli.
Stranka SDS je na Twitterjevi strani napisala, da so v SDS neprijetno presenečeni nad potezo Gregorja Viranta, ki je še pred dnevi sodeloval na seji stranke.
V Sloveniji pa duhove buri predvsem napovedana kandidatura Zorana Jankovića na decembrskih predčasnih volitvah in alternativa, ki jo po besedah ustanovitelja Matjaža Hanžka nudi nova stranka TRS.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.