Slovenija

Varuh zahteva ustavno presojo novele zakona o obrambi

Ljubljana, 03. 02. 2016 11.35 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Varuh človekovih pravic je danes na ustavno sodišče vložil zahtevo za presojo ustavnosti novele zakona o obrambi, ki Slovenski vojski podeljuje nekatera policijska pooblastila. Pri varuhu pa se niso odločili za izpodbijanje zakona o nadzoru državne meje, ki je podlaga za postavitev ograje na meji.

Usposabljanje pogodbenih rezervistov - 3
Usposabljanje pogodbenih rezervistov - 3 FOTO: Desetnik Luka Mitrović/Slovenska vojska

Pobuda, da varuh na ustavnem sodišču izpodbija novelo zakona o obrambi, je prišla z Radia Študent, ki je bil sicer tudi pobudnik referenduma o tem zakonu. Pri varuhu so pobudi delno prisluhnili in se odločili, da bodo na ustavnem sodišču izpodbijali določbe 37.a člen novele zakona o obrambi, ki vojakom podeljuje nekatera policijska pooblastila.

Kot je na današnji novinarski konferenci pojasnil namestnik varuhinje Ivan Šelih, sicer ne delijo mnenja pobudnikov, da vojska ne bi smela izvajati drugih nalog, so pa ta pooblastila v noveli zakona premalo jasno in določno zapisana. Predvsem gre za pooblastili napotitve ter obvladovanja skupin in množic, ki tudi v predpisih o policiji nista nikjer izrecno opredeljeni. Težavo pri varuhu vidijo tudi prvi vprašanju nadzora in odgovornosti, poleg tega pa v zakonu niso opredeljeni pritožbeni mehanizmi.

Varuh torej ustavnemu sodišču predlaga, naj sporno določbo zakona razveljavi, do odločitev pa zadrži njeno izvajanje. Po besedah varuhinje Vlaste Nussdorfer pa bi bila še najhitrejša rešitev, če bi vlada predlagala spremembe zakona.

Pri varuhu pa se niso odločili za izpodbijanje zakona o nadzoru državne meje, ki je podlaga za postavitev ograje na meji. Takšno pobudo je varuhu predlagala belokranjska civilna pobuda. Po besedah namestnice varuhinje Kornelije Marzel so namreč mnenja, da zakon ni v nasprotju z ustavo, je pa vprašljiva izvedba posameznih ukrepov.

Zato so na vlado naslovili nekaj predlogov. Med drugim so tako predlagali, naj vlada vsem oškodovanim zaradi obmejne ograje zagotovi plačilo odškodnine ter ponovno pretehta upravičenost postavitve ograje na nekaterih območjih.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

zulj001
03. 02. 2016 13.55
+7
Bolj pametno bi bilo če bi zahtevala ustavno presojo NE IZPLAČEVANJA plač in REGRESOV v gospodarstvu......
290ktober
03. 02. 2016 12.28
-2
Rabijo vojsko za boj proti narodu!
murinar
03. 02. 2016 12.17
+3
Za bedake in meja!
wolfterier
04. 02. 2016 16.01
+1