Včeraj smo poročali, da se je oglasil Peter Stelzer, ki ugotavlja, ali je morda kardinal Franc Rode njegov oče. Pred več kot 40 leti je namreč Rode prijateljeval z njegovo materjo Tanjo Bredo. Potem se je ona odselila v Nemčijo, kjer živi še zdaj, Peter pa je dobil resne namige, da bi lahko bil Rode njegov oče. Odzval se je tudi Rode, ki je dejal, da to ni res, in zatrdil, da je pripravljen tudi na test očetovstva.
Boštjan Verstovšek, odvetnik, specializiran tudi za družinsko pravo, je pojasnil, da je bil Peter Stelzer v njihovi pisarni le kratek čas. Predstavil jim je zgodbo, ki je včeraj odmevala po vsej Sloveniji. Verstovšek dodaja, da v odvetniški hiši, v kateri dela, ne zastopajo domnevnega Rodetovega sina in mu tudi niso svetovali, da se obrne na medije. Sam je prepričan, da bi morali najprej opraviti DNK-analizo.
Verstovšek je tudi pojasnil, da lahko Stelzer od Rodeta analizo izterja tudi po sodni poti, vendar pa to verjetno ne bo potrebno, saj je Rode že javno dejal, da je na to pripravljen "kjer koli in kadar koli". Možnost tožbe pa je z ustavno presojo leta 2008 že omogočilo ustavno sodišče, ki je razveljavilo člene zakona, ki določajo roke za ugotavljanje očetovstva. "Zakon o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ni bil v skladu z ustavo, ker so bili roki preveč omejeni. Trenutno stanje je takšno, da rokov ni," je pojasnil pravni strokovnjak.
Sodišče bi po njegovih besedah v primeru tožbe odredilo primerjavo DNK in potem tudi glede na ugotovitve primerno razsodilo. "Mislim, da je zadeva rešljiva zelo hitro, enostavno in učinkovito. Oba udeleženca tega spora naj gresta takoj na odvzem krvi za analizo DNK. Takšna analiza je lahko končana v nekaj dneh in mislim, da bi lahko bil že naslednji teden znan rezultat analize. Potem se bo vedelo, kdo ima prav in kdo ne," je dodal.
Prvič naj bi Peter Stelzer Rodeta kontaktiral šele prejšnji teden
Danes pa se je še enkrat odzval tudi Rode. Na spletni strani Cerkve je objavljeno pojasnilo, da Rode ne od Petra Stelzerja ne od katere koli odvetniške pisarne ni prejel zahteve po ugotavljanju očetovstva. Prvi naj bi ga o tem vprašal novinar časopisa Delo. Kardinal na njegova vprašanja ni odgovarjal, je pa 24. avgusta dobil prvo pismo od Petra Stelzerja. "Sporočilu so bile priložene tri fotografije gospoda Petra in njegove družine, nikjer pa ni bilo izražene želje po ugotavljanju očetovstva. Tudi v drugem elektronskem sporočilu gospoda Petra, poslanem v ponedeljek zvečer, te zahteve ni bilo," so zapisali. Še enkrat so tudi ponovili, da je Rode kadar koli pripravljen na primerjavo DNK.
>Stelzer, ki je po poročanju oddaje 24UR zaposlen v nemški multinacionalki z montažnim materialom Wurth, za katero dela kot zastopnik v Dubaju, pa je včeraj pojasnil, da je na ljubljansko nadškofijo in v Rim že pred meseci poslal dve pismi, v katerih je prosil, da bi ju naslovili na Rodeta. Povedal je, da odgovora ni bilo, in je potrdil, da je šele pred nekaj dnevi prvič osebno govoril z Rodetom.
Vsebina pisma sicer kaže, da sta se Rode in Stelzer srečala že pred leti. "Minilo je že 37 let, odkar sva se videla. Takrat sem bil premlad, da bi vse razumel," je zapisal Peter Stelzer v prvem pismu, v katerem tudi piše, da bi bil vesel, če bi Rode čim prej navezal stik z njim.
V drugem pismu, s katerim prav tako razpolagamo na uredništvu, pa je zapisal, da je bil vesel Rodetovega klica iz Rima, ki ga je dolgo pričakoval. Stelzer je bil sicer nekoliko presenečen, ker je Rode od njega želel predvsem telefonsko številko in naslov njegove mame. Obenem je izrazil obžalovanje, ker je Rode njegovo mamo označil za lažnivko, njemu pa dal vedeti, da ga on sam sploh ne zanima. "To me boli," še piše Stelzer.
Od Rodetovega tajnika naj bi tako Peter Stelzer tudi izvedel, da Rodetova angleščina in nemščina nista pretirano dobri, sam pa je nato zapisal, da mu je žal, da njegova slovenščina ni tako dobra. "Želim si, da bi bilo drugače, a je mama zapustila Slovenijo, ko je bila noseča. Ker pa sem nekaj let odraščal v sirotišnici, se nisem imel možnosti naučiti slovenščine, saj moj oče ni hotel imeti z menoj nobenega opravka," zaključuje Stelzer.
Nov pogrom proti Katoliški cerkvi v Sloveniji?
Odzval se je tudi ljubljanski nadškof metropolit in predsednik Slovenske škofovske konference (SŠK) Anton Stres, ki je v svojem in v imenu vseh članov SŠK izrekel moralno podporo Rodetu. Stres verjame, da člani Katoliške cerkve ne bodo nasedli "konstruktom, lažem in polresnicam", sam pa "z globoko žalostjo in hkrati ogorčenostjo spremlja nov pogrom proti Katoliški cerkvi v Sloveniji preko napada na kardinala Rodeta."
Stres je, kot piše, vesel, ko vidi, kako so Rodetovi odgovori "jasni, prepričljivi in pogumni", hkrati pa verjame v slovenski pravni red ter v to, "da bo ta zgodba dobila na sodišču razsodbo in sklep, kakor ju zasluži". Vse člane Katoliške cerkve v Sloveniji je tudi zaprosil, da se združijo v molitvi za edinost v Cerkvi
Matej Pavlič iz Rodetove pisarne pa je pojasnil, da so celotno zadevo predali odvetniški pisarni, zato v zvezi s prihodnjimi ravnanji kardinala za zdaj ne bodo dajali pojasnil.
KOMENTARJI (2247)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.