Na dan so prišli novi dokazi, ki kažejo na to, da so vodilni v Vegradu izčrpavali in siromašili uspešno podjetje. In očitno s tem spornim ravnanjem niso prenehali vse do zadnjega dne, ko je Vegrad dokončno potonil.
Dokumenti, ki so jih pridobili v uredništvu 24UR, kažejo, da naj bi nekdanja direktorica Hilda Tovšak z gradbenim materialom, ki naj bi ga plačevalo velenjsko podjetje, gradila svoj ranč v Mislinji. Delavci naj bi material na njen ranč vozili redno.
Anto Gavrič, ki je vodil skladiščne evidence v Vegradu, je za informativno oddajo 24UR dejal, da se je "dostikrat zgodilo, da so bili določeni materiali pisani na eno gradbišče, vozili pa so jih čisto drugam“. V Vegradu je delal 20 let in jasno mu je bilo, za kaj gre. Na vprašanje, ali je bilo to logično iz vrste materiala, je odgovoril pritrdilno. "Jaz ne vem, če je v kakšnem stanovanjskem bloku bil vgrajen kak jacuzzi ali pa ene take posebne ploščice,“ je dejal Gavrič.
Začeli so govoriti tudi delavci. Vegradov delavec, ki je želel ostati anonimen, je spregovoril o gradnji pri Tovšakovi. "Delali smo pot do ranča. Vsako jutro smo potovali v Mislinjo,“ je dejal. Na vprašanje, kdo je plačeval delavce za gradnjo pri Tovšakovi, je odgovoril, da podjetje Vegrad.
Očitno niso vsi dokumenti uničeni
Dokazov za to ni bilo, saj naj bi jih Tovšakova izjemno spretno skrila. A nekaj dokumentov naj bi le spregledala. Novinarji 24UR so pridobili račun, ki razkriva nepravilnosti v Vegradu. Gre za račun za železniške pragove (les, ki je postavljen pod tirnicami), ki jih je plačal Vegrad. Na računu pa je še zapisano: DOSTAVA V MISLINJO! Prav tam, kjer je Tovšakova gradila svoj ranč.
Račun je pregledal tudi Gavrič, ki meni, da je bil material dostavljen na ranč Hilde Tovšak.
Račun je pogledal tudi delavec, ki je gradil pri Tovšakovi. "Ograja? Ograja je iz tega grajena. Ja, ja, ja, ja. Za tračnice, ovi pragovi,“ je dejal.
Na ranču v Mislinji so novinarji pod leseno ograjo odkrili škarpe, ki so narejene iz železniških pragov. Iz pragov so narejene tudi stopnice, kakšnih 100 metrov vstran, kjer ima Tovšakova tudi srne, je ogromno železniških pragov tudi neuporabljenih.
Pragove je dostavilo podjetje Mamut tim, direktor pa je novinarjem 24UR avtentičnost papirjev potrdil. Omenil je tudi, da Vegrad računa še zmeraj ni poravnal v celoti.
Kdo vse je siromašil Vegrad?
Obstaja tudi sum, da so se na račun velenjskega podjetja okoristili in bogateli tudi drugi direktorji Vegrada. Mobilne počitniške hiške, ki bi kvečjemu lahko prispele do gradnje Skiperja v Savudriji in so Vegrad stale tudi po 50.000 evrov, so odpeljali v druge kampe na Hrvaškem, uporabljali pa naj bi jih direktorji in zaupniki Tovšakove: Matej Košič, Branka Gabrijel in Matija Blagus.
Leta 2006 je Vegrad namreč začel projekt Skiper – gradnjo hotela in počitniškega naselja v Savudriji na Hrvaškem. Za izvedbo tega projekta so v Zagrebu ustanovili hčerinsko podjetje Vegrad gradnja d.o.o. A to podjetje, kot kažejo dokumenti, ki so jih pridobilili v uredništvu 24UR, kmalu po ustanovitvi začne kupovati tudi luksuzne mobilne počitniške kontejnerje oziroma mobilne počitniške hišice.
Račun iz aprila 2006: mobilna hišica z vso notranjo opremo, vredna 41.000 evrov, plačnik Vegrad gradnja Zagreb. Stroški carinjena znašajo slabih 10.000 evrov, plačnik pa je Vegrad gradnja Zagreb. Carinska deklaracija razkrije tudi, kje je ta hišica končala – ne v Savudriji, kjer je Vegrad takrat gradil, pač pa v enem najlepših kampov na Jadranu, v Šimunih na otoku Pagu. Prav tam pa naj bi pogosto letoval, in to ravno v mobilni počitniški hišici, drugi človek Vegrada Matej Košič. Ali je torej sum, da si je Košič počitniško hišico privoščil zase, plačal pa jo je Vegrad iz Zagreba, utemeljen?
Stečajna upraviteljica Alenka Gril pravi, da bo te navedbe preverila. Novinarje pa je napotila tudi na Košiča, ki pa ni pojasnil ničesar. Za 24UR je dejal le: "Na vprašanja vam nisem dolžan odgovarjati.“ Zabrusil je tudi, da navedene informacije niso točne, a ko ga vprašajo, od kod potem njegova hišica na Pagu, je ponovil, da novinarjem 24UR odgovorov ne dolguje.
A stečajna upraviteljica Vegrada meni, da "Vegrad gradnja Zagreb zanesljivo teh kontejnerjev ni potreboval, zato je seveda čudno, da jih je kupoval“.
Sum še dodatno utemeljuje tudi potrjena informacija, da je bila dokumentacija s carinskimi dokumenti vred poslana ne na Vegrad v Zagrebu, pač pa neposredno Košiču. In še: viri novinarjev 24UR, ki niti pomisliti ne upajo, da bi stopili pred kamero, pripovedujejo tudi, da naj bi imela luksuzne mobilne počitniške hišice na Jadranu, pridobljene na domnevno sporen način, še zaupnica Tovšakove in direktorica družbe pooblaščanke Branka Gabrijel in Matija Blagus.
KOMENTARJI (297)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.