Za okoli 167.750 osnovnošolcev in 75.500 srednješolcev so se začele prve letošnje šolske počitnice. Imenujemo jih krompirjeve, ker so običajno v tem času otroci pomagali pri pobiranju še zadnjih pridelkov z njiv. Policija prebivalce opozarja, naj med odsotnostjo zavarujejo svoje premoženje, predvsem nepremičnine. Previdno ravnanje je potrebno tudi ob obisku množičnih prireditev ter med izleti v hribe.
Kdor se bo med krompirjevimi počitnicami odpravil na dopust ali bo kako drugače odsoten, naj poskrbi za ustrezno zavarovanje svojega premoženja, zlasti nepremičnin. Policisti opozarjajo, da so šibke točke objektov zlasti okna in balkonska vrata ter vrata hiše in garažna vrata. "Vlomilci se ne bojijo sosedov, spuščenih rolet, sploh pa ne oken s slabo zaščito," so zapisali na kranjski policijski upravi. Pač pa vlomilce odganjajo alarmni sistemi, varnostna vrata, varnostna stekla, ponoči pa tudi delujoča senzorska luč.
Naj bo videti, kot da je nekdo doma
Pred odsotnostjo od doma svetujejo tudi zaklepanje vrat in zapiranje oken, uporabo ustreznih varnostnih sistemov in varoval ter ustrezno shranjevanje ključev, dragocenosti in denarja. V okolici hiše naj prebivalci tudi ne puščajo orodja ali drugih priročnih sredstev, z vidnih mest pa naj umaknejo vrednejše predmete. "Poskrbite, da bo videti, kot da je nekdo vedno doma, v objekt pa ne vstopajte, če vidite, da je bilo vlomljeno," še svetujejo policisti
Mnogi si bodo krompirjeve počitnice popestrili z udeležbo na prireditvah, policisti pa ob tem opozarjajo, da je treba poskrbeti za lastno varnost in varnost premoženja. Treba je paziti tudi na otroke in jih poučiti, kaj naj storijo, če se izgubijo v množici.
Varno v hribe
Izleti v hribe naj bodo načrtovani in premišljeni, obisk pa varen. Zato je treba v gorah, ki veljajo za kraje ekstremov, upoštevati možnost hitrih vremenskih preobratov. Na pot se je treba dobro pripraviti, poskrbeti za ustrezno opremo in izbiro poti.
Cilj naj bosta užitek na poti in srečna vrnitev v dolino, ne (le) osvojitev vrha! V hribih se že začenjajo zimske razmere, zato je potrebna dodatna previdnost. Prav tako velja, da obisk gora z otroci zahteva veliko pozornosti in prilagajanja. Izbirajte takšne poti, ki so primerne vaši psihofizični pripravljenosti in ne pozabite na ustrezno opremo. Policisti svetujejo, da se v gore ne odpravite sami. Če nimate veliko izkušenj, pa se pridružite organiziranemu pohodu pod vodstvom izkušenih gornikov.
Če se zgodi, da poti ne zmorete končati, vzpon prekinite, saj ni nič pomembnejšega od skrbi za svoje zdravje. Če ocenite, da potrebujete pomoč strokovnih služb, pa ne oklevajte, ampak pokličite pomoč na številki 112 ali 113. Pristojne službe v gorah na leto posredujejo približno 400-krat, njihovo hitro posredovanje pa vam lahko reši življenje. Najpogostejši vzrok za nesreče v gorah so zdrsi in padajoče kamenje. V zimskih razmerah oziroma ko zapade sneg, pa je treba upoštevati tudi nevarnost plazov.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.