Slovenija

Veter povzročil škodo v najmanj 101 občini. Na Ojstrici po tednu dni odprli šolo

Ljubljana / Dravograd / Mežica / Prevalje / Črna na Koroškem, 19. 12. 2017 13.54 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Škodo po vetrolomu, ki je Slovenijo zajel pred tednom dni, je po do zdaj zbranih podatkih prijavila 101 občina. Podatke še zbirajo, je pa škoda po prvih ocenah precej velika, so povedali na Upravi RS za zaščito in reševanje. Samo na Koroškem je škode za več milijonov evrov. Teden dni po orkanskem vetru so šolarji ponovno vstopili v prostore šole na Ojstrici.

Ko bodo zbrani interventni stroški, bo uprava za zaščito in reševanje o tem obvestila tudi vlado.

Iz Zavoda za gozdove Slovenije so v ponedeljek sporočili, da so ujme, ki so 11. in 12. decembra prizadele območje Slovenije, poškodovale za več kot 1,3 milijona kubičnih metrov drevja. Gre za najhujše poškodbe gozdov zaradi vetra v zadnjih 20 letih.

Poškodbe v gozdovih zaradi vetroloma so največje na Kočevskem, Notranjskem in na Koroškem, močno poškodovana območja gozdov so tudi na Jezerskem, na Solčavskem in v Dravski dolini. Do poškodb je prišlo tudi v drugih predelih Slovenije, še najmanj so poškodovani gozdovi na vzhodu države, so po natančnejšem ogledu terena sporočili iz zavoda.

Najbolj pogosto je veter prevračal drevesa smreke, pa tudi jelke in listavce. Veter je drevje podiral in lomil večinoma posamično, v šopih in skupinah ter ponekod tudi ploskovno na večjih površinah.

Na Kočevskem in na Notranjskem je veliko poškodovanega drevja na območju saniranih žarišč podlubnikov. Razlog za to so predvsem vrzeli v sestojih in slabša stabilnost robnih dreves, kar povečuje ogroženost gozda zaradi rušilne moči vetra, so pojasnili strokovnjaki.

Do zdaj so največ poškodb povzročila neurja z močnim vetrom v poletju 2008, zaradi katerih je bilo v letu 2008 posekanih skupno za 430.000 kubičnih metrov dreves. Orkanski veter je 13. julija tistega leta na omejenem področju na prelazu Črnivec med Kamnikom in Gornjim Gradom podrl za 350.000 kubičnih metrov drevja.

Zadnje ujme so poškodovale za več kot 1,3 milijona kubičnih metrov drevja.
Zadnje ujme so poškodovale za več kot 1,3 milijona kubičnih metrov drevja. FOTO: 24ur.com

Po tednu dni odprli šolo na Ojstrici

Teden dni po orkanskem vetru, ki je prekinil cestne, elektro in telefonske povezave, so danes šolarji lahko ponovno vstopili v prostore podružnične osnovne šole na Ojstrici v občini Dravograd. Medtem koroške občine nadaljujejo sanacijo posledic ujme in popisujejo škodo, ki jo bodo ta teden na sejah obravnavali nekateri občinski sveti.

Za 17 šolarjev podružnične devetletne osnovne šole na Ojstrici sta dve učiteljici, ki tam poučujeta, v ponedeljek pripravili pouk na daljavo, tako da so morali doma rešiti določene naloge, danes pa pouk že poteka v prostorih šole, je povedala ravnateljica matične Osnovne šole neznanih talcev Dravograd Marjeta Podgoršek Rek. Za nadomestitev izpada pouka na Ojstrici že pripravljajo predlog, ki ga mora potrditi šolsko ministrstvo.

Na območju Ojstrice so bile zaradi orkanskega vetra v začetku prejšnjega tedna neprevozne ceste, prav tako je bila prekinjena dobava električne energije. Postopno so vzpostavili prevoznost cest, a je še vedno občasno kakšno drevo padlo na cestišče, zato iz varnostnih razlogov do danes niso izvajali šolskih prevozov, šola pa je ostala zaprta, kljub temu da je bila dobava električne energije v petek že vzpostavljena.

Samo na Koroškem škodo štejejo v milijonih 

Zadnja ujma je po trenutnih še nedokončnih ocenah na območju dravograjske občine povzročila za več kot dva milijona evrov škode, kar je več kot poplave v 2012 in žledolom v 2014, je povedala županja Marijana Cigala. Največ je tokrat škode v gozdovih, sledijo ceste. Na objektih je po zdajšnjih ocenah zaradi odkritih in poškodovanih streh škode za okoli 150.000 evrov. Podatke o škodi na občini še zbirajo, s podatki o posledicah ujme se bo v četrtek na seji seznanil občinski svet.

Podatke o škodi zbirajo tudi v drugih koroških občinah, o njej pa bodo na sejah ta teden razpravljali še nekateri občinski sveti, med drugim v Mežici, Črni na Koroškem in v Podvelki.

Po prvih ocenah je precejšnja škoda nastala v občini Črna na Koroškem. Prva, groba ocena kaže na 3,1 milijona evrov škode, je povedala županja občine Romana Lesjak. Največ je škode v gozdovih, na in ob cestah, velika je škoda zaradi plazov. Z oceno škode se je v ponedeljek seznanil občinski odbor za komunalno in cestno gospodarstvo, ki je sprejel več sklepov, ki jih bodo v sredo potrjevali na seji občinskega sveta.

Med drugim v Črni predlagajo več preventivnih ukrepov. Tako bodo na pristojne družbe, lastnike gozdov in ustanove naslovili predlog, da se ob občinskih cestah, kjer je to možno, pravočasno odstranjuje drevje in grmičevje, prav tako, da se občina vključi v načrtovanje gozdnih vlak. Na koncesionarja na vodotokih bodo naslovili predlog, da se uredijo sotočja potokov, več predlogov odbora gre tudi v smeri boljše opremljenosti civilne zaščite z agregati in drugo potrebno opremo.

Na območju občine Mežica je po grobih in še nedokončnih ocenah škode za slaba dva milijona evrov, od tega več kot polovica škode odpade na gozdove, je povedal župan občine Mežica Dušan Krebel. Poleg tega je zaradi narasle reke Meže poškodovanih več mostov, posledice ujme so na cestni infrastrukturi, predvsem na obrobju cest in pri varovalnih ograjah, veliko je tudi škode na gospodarskih objektih, saj je odkrilo strehe mnogih hlevov in senikov. Župan je napovedal, da bodo svetnikom na sredini seji predlagali, da iz občinske proračunske rezerve namenijo sredstva za pomoč oškodovancem.

Na območju občine Prevalje je škode samo na občinski infrastrukturi najmanj za okoli 850.000 evrov. V številko ni vključena škoda v gozdovih, ki je prav tako zelo velika. Glede na vse posledice bo sanacija po tej ujmi večletna, je dejal prevaljski župan Matic Tasič. Trenutno so že prevozne vse lokalne ceste, nimajo pa še vsi občani elektrike, dve cesti na Leše rešujejo, vendar sanacija v zdajšnjih razmerah ne more zagotoviti enake prevoznosti cest, kot je bila pred ujmo, je opozoril župan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ti?2
19. 12. 2017 17.45
V državi ni večje škode kot jo povrzocjo politiki. Državljani zato vsak mesec dobijo socialno pomoč.