Potem ko je podjetje Snaga 15. februarja prevzelo upravljanje z mariborskim zavetiščem za male živali, so danes tam predstavili delovanje in novosti. Zavračajo navedbe, da želijo zavetišče zapreti pred javnostjo in se zavzemajo za strokovno ravnanje, tudi v primeru usmrtitev živali.
Zavetišče za male živali Maribor, v katerem je trenutno okoli 55 psov in 14 mačk, je zdaj začasno delno zaprto zaradi suma izbruha mikrosporije. Analize vzorcev vseh živali bodo znane v dveh do treh tednih, je povedala nova vodja zavetišča Katja Kokot.
Vodja zavetišča: Uspavanje je bila edina rešitev
Podrobno je predstavila primer usmrtitve starejše psičke Line, zaradi katere je zavetišče tarča kritik dela javnosti in Civilne iniciative za živali, ki v petek med 13. in 19. uro organizira protestni shod pred mariborsko občino. Iniciativa je proti usmrtitvam živali v zavetišču in proti izključevanju javnosti in prostovoljcev iz zavetišča.
Kot je pojasnila Kokotova, se je za usmrtitev psičke 25. februarja odločil veterinar v Veterinarski bolnišnici Maribor, ki začasno opravlja veterinarske storitve za zavetišče, saj slednje ambulante še nima verificirane s strani Veterinarske uprave RS.
Psička je že več kot teden dni prejemala protibolečinsko terapijo zaradi karcinoma mlečne žleze, veterinar pa je po pregledu oslabljene živali ocenil, da nadaljnja terapija ni smiselna in da zanjo ni druge rešitve kot humano uspavanje, ki ga je tudi izvedel.
Kokotova je poudarila, da to ni bila njena odločitev in tudi ne more biti, dokler v zavetišču nimajo svoje veterinarske ambulante. Je pa povedala tudi, da gre v primeru evtanazije za čustveno zelo napeto situacijo, da je odločitev težka, vendar pa je treba ravnati strokovno.
Enako je menil tudi predsednik Društva za varstvo in proti mučenju živali Maribor Erih Tetičkovič, ki se sam in v okviru strokovnega sveta za zaščito živali, ki mu predseduje, zavzema za spremembe zakona o zaščiti živali. Tetičkovič je ponovno poudaril, da nasprotuje 31. členu zakona o zaščiti živali, ki med drugim govori, da če zapuščene živali ni možno oddati, se lahko po 30 dneh od dneva, ko je bila nameščena v zavetišče, usmrti.
Želijo dvigniti raven delovanja zavetišča
Tako predsednik Društva za varstvo in proti mučenju živali Maribor, ki je bilo pred Snago upravljavec mariborskega zavetišča, kot tudi direktor Snage Ivan Hajnšek sta se danes zavzela za nadaljnje sodelovanje. Hajnšek je povedal, da želijo dvigniti strokovno raven delovanja zavetišča, zato uvajajo tudi nekatere spremembe. Posebej pa je poudaril, da v zavetišču ne bodo nikoli nobene živali usmrtili zaradi prekoračitve roka, ki ga v 31. členu določa omenjeni zakon.
Vodja zavetišča je povedala, da so v zadnjih dveh tednih v zavetišču uredili vse evidence živali, karantena je postala nedostopna obiskovalcem, uvedli so dodatne ukrepe za razkuževanje ter pospravili klet.
Več novosti pripravljajo pri delu s psi. Tako so s pomočjo prostovoljca, kinologa Dušana Travnikarja pripravili načrt hranjenja vseh psov v zavetišču, ki so zdaj hranjeni glede na težo in značilnosti. Vsak pes bo dobil tudi kinološko mnenje, ki bo v pomoč prihodnjim lastnikom, prav tako bodo izvedli izobraževanja vseh sprehajalcev psov.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.