Kot je na odboru za delo pojasnila ministrica za delo Anja Kopač Mrak, zakon predstavlja podlago za odpis dolgov pri tistih podjetjih, ki bodo pristopila k sporazumu o izvedbi odpusta dolgov.
Za odpis dolga bodo lahko zaprosili dolžniki, ki so bili kadar koli v obdobju od 1. januarja do 30. junija prejemniki denarne socialne pomoči, varstvenega dodatka, veteranskega dodatka ali otroškega dodatka iz najnižjih dohodkovnih razredov.
Odpisovali bodo dolgove, ki so konec lanskega leta zapadli za več kot eno leto. "Gre za bolj ali manj neizterljive dolgove," je dodala ministrica. Po podatkih ministrstva naj bi zakon dosegel okoli 100.000 ljudi.
Že v predstavitvi stališč poslanskih skupin so podporo predlogu zakona napovedali v vseh strankah, le v SDS svojega stališča niso predstavili.
Navkljub podpori so v opozicijskih strankah opozorili na nekaj težav z zakonom, med drugim mu v ZaAB in NSi očitajo, da ni dodelan.

V ZL, kjer so takšen odpis predlagali že pred nekaj časa, poudarjajo, da se vlada in koalicija nista uspeli premakniti od tega, da socialno ogrožene obravnavata glede na pravni status, k temu, da bi obravnavali njihov dejanski socialni in materialni položaj.
Ob tem, tako Luka Mesec, ne sprejemajo ugovora k njihovemu amandmaju, da bi bili s predlagano rešitvijo o upoštevanju dejanskega praga revščine preobremenjeni centri za socialno delo. "Ne razumemo, zakaj ni bilo pripravljenosti za razširitev kroga upravičencev. Vlada namreč sama ugotavlja, da se zaradi tega zakona proračunski prejemki praktično ne bi zmanjšali," je poudaril in dodal, da želijo, da bi zakon "zadel svojo tarčo".
Po mnenju Ive Dimic iz NSi pa je zakon v resnici žalostna zrcalna slika slovenske realnosti in dokaz več, da "trenuten način vodenja socialne politike ne deluje". "Sprašujemo se, ali takšen zakon sploh potrebujemo, saj podjetja in nekatere občine sporočajo, da so odpisi mogoči že sedaj in da potekajo," je dodala. Zakon bodo kljub vsemu podprli, saj je "prvi, urgentni, korak pomoči socialno najšibkejšim".
KOMENTARJI (391)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.