Med kraji, ki jih je ledena ujma najbolj prizadela, je Postojna. Potem ko se je izjalovil poskus, da popravijo daljnovod in je prišlo do rušenja dodatnih stebrov daljnovoda, pa je jasno, da bodo številni na elektriko morali počakati še nekaj časa.
Pomoč obljubljajo tako država kot civilna zaščita, prebivalci pa so prepričani, da pomoč prihaja prepočasi. Za to krivijo predvsem župana Jerneja Verbiča in občinske službe.
"Ne samo da so pozno reagirali na nastalo situacijo, ne obvladajo niti najbolj osnovnih postopkov. Tako občani, ki smo se zaradi različnih vzrokov, kot so bolezen, majhni otroci, preselili k sorodnikom ali prijateljem, nimamo informacije, za katera območja, soseske, ulice ali posamezne stanovanjske bloke je zagotovljeno napajanje, kakšne so omejitve," pravi bralec Toni.
Razjezila ga je tudi izjava, da je Postojna še v nedeljo imela elektriko. "Že v soboto zjutraj je bilo jasno, da tako hude poškodbe daljnovodov in povečevanje debeline ledenega oklepa, ki se je nadaljevalo vse do ponedeljka, ne pomeni nič dobrega. Župan bi se moral samo sprehoditi do avtocestne baze, kjer bi lahko videl vse polomljene stebre, in takoj bi mu moralo postati jasno, da je nastopila katastrofa velikih razsežnosti. Kot odgovoren za upravljanje občine v izrednih razmerah, bi moral takoj sprejeti oceno stanja, napoved razvoja dogodkov ter sprožiti ustrezne ukrepe s strani občine in ne samo čakati, kaj bodo naredili gasilci in delavci elektro podjetja," še meni bralec.
Dogajanje v Postojni je bilo celo ena izmed tem današnje tiskovne konference po seji vlade. Poveljnik Civilne zaščite Slovenije Srečko Šestan je povedal, da je bilo na območju Postojne nekaj težav zaradi slabega informiranja ljudi in prepočasnega reagiranja. Zato je Civilna zaščita občini ponudila pomoč dveh poveljnikov Civilne zaščite iz Pomurja in Obale, ki so jo na občini tudi sprejeli.
Obrambni minister Roman Jakič pa je dejal, da so že med obiskom Postojne v soboto županu predlagali, da se organizira center, kjer bi lahko zavetje našli premraženi prebivalci. Tudi on je ocenil, da je bil odziv občinskega kriznega štaba prepočasen. Jakič je opozoril, da postojnski župan ni zaprosil Slovenske vojske za posredovanje. Kar je na primer storil pivški župan, kamor je vojska poslala 100 vojakinj in vojakov. Polovico teh vojakov so nato iz Pivke poslali na Postojnsko, pravi Jakič.
Zaradi dogajanja v Postojni se zato zdaj mnogim postavlja tudi vprašanje, ali je primerno, da imajo v primeru, ko je potrebno nujno ukrepanje ob naravnih nesrečah, vse niti v rokah župani.
Župan začasno sam prevzel poveljstvo občinskega štaba civilne zaščite
Župan Vebič je včeraj sicer obvestil poveljnika Občinskega štaba Civilne zaščite Postojna in njegovega namestnika, da ju razrešuje z njunih funkcij in začasno sam prevzema poveljstvo. Hkrati je v štab za logistično pomoč imenoval nove člane.
Iz Občine Postojna pa so sporočili tudi, da kategorično zanikajo informacijo, da župan Verbič Republiškega štaba CZ ni zaprosil za pomoč. "Res ni bilo pisnega zaprosila, vendar je že vse od začetka sodeloval na vseh sestankih in pri vseh dogovorih, kjer so natančno določili, kaj občina Postojna nujno potrebuje in na katerih so določili tudi okvirni termin prihodov agregatov, potreb po pripadnikih slovenske vojske in drugo," pravijo na občini. Pravijo, da se je dogovarjal tudi o zagotovitvi zmogljivejših agregatov iz drugih držav EU in celo Nata. Slednjo opcijo še vedno preučujejo.
Razmere na področju oskrbe z elektriko so se sicer v Postojni medtem še zaostrile, saj so se podrli še trije stebri daljnovoda.
KOMENTARJI (166)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.