Visoke temperature, ki smo jih končno dočakali, lahko prinesejo marsikatero nevšečnost. Na nas je, da poskrbimo za to, da bodo te temperature za živali prijetne in ne naporne ali celo usodne, opozarjajo na Društvu za zaščito živali Ljubljana.
Življenje živali, ki nima dostopne hladne vode in kotička, kjer je sončni žarki ne morejo doseči, je lahko ogroženo – pa naj bo to v avtomobilu ali na dvorišču.
Ne glede na to, ali boste vroče dni preživljali doma ali na dopustu, svoji živali vedno nudite hladno vodo, dovolj gibanja (najbolje zjutraj in zvečer), možnost za počitek v senci in za osvežitev (kopanje), predlagajo v društvu. "Če se odpravljate na daljšo pot, načrtujte vožnjo tako, da se izognete potovanju v najbolj vročem delu dneva. Skrbno načrtujte dovolj postankov, da se lahko vaš ljubljenček pretegne, osveži s hladno vodo in opravi potrebo. Imejte prižgano klimatsko napravo in bodite pozorni na to, da temperaturni razkoraki niso prehudi."
Najpogostejši vidni znaki vročinskega udara pri psu oziroma mački so intenzivno sopenje, povečano slinjenje, pospešeno dihanje, močno pordele vidne sluznice ali cianotične vidne sluznice in nezavest.
Če vendarle pride do vročinskega udara, se čim prej povežite z najbližjim veterinarjem. Na poti do veterinarske postaje poskušajte žival postopoma ohladiti tako, da njen trup (in ne glave!) zavijete v mokro hladno brisačo ali ga – kjer ima žival najmanj dlake – hladite z mlačno vodo. Nadaljnjo ustrezno terapijo bo po oceni posledic vročinskega udara predpisal veterinar, so ljubitelji živali nanizali nekaj nasvetov.
In še to – če naletite na slabotno žival, ki se vročini ne more izogniti in nima na voljo pitne vode, ne odlašajte in pokličite 113.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.