Na spletu je zaokrožil videoposnetek iz Španije, ki prikazuje vožnjo med točo. To sicer ne bi bilo nič posebnega, če ne bi vozniku toča razbila vetrobransko steklo. Voznik se je ustavil, saj je bilo vetrobransko steklo povsem uničeno, vidljivost pa zaradi tega nična. Zanimalo nas je, kaj storiti v primeru, če se kaj takšnega zgodi medtem, ko vozimo po avtocesti.
Policija vsako leto pred začetkom sezone neviht s točo izda opozorila, da je v neurju in toči ustavljanje na avtocesti in hitri cesti, v predorih ali pod nadvozi izredno nevarno. Kljub vsem opozorilom, pa vozniki ob neurju na avtocesti svoja vozila še vedno ustavljajo v predorih, na odstavnih pasovih, obračajo ali celo izstopajo iz vozil in podobno.
Policija opozarja, da s tem ogrožajo tako sebe kot tudi druge udeležence v prometu, saj lahko pride do zastojev ali nevarnih naletov in prometnih nesreč. Če vas med vožnjo preseneti toča, lahko svoje vozilo ustavite na parkirnih prostorih počivališč, nikakor pa ne na odstavnih pasovih ali celo na vozišču. Na odstavnem pasu avtoceste in ceste, rezervirane za motorna vozila, je namreč prepovedana vožnja, parkiranje ali ustavitev, razen v sili. Enako velja za predore in nadvoze.
Je bil španski voznik torej v sili in je bilo upravičeno, da se je med točo ustavil? Posnetek smo posredovali inštruktorju varne vožnje v AMZS Centru varne vožnje na Vranskem Branetu Leganu. "Iz posnetka je jasno videti, da gre v tem primeru za izreden dogodek. Pri tem so nastale takšne poškodbe na vetrobranskem steklu, da pregled iz avtomobila ni več možen, kar za voznika pomeni veliko nevarnost. Enostavno nima več potrebnega pregleda na cesto in dogajanje na njej. Tako je edina varna možnost čimprejšnja ustavitev na primernem mestu izven vozišča," pravi Legan in dodaja, "da mora voznik upoštevati vse pogoje in pravila varnega načina izvedbe takšnega manevra, torej vklop varnostnih utripalk, primerno učinkovito in varno zmanjševanje hitrosti, ustavitev ob skrajnem robu vozišča, če je možno izven vozišča, če je to na AC, ustavitev na odstavnem pasu. V nadaljevanju mora voznik glede na vrsto ceste in glede na kraj ustavitve primerno in varno zagotoviti tudi označevanje nevarne ovire. Oviro v tem primeru predstavlja njegovo vozilo - po omilitvi oziroma prenehanju tako močnih padavin." Legan še dodaja, da se je potrebno zavedati, da tako močne padavine in velikost toče predstavljajo za samega voznika veliko nevarnost telesnih poškodb, če bi izstopil iz vozila. "Predvidevam, da ob takšni poškodbi vetrobranskega stekla zaradi nenormalnih deformacij površine še tako učinkoviti brisalci ne zmorejo več opraviti svojega dela in omogočiti nemoten pregled iz vozila na cesto. Kakršenkoli poskus nadaljevanja vožnje bi predstavljal neposredno nevarnost za samega voznika in tudi vse druge udeležence v prometu. V taki situaciji so upravičeni razlogi uporabe odstavnega pasu na AC, ki je predviden in namenjen za izredne dogodke," zaključuje Legan.
Še nekaj nasvetov
Običajno tako hude toče pri nas nimamo, se pa kdaj zgodi, da je zaradi naliva in toče vidljivost zelo slaba. Zato takrat vozite še posebej previdno in hitrost svoje vožnje prilagodite razmeram. "Če ste takrat na avtocesti, se izključite iz prometa na prvem primernem mestu (počivališču, izvozu ipd.), nato pa poiščete primerno zavetje za vozilo, kjer je to pač dovoljeno," svetuje policija.
Če se ne morete varno izločiti iz prometa, zmanjšajte hitrost vožnje ter vzpostavite zadostno varnostno razdaljo. Še posebej naj bodo previdni motoristi, saj lahko močan dež, nalivi in toča na vozišče nanesejo naplavine, ki z vozišča navadno niso takoj odstranjene.
Kakšno vreme je pred nami, preverite na naslednji povezavi.
KOMENTARJI (55)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.