Vzroka pogina lipicancev pred dobrim mesecem še ne poznajo, so pa v vzorcih, vzetih s trupel, našli sledi strupa. Na veterinarski upravi so sicer poudarili, da "prisotnost določene substance še ne pomeni, da je bilo to vzrok pogina. To še proučujemo."
Direktor Kobilarne Lipica Tomi Rumpf je tudi poudaril, da še niso znani zaključki preiskave o vzrokih in okoliščinah obolelosti in pogina konj iz Kobilarne Lipica, ki jo vodita veterinarska uprava in Policijska uprava Koper. "Nas je pa včeraj v popoldanskih urah na Seji sveta javnega zavoda Kobilarne Lipica direktorica Vursa in podpredsednica sveta javnega zavoda Kobilarne Lipica Vida Čadonič Špelič obvestila, da so bili zadnji rezultati toksikoloških preiskav pozitivni." Podrobnosti še niso znane, saj preiskave še niso končane.
Po zagotovilih Rumpfa delo v kobilarni medtem nemoteno teče naprej, "smo pa po dogodku nekoliko poostrili nadzor. Na območju ožjega dela posestva tako velja strožji režim gibanja, vstop v ta del kobilarne pa je tako za obiskovalce kot zaposlene možen le skozi vhodno recepcijo, na jugozahodnem delu kobilarne pa skozi vhod pri vratarnici. Uvedli smo 24-urno fizično varovanje varnostne službe in namestili varnostne kamere, ki spremljajo gibanje po kobilarni. Vsi omenjeni varnostni postopki pa seveda v nobenem primeru ne vplivajo na obiske turistov in oglede kobilarne, ki potekajo po ustaljenem urniku in ustaljenih poteh."
Poginili štirje konji
Kot je znano, so dan po prireditvi Lipica v Ljubljani v Stožicah v soboto, 12. marca, zjutraj v Lipici pri 12 konjih v turističnem hlevu zaznali znake bolezenskega stanja. Šlo je za konje, ki jih uporabljajo za turistično jahanje in kobile v treningu. "Nobeden od v soboto obolelih konj ni bil na predstavi v Stožicah in tudi znaki obolelih konj iz turističnega hleva so bili povsem drugačni kot znaki konja, ki je zbolel v Ljubljani in bil uspavan 10. marca na veterinarski fakulteti v kliniki za konje, potem ko je 9. marca začel kazati znake kolike," je sporočil Rumpf. Tri v Lipici obolele konje so to soboto nemudoma prepeljali v Ljubljano na veterinarsko fakulteto, kjer so dva še isti dan evtanazirali. Devet konj so zdravili v Lipici, eden od njih je v Lipici poginil v nedeljo, 13. marca. Zdravljenje preostalih osmih obolelih konj so medtem uspešno zaključili. Prav tako se je v Ljubljani uspešno pozdravil en konj.
Rumpf je še pojasnil, da imajo v kobilarni že od leta 2009 vzpostavljen sistem nadzora nad vso hrano, s katero krmijo konje. "Sistem sledljivosti, ki smo ga lani še izpopolnili, nam zagotavlja popolno sledljivost krme od travnika do hleva. Ob natančnem spremljanju izvora pa krmo v Kobilarni Lipica na vseh točkah tudi organoleptično pregledujemo – ob nakupu, ob skladiščenju in ob razvozu iz senikov po hlevih ter ne nazadnje tudi pri samem krmljenju, kjer konjarji vsak obrok, ki ga živali dajo, posebej pregledajo. Kobilarna Lipica sicer sodeluje z več 10 dobavitelji sena iz lokalnega okolja, za vsako balo sena, ki pride v Lipico, pa imamo natančno zabeleženo, kdaj je prišla, kje je bilo seno košeno in od katerega dobavitelja je. V Kobilarni Lipica torej v vsakem trenutku vemo, od kod je bila krma, ki so jo konji zaužili," je še dodal.
Na policiji so skopi z informacijami. "Kriminalistična preiskava se nadaljuje v predkazenskem postopku. Javnost bo o zadevi obveščena po njenem zaključku. Podrobnosti preiskave do njenega zaključka ne moremo posredovati," so sporočili.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.