"Potem pa naj izpit še velja do 70. leta," je bil komentar voznika, ki je med vožnjo po gorenjski avtocesti posnel vozilo z odprtim prtljažnikom. Kot je bilo razvidno iz posnetka, je za volanom sedela starejša gospa, ki je potovala sama. V prtljažniku je imela potovalno torbo in škatle, ki pa so bile položene čez rob prtljažnika. Med vožnjo je celo prehitevala, upočasnila pa ni niti po opozorilih in hupanju drugih voznikov.

Vinko Stonjšek, tiskovni predstavnik Policijske uprave Ljubljana, je dejal, da sicer iz fotografije ni razviden razlog, zakaj so odprta vrata prtljažnika in da bi policisti vsekakor takšno vozilo ustavili in ugotavljali vzrok. "Zakon o pravilih cestnega prometa v 61. členu določa, da morajo biti vrata vozila med vožnjo zaprta," pravi in dodaja, da to vključuje tudi vrata prtljažnika. Predvidena globa za omenjeni prekršek znaša 40 evrov.
Ali je gospa vedela, da ima odprt prtljažnik, lahko le ugibamo, a dejstvo je, da takšno vedenje ne sodi na cesto, kaj šele na avtocesto, saj bi lahko v primeru razsutja tovora ogrozila tako sebe kot tudi druge voznike. K sreči se ni pripetilo nič hujšega, a tu se pojavlja vprašanje, ali bi morali voznikom, ki so starejši od 65 let, posvečati več pozornosti.

Starejši od 65 let vse pogosteje udeleženi v nesrečah
Kot pravijo pristojni, bi bilo treba veliko postoriti na področju izobraževanja starejših voznikov, saj so ti zaradi fizičnih omejitev bolj izpostavljeni. Število nesreč s smrtnim izidom je pri voznikih, starejših od 75 let, petkrat višje od povprečja, število poškodb pa dvakrat višje.
Medtem ko so vozniki v poznih petdesetih in zgodnjih šestdesetih letih starosti med najbolj varnimi vozniki na cesti, se po podatkih Javne agencije RS za varnost prometa število prometnih nesreč z udeležbo voznikov starejših od 65 let povečuje. Statistike kažejo, da so vozniki pri starosti med 74 in 85 let enako nevarni kot mladi vozniki. Njihovo povprečje je namreč 3 smrtne žrtve na 161 milijonov prevoženih kilometrov. Pri 85 in več letih povprečje zraste za skoraj štirikrat nad raven, ki jo poznamo pri mladih voznikih, pravijo podatki ameriškega avtomobilskega združenja AAA.
Podatki za prejšnja leta kažejo na hitro naraščajoči trend, saj je bilo na primer v letu 2011 kar 27 odstotkov več nesreč kot v letu 2009. Starejši vozniki so bili v triletnem obdobju povzročitelji 66 odstotkov prometnih nesreč, medtem ko je odstotek prometnih nesreč s smrtnim izidom, katerih povzročitelji so starejši vozniki, še višji. Kot pravijo, je sicer glavni razlog za nastanek prometne nesreče nekontroliran premik z vozilom.
Države članice EU so z 19. januarjem 2013 uvedle enotno vozniško dovoljenje. Stara vozniška dovoljenja je tako treba zamenjati najkasneje do 30. 4. 2018.
Od januarja letos se tako vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B1, B in BE izdajo z veljavnostjo največ 10 let, vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E pa z veljavnostjo največ petih let. Zakon o voznikih sicer še določa, da imetniki vozniških dovoljenj ob zamenjavi vozniških dovoljenj obdržijo vse pravice v obsegu, ki izhajajo iz tega vozniškega dovoljenja, med te pravice pa spada tudi veljavnost kategorij do 80. leta starosti. Po poteku veljavnosti se vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij AM, A1, A2, A, B1, B in BE podaljšujejo brez predložitve zdravniškega spričevala, vozniška dovoljenja za vožnjo motornih vozil kategorij C, CE, C1, C1E, D, DE, D1 in D1E pa le z zdravniškim spričevalom.
KOMENTARJI (258)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.