Slovenija

FOTO: Na spominski slovesnosti v Dražgošah rekordno število obiskovalcev

Dražgoše, 12. 01. 2014 07.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ob 72. obletnici dražgoške bitke se je v Dražgošah zbralo okrog 10.000 ljudi. Mnogi so se v sončnem vremenu na pot podali peš in na spominski slovesnosti obudili pomen boja proti okupatorju tudi za današnji čas. Osrednji govornik Viktor Žakelj je zbrane pozval: "Za domovino s pametjo naprej!"

Kot je prepričan politik, ekonomist in pisatelj Viktor Žakelj, ki je podrobno opisal dogajanje na Jelovici v začetku januarja 1942, sta bila poljanska vstaja in dražgoška bitka nujni v boju proti nacizmu. "Slovenci smo pokazali, da prevzemamo svoj del odgovornosti za zmago na tem zlom 20. stoletja," je izpostavil.

Zaradi narodnoosvobodilnega boja Nemci Gorenjske niso priključili nemškemu rajhu, je opozoril in dodal, da če ne bi bilo partizanskega boja, njegova generacija ne bi imela leta 1990 česa osamosvajati.

"Danes so mnogi črnogledi, širijo pesimizem, terjajo hlapčevstvo. Toda Slovenci za kaj takega nimamo razloga. Dejstva govorijo, da smo potomci najbojevitejšega plemena slovanskega, ki se je najgloblje zarezal med Romane in Germane, ki so nas skozi stoletja zajedali," je dejal Žakelj.

Kot je dejal, smo danes ujetniki neoliberalizma. Po njegovem prepričanju, bo treba zahtevati, da slovenska in evropska domovina stopita na pot drugačne družbene paradigme, ki bo temeljila na socialni pravičnosti in kjer temeljna vrednota ne bosta pohlep in pogoltnost, temveč skromnost.

"Graditi bo treba na dejstvu, da je Zemlja končna količina, da je njena samoreproduktivna sposobnost omejena. Družba, ki tega ne bo upoštevala, bo povzročila, da naši otroci in vnuki ne bodo imeli kje in od česa živeti," je opozoril Žakelj, zagovornik ekosocializma.

Žakelj se je poslovil s prirejenim partizanskim pozdravom: "Za domovino s pametjo naprej!"

"Še 8 km do cilja - po poti Cankarjevega bataljona v Dražgoše!" je napisano pod fotografijo, ki jo je predsednik objavil na Twitterju.
"Še 8 km do cilja - po poti Cankarjevega bataljona v Dražgoše!" je napisano pod fotografijo, ki jo je predsednik objavil na Twitterju. FOTO: Twitter/Borut Pahor

Pahor s Pasje Ravni v Dražgoše prišel peš

Letošnja prireditev, ki jo je spremljalo lepo sončno vreme, je v Dražgoše privabila okrog 10.000 obiskovalcev, kar je več kot prejšnja leta. Številni so se v Dražgoše podali peš, bodisi v okviru enajstih organiziranih pohodov, bodisi na lastno pest iz Krope ali Železnikov. Mnogi so tako današnjo zgodovinsko in kulturno prireditev izkoristili tudi za rekreacijo.

Zahtevnega nočnega pohoda z najdaljšo tradicijo, 35. spominskega pohoda Po poti Cankarjevega bataljona s Pasje ravni v Dražgoše, se je udeležilo 640 pohodnikov. Med njimi je bil predsednik republike Borut Pahor, ki je kasneje položil tudi venec pred spomenik padlim v dražgoški bitki.

Prireditve so se med drugim udeležili tudi predsednik DS Mirja Bervar, minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo, minister za zunanje zadeve Karl Erjavec, ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak, evropska poslanca Jelko Kacin in Tanja Fajon, prvak SD Igor Lukšič, nekdanji prometni minister Patrick Vlačič, upokojeni poslanec SD Miran Potrč, ljubljanski župan Zoran Janković in Janez Stanovnik.

Dražgoška bitka v visokem snegu in pri minus 30 stopinj Celzija je januarja 1942 terjala življenja 41 Dražgošanov in devetih partizanov. Nemci so Dražgoše porušili do tal. Pomen dražgoške bitke pa je v srčnosti partizanskih borcev in domačinov, ki so pokazali, da se bodo za svoj dom borili.

Ta bitka je bila med NOB največja na Gorenjskem in je spremenila nemški načrt izseljevanja Gorenjcev. Bila je tudi do tedaj največja odporniška bitka v nemškem rajhu – legenda, ki je zanetila plamen upora sredi okupirane Evrope, pojasnjujejo organizatorji spominske slovesnosti.

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja