Posnetek "Formiranje lijakastega oblaka", ki si ga lahko pogledate zgoraj, je nastal včeraj zvečer blizu letališča Brnik. Na posnetku vidimo lijakasti oblak, ki se spušča proti tlom. To pomeni, da je ozračje zelo turbulentno oziroma da so pogoji pravi za nastanek močnejših neviht ali celo tornadov, nam je razložil hišni prognostik Blaž Šter, ki je tudi posnel omenjeni vremenski pojav. "To dogajanje me je presenetilo. Videl sem visoke bele oblake z nizko bazo, ki je bila črna. Opazil sem vrtenje oblakov, ki so pridobivali lijakasto formo. Lijak se je spuščal proti tlom, če pa bi se spustil do tal, bi nastal tornado. To se v našem primeru ni zgodilo, saj niso bili vsi pogoji izpolnjeni," je razložil Šter.
Zvečer pa je bila slika drugačna. Zlasti nad Tržaškim zalivom so nastajale supercelične nevihte, ki so se premikale proti kopnem, je poudaril Šter. Tam so oslabele, a kljub temu so povzročile veliko težav, še posebej na območju Sežane oziroma Mahniča, kjer se je odvil ekstremen pojav, a vprašanje je, ali gre za kopenski tornado. Če pa je bil, je bil pa tisti ta pravi – supercelični tornado, poudarja Šter.
Drevesa kažejo, da je šlo za tornado
Glede na razdejanje, ki ga je neurje za seboj pustilo v Mahničih, so vremenoslovci takoj začeli domnevati, da gre za neurje, podobno tornadu. Prav zato je dogajanje pritegnilo pozornost Marka Korošca, lovca na nevihte.
''Točno nad to vasjo (Mahniči) se je spustil tornado na tla. Na južni strani vasi so bila drevesa usmerjena proti severu, proti nevihti, ki je prihajala iz zahoda. Na severni strani vasi pa so se videli udari v nasprotni smeri. Če si pogledal s pobočij, je bilo vidno, da so drevesa orientirana spiralno,'' je za 24UR ZVEČER dejal Korošec.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.