![Se še spomnite lanske nesreče na Koseškem bajerju v Ljubljani? Med sprehajanjem po tankem ledu so v bajer padle tri osebe, in sicer 53-letni moški, ki je hodil spredaj, in 28-letna ženska s komaj dve leti starim otrokom.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Jan2016/61724870.jpg?v=d41d)
Na ledu ni 100-odstotne varnosti!
Čeprav so še v petek temperature čez dan v Ljubljani dosegle okoli štiri stopinje Cezlija, je na Koseškem bajerju te dni videti drsalce. Čeprav je površina zamrznila, je debelina ledu na nekaterih delih vprašljiva. Agencija RS za okolje je glede tega jasna: Da bi debelina ledu zadoščala za sprehajanje, bi morale temperature vsaj teden dni vztrajati pod -10 stopinjami Celzija.
Preden stopite na led, storite naslednje:
Na strani Uprave RS za zaščito in reševanje so priporočila glede tega, kaj morate imeti v mislih, preden stopite na led. Opozarjajo, da 100-odstotne varnosti ni. Kot poudarjajo, v vsakem primeru velja, da je vsak sam odgovoren za svojo varnost. Eno od temeljnih pravil je, da na led nikoli ne hodite sami. Pomembno je tudi, da preden se odpravite na led, o tem obvestite svoje bližnje ter preverite vremenske podatke, zlasti temperaturo in padavine. Na ledeni ploskvi ocenite debelino in barve, preglejte razpoke in poslušajte poke. Na upravi še svetujejo, da se na led odpravite vedno dobro pripravljeni in opremljeni ter da se seznanite z ukrepi v primeru nesreče ter preizkusite osebno reševalno opremo.
Lansko reševanje na Koseškem bajerju:
Kaj storiti, če se led pod vami vdre?
"Preden stopite na led se prepričajte o debelini in nosilnosti ledu. Če led okoli vas začne pokati v koncentričnih krogih, se čim prej umaknite. Če se led pod vami vdre, razširite roke in pokličite na pomoč; če vam uspe zlesti na led, ne vstanite takoj ampak se zakotalite vstran od odprtine, sicer se lahko ponovno vdre," so zapisali.
V primeru, da se sami znajdete v vlogi reševalca, se pnesrečencu približajte leže. Če pri sebi nimate vrvi, skušajte poiskati palico, kos obleke, desko, smučko ali karkoli, s čimer bi ponesrečenca lahko zvlekli iz vode. Ko ga izvlečete iz vode, morate preprečiti nadaljnje ohlajanje. Če je pri zavesti, ga preoblecite v suha oblačila in mu ponudite topel napitek.
V hladni vodi je podhladitev pogosta in hitra. Delovanje centralnega živčnega sistema se upočasni, prizadeti težko govorijo, pozneje postanejo zmedeni in se ne odzivajo več. Takoj pokličite pomoč na številko 112, še svetujejo na upravi.
KOMENTARJI (54)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.