Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič se je odzvala na javni poziv, ki so ga nanjo in premierja Mira Cerarja naslovili avtorji spletne pobude, ki izraža nestrinjanje z nasprotovanjem nastanitvi mladoletnih prosilcev za azil v kranjskem dijaškem domu in odzivom vlade na to nasprotovanje.
Kot pravi ministrica, zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja določa, da mora sistem izobraževanja temeljiti na vzgajanju medsebojne strpnosti, razvijanju zavesti o enakopravnosti spolov, spoštovanja drugačnosti in sodelovanje z drugimi, spoštovanju otrokovih in človekovih pravic in temeljnih svoboščin, razvijanju enakih možnosti obeh spolov ter s tem razvijanje sposobnosti za življenje v demokratični družbi: "Predvsem pomembno je v teh časih biti strpen, še posebej, ko gre za otroke. Vsi bi namreč morali imeti pravico do mirnega otroštva, do izobrazbe. Prav bi bilo, da skušamo to omogočiti tudi tistim, ki so se brez staršev znašli v Sloveniji. Multikulturnost postaja del našega vsakdana, zakaj ne bi v tem skušali iskati bogastvo in učenje različnosti."
Avtorji peticije pod svojim besedilom sicer zbirajo tudi podpise. Kot piše v pozivu, katerega katerega avtorja sta univerzitetna profesorja Boris Vezjak in Darja Matjašec, je "človeka nevredno odzivanje v Kranju ob nastanitvi mladoletnih prosilcev za azil brez spremstva odraslih šokiralo javnost".
"Ob nerazumljivi kolektivni psihozi strahu staršev zaradi morebitne nastanitve manjšega števila beguncev jemljemo za popolnoma nedopustno ravnanje 24 profesorjev Gimnazije Franceta Prešerna, ki so ostro nastopili proti njim," so zapisali avtorji.
Prepričani so, da v zvezi z nastanitvijo prosilcev za azil napačno ravna tudi država, ki ne bi smela podlegati diktatu staršev. To je po njihovem mnenju namreč protizakonito in protiustavno, z umikanjem svojih predlogov pa vlada daje najslabši možen zgled državljanom. Notranje ministrstvo je v kranjski dijaški dom želelo namestiti mladoletne migrante brez spremstva, a je ravnateljica doma Judita Nahtigal to zavrnila zaradi nasprotovanja staršev dijakov. Nastanitvi je nasprotovalo tudi 24 učiteljev bližnje gimnazije.
Cerar: Se bomo zdaj bali otrok?
Cerar je pohvalil poteze ravnateljice dijaškega doma v Kranju Judite Nahtigal, ki je bila pred dnevi pripravljena sprejeti skupino mladoletnih prebežnikov v kranjski dijaški dom, a se to po protestih učiteljev in staršev dijakov ni zgodilo. Prav tako je dejal, da je stališče skupine učiteljev o nezaželenosti otrok, ki nujno potrebujejo humanitarno pomoč, nesprejemljivo.
Vprašal se je, če se bomo zdaj bali otrok? Stališče skupine učiteljev o nezaželenosti otrok, ki nujno potrebujejo humanitarno pomoč, je po njegovem nesprejemljivo. Cerar je pozval k strpnosti.
Nekdanji ravnatelj Gimnazije Franceta Prešerna: Prav nerodno mi je
Na dogajanje se je odzval tudi nekdanji ravnatelj Gimnazije Franceta Prešerna Jure Šink. V zapisu je izpostavil člene zakona o financiranju vzgoje in izobraževanja, ki predvideva, da bodo učitelji učili tudi o strpnosti. Zato mu je bilo ''prav nerodno'', ko je bral o potezi 24 učiteljev, ki so bili proti nastanitvi begunskih otrok. Naknadno je dejanje označil celo za sramotno.
''Sam takšne protestne izjave ne bi nikoli podpisal, kot ravnatelj bi pobudniku zbiranja podpisov povedal, kaj si o tem mislim, in mu priporočil, naj se te "akcije" ne gre'' je zapisal in dodal, da je na tej šoli sicer veliko učiteljev, ki krepijo strpnost.
''Na šoli smo imeli mislim, da leta 2010, delavnice o strpnosti v sodelovanju z Amnesty international, že pred tem smo leta 2007 sodelovali v mednarodnem projektu z naslovom Boj proti nasilju, nestrpnosti in ksenofobiji, leto pozneje pa v mednarodnem projektu o migracijah in emigracijah. Kako ironično! Današnja pot šole je drugačna. In da, to me žalosti. Sočustvujem z nekdanjimi dijaki, ki izražajo sram, tudi gnev, da so obiskovali to šolo; in strah me je za učitelje, ki niso bili del podpisovanja proti nedolžnim mladoletnikom, ki bi v Kranj prinesli možnost za razvoj komunikacije o strpnosti, pa še čem,'' je še zapisal in dodal: ''V tej zgodbi pa moram javno izraziti velik poklon in spoštovanje ravnateljici Dijaškega doma Kranj Juditi Nahtigal, ki v otrocih ni videla teroristov, posiljevalcev, tatov ... ampak otroke, ki potrebujejo pomoč. Za otroke gre, kajne?''
Ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna: Razumljivo, da smo negotovi
Po več dneh molka se je odzvala tudi aktualna ravnateljica Gimnazije Franceta Prešerna Mirjam Bizjak. Sporočila je, da so se ''starši naših otrok, ki prebivajo v dijaškem domu v neposredni bližini, ob informaciji o nastanitvi mladih migrantov v negotovosti in strahu obrnili na zaposlene na naši šoli in jih prosili za pomoč. Žal na šoli nismo imeli uradnih informacij, ki bi jih lahko dali staršem. Dobili smo le podatek, da v dijaški dom v naši neposredni bližini za začetek prihaja do 22 mladih migrantov''.
Zavrnila je navedbe, da naj bi zaposleni na naši šoli podpisovali peticijo. ''Vse, kar so moji sodelavci izrazili, je skrb in strah za varnost dijakov in potrebo po ustreznih uradnih informacijah ter varnostnih zagotovilih in ukrepih. Šola je namreč dolžna in odgovorna poskrbeti za varno okolje vzgoje in izobraževanja najranljivejše populacije mladih, ki nam je zaupana''.
Bizjakova je še nadaljevala, da je razumljivo, da ''smo v aktualnih razmerah migracijskih tokov brez primere vsi bolj ali manj negotovi ali celo prestrašeni, zato ne gre obtoževati ljudi zaradi strahu pred neznanim. Zato je toliko bolj pomembna vloga odločevalcev, da vsem omogočijo pravočasne, popolne in verodostojne informacije in ustrezne varnostne ukrepe, da se strahovi ne razraščajo in da bomo kot družba lahko ustrezno pomagali tistim, ki zdaj potrebujejo našo pomoč''.
KOMENTARJI (2889)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.