Iz ljubljanskega kliničnega centra so sporočili, da so sprejeli bolnika, pri katerem je izražen sum na ebolo. Šlo naj bi za Slovenko, ki se je vrnila iz Afrike, kjer je še prisotna ebola.
"Po prihodu domov je bolnik zbolel za vročinsko boleznijo," je povedal Franc Sterle iz Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja. "Izpolnjuje vse znake bolezni. Zaenkrat je stanje bolnika dobro."
''Pri osebi, ki je hospitalizirana na kliniki za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Ljubljana zaradi suma na ebolo, smo iz Inštituta za mikrobiologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani dobili izvida prvih paralelnih vzorcev, ki sta negativna. Test bomo ponovili v soboto za dokončno izključitev diagnoze 'ebola virusna bolezen'. Do takrat bo oseba ostala v izolaciji,'' so sporočili iz UKC Ljubljana.
Kot so še pojasnili, lahko sum ne ebolo ovržejo, če bodo rezultati preiskav negativni tudi čez tri dni.
Obveščeni so bili v sredo zvečer
NIJZ je bila o sumu ebole pri slovenskem bolniku obveščena v sredo zvečer. Bolnica – neuradno smo izvedeli, da naj bi šlo za žensko, česar na UKC niso želeli potrditi – je zbolela v času možne inkubacije.
Bolnica je v posebnem prostoru, fizično ločena od drugih. "Sestre jo obiskujejo v skafandrih," je dejal strokovni direktor UKC Ljubljana, Sergej Hojker. "Izvedli smo vse zaščitne ukrepe," so zatrdili v infekcijski kliniki. Kljub temu pa za zdaj posebni ukrepi za druge bolnike niso potrebni, pravijo v UKC Ljubljana.
Okužimo se lahko le pri kontaktu z bolnikom z vdihanim zrakom, aerosolom ali predmeti, ki so bili v stiku z njegovo krvjo ali izločki. Na vprašanje, ali je bolnica zdravstvena delavka in je bila v stiku z bolniki, je Sterle odgovoril negativno.
"Upamo, da gre samo za vajo. A dokler nimamo dokončne potrditve okužbe, se obnašamo, kot da gre zares," je še dodal Sterle.
UKC Ljubljana bo redno sporočal podatke o bolnici, da bo javnost primerno obveščena o poteku bolezni.
Kolar Celarčeva o sumu na ebolo: Vse je pod nadzorom
Ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc je glede suma okužbe z ebolo v Sloveniji v izjavi novinarjem ob robu seje vlade zagotovila, da je zadeva pod nadzorom in da ni potrebe, da bi vznemirjali ljudi. Po njenih besedah pristojni ukrepajo v skladu s protokolom za primer kakršnega koli suma na ebolo.
Po ocenah ministrice za zdravje je zelo zelo majhna verjetnost, da bi bil sum ebole potrjen.
Če bodo okužbo potrdili, bo to prvi primer v Sloveniji do zdaj
V Sloveniji je bilo do zdaj nekaj lažnih alarmov zaradi ebole, na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pa so sporočili, da doslej še ni bil potrjen noben primer okužbe.
Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije se je sicer v zadnjem izbruhu s hemoragično mrzlico okužilo 25.178 ljudi, umrlo jih je 10.455, predvsem v Liberiji, Sierri Leone in Gvineji. V začetku meseca pa so zabeležili 75 novih okužb, epidemija sicer počasi pojenja.
Kakšni so znaki okužbe z ebolo?
Eden prvih znakov je povišana temperatura in zmanjšanje apetita. Bolnika prične boleti glava, grlo postane otečeno. Simptomi so podobni gripi ali prehladu, a v resnici takrat virus ebole prične napadi imunski sistem.
Inkubacijska doba hemoragične mrzlice običajno traja do 21 dni, v tem času pa mora biti oboleli na opazovanju.
Virus uniči iste celice kot virus HIV, le da je okužba z ebolo bolj agresivna in hitro uniči vse močne obrambne sisteme imunskega sistema. Pojavijo se kronične bolečine v trebuhu, bruhanje, driska. Virus preluknja krvne žile in pričnejo se notranje in zunanje krvavitve. Beloočnica postane rdeča, na koži se pričnejo pojavljati velike rane.
Na žalost se pogosto diagnoza postavi običajno šele, ko pride že do krvavitev iz oči, nosu, ušes ali rektuma.
Za zdaj ne obstajata preizkušeno cepivo niti zdravilo za ebolo, čeprav preizkušajo že več cepiv in eksperimentalnih zdravil.
KOMENTARJI (174)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.