Jure Korelec, prva žrtev med Slovenci v Siriji, je umrl že aprila letos. Zanj naj bi bila usodna eksplozija bombe, so poročali v oddaji SVET. Izvedeli so še, da je 29-letni Jure islam sprejem pred kakšnim letom dni, pred tem pa je bil katolik z zakramenti in v mladih letih celo ministrant.
Z islamom naj bi se spoznal v službi in si v tem času nadel tudi muslimansko ime Jusuf. Oktobra lani je odšel za en teden na dopust, a se nikoli ni vrnil. Boril naj bi se v Siriji na strani upornikov proti režimu Bašarja al Asada. Jure naj bi si že kot 18-letnik želel v vojsko, a je padel na zdravniškem pregledu. Kasneje je to priložnost očitno našel v islamu, govoril je, da gre v sveto vojno in da se ne bo vrnil nikoli več. In to se je tudi zgodilo, so še poročali v Svetu.
'Ni se boril za IS, ampak proti sirskemu režimu'
O Korelcu pa je za oddajo 24UR spregovoril tudi slovenski salafist Alim Hasanagič, ki je pokojnega poznal. Kot je dejal, je bil Jure povsem neopazen fant, potrdil pa je, da je v vojno odšel, da bi se boril proti režimu sirskega predsednika Bašarja al Asada. O ostalih štirih Slovencih, ki so se znašli na seznamu tujih obveščevalnih služb, pa pravi, da nihče od njih ni terorist, in vztraja, da se je eden od njih na seznamu obveščevalcev znašel celo le zato, ker se je spreobrnil v islam, pa čeprav v Siriji ni nikoli bil. Hasanagić še trdi, da Slovencev ni nihče novačil za borce IS, prav tako se niso urili v Bosni in Hercegovini v Bužinu pri Bilalu Bosniću.
Vilfan: Pristojni organi imajo zadeve pod kontrolo
Sicer pa se je danes na temo islamskih skrajnežev in dogodkov, povezanih z Islamsko državo, sestal odbor državnega zbora za obrambo. Predsednik odbora Peter Vilfan je po seji povedal, da so od pristojnih dobili dokaj izčrpne informacije. "Lahko rečem, da vse te službe, organi, institucije delujejo dobro, delujejo aktivno že dolgo časa in stvari zaenkrat dobro nadzorujejo". Poudaril pa je, da se je treba zavedati, da se situacija iz dneva v dan spreminja, saj Slovenija ni izolirana oaza.
Na novinarsko vprašanje, ali je Sova vedela za slovenskega državljana, ki je umrl v Siriji in ali ve za vse morebitne borce v Sloveniji in koliko jih je, je Vilfan dejal, da konkretnih podatkov ne more dati, saj je šlo za zaprto sejo. Ponovil je, da vsi pristojni organi delajo aktivno, dobro, da so zadeve pod kontrolo in tudi, "če pridejo v javnost informacije, da s tem naša policija, obveščevalna služba niso seznanjeni, to bolj ali manj ne drži".
"Nadzor poteka konstantno, potekal je v preteklosti, poteka v tem trenutku in bo potekal še bolj intenzivno tudi v prihodnjih dnevnih," je dodal. Poudaril je, da je v tem trenutku ogroženost varnosti "minimalna", se pa "ničesar seveda ne da povsem izključiti". Kar zadeva ogroženost pripadnikov Slovenske vojske na misijah v tujini, pa je morda za kakšno stopnjo višja, ne pa visoka.
Na vprašanje, ali so slovenski varnostni organi pojasnili, zakaj slovenska javnost ni bila obveščena o posameznikih, ki so odšli v Sirijo, je ponovil, da "slovenski varnostni organi zelo dobro poznajo razmere" in da "so poznali tudi ta imena", da pa "podatki, ki so prišli v javnost, niso ušli v Sloveniji, ampak nekje drugje", na kar pa varnostni organi v Sloveniji oziroma agencije niso imele vpliva.
Še posebej je izpostavil, "da ne gre nikakor povezovati islamske skupnosti v Sloveniji, v Evropi in po svetu s tem, kar se dogaja v Siriji in Iraku". "Islamska skupnost se je tudi sama večkrat ogradila od tega in bilo bi napačno, če bi kdorkoli razmišljal, da so pripadniki te skupnosti povezani s to zgodbo," je dodal.
Po besedah Vilfana so na seji govorili tudi o spremembi zakonodaje, saj med drugim zadnja resolucija VS ZN zahteva od članic ZN, da ukrepajo proti skrajnežem. Kot je dejal, so dobili zagotovila, da glede tega preučujejo slovensko zakonodajo in da v primeru, da bodo potrebne spremembe, verjame, da gre v kratkem pričakovati, da bodo v postopek v DZ dobili predloge za te spremembe.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.