V SD bodo predlagali posvetovalni referendum, v katerem bi državljane povprašali, ali bi podprli spremembe ustave glede razpisa in veljavnosti referenduma. Po predlogu SD bi ustavo spremenili tako, da na referendumu ne bi bilo mogoče odločati: o zakonih, ki se sprejemajo zaradi varnosti ali obrambe države ali zaradi odprave posledic naravnih nesreč; o zakonih, od katerih je neposredno odvisno izvrševanje državnega proračuna; o zakonih, ki se sprejemajo za izvrševanje ratificiranih mednarodnih pogodb in o rešitvah, ki posegajo v človekove pravice.
Referendum bi bilo po predlogu SD možno razpisati samo na zahtevo dveh petin poslank in poslancev, ali absolutne večine državnih svetnikov, ali pa na zahtevo 40.000 volivcev. Poleg tega pa bi referendum veljal le, če bi se ga udeležilo najmanj 40 odstotkov vseh volivk in volivcev.
V SD so te spremembe predlagali, ker menijo, da imamo v Sloveniji preveč referendumov in tudi zato, ker je referendum pogosto razpisan na zahtevo opozicije, ne pa volivk in volivcev. Opozicija pa ga pogosto zahteva le zato, da bi onemogočala učinkovito delovanje vladne koalicije.
Koalicijske stranke so se za referendum o referendumski zakonodaji dogovorile tudi zato, ker je sedanja opozicija že večkrat zavrnila predlagane spremembe, za katere je sicer potrebna dvotretjinska večina.
Če bi volivci spremembe podprli, bi tako predlagali spremembe ustave v upanju, da jim v tem primeru sedanja opozicija ne bi oporekala.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.