''Ko absurdi dosežejo višek. Tudi rastline imajo pravico do vode ne le živali in človek. Žalostno je, da vrt, ki je v osnovi raziskovalno izobraževalna in naravovarstvena ustanova in se aktivno ukvarja z ex-situ in in-situ varstvom rastlin dobi tako absurdno odločbo, ki ne sodi v čas poletja, ko je vegetacijska sezona na višku in rastline brez vode ne bi preživele niti nekaj dni, saj so živa bitja tako kot človek in živali,'' je razočaran nad odločbo Inšpektorata za okolje in prostor zapisal Jože Bavcon, vodja Botaničnega vrta Univerze v Ljubljani.
Inšpektorica, kot je razvidno iz odločbe, ki so jo medijem posredovali iz Botaničnega vrta, je vrtu prepovedala rabo vode za dejavnost vrtnarstva, v kolikor ne pridobi vodnega dovoljenja. A prepoved rabe vode za zalivanje bo začela veljati šele po 31. decembru 2018.
Bavcon je spomnil, da je Botanični vrt od leta 2008 zavarovan kot spomenik državnega pomena. ''Botanični vrt nima primarno vrtnarske dejavnosti, tudi se iz tega ne more preživeti. Žal pa je res, da od države dobi le dobro tretjino sredstev za svojo dejavnost, vse ostalo mora pridobiti na trgu vendar od samo to vrstne dejavnosti ne bi preživel. To je najmanjši del v njegovem proračunu. Zato je ta odločba v posmeh vsemu. Namesto, da bi ministrstvo za okolje podpiralo dejavnost naravovarstva in predstavitve le-tega v svetu, pošilja take odločbe,'' je zapisal Bavcon in dodal, da je ''žalostno, da lahko en inšpektor, ki niti nima znanja o delovanju vrtov v svetu, odloča o dejavnosti vrta. Da je to organ istega ministrstva, ki bi moralo vrt financirati zaradi mednarodnih obveznosti ex situ varstvo in situ varstvo rastlin, zatočišče za Cites, in pa žal ne da niti centa za to dejavnost, potem pa pošilja tako absurdne odločbe''.
Za večjo porabo vode je treba imeti dovoljenje
V obrazložitvi inšpekcijske odločbe, ki je nastala na podlagi nadzora februarja letos, je inšpektorica zapisala, da ima Botanični vrt na Ižanski cesti tri rastlinjake, kjer vodo za zalivanje in namakanje uporablja delno iz vodovoda, delno iz deževnice. Na mestu odvzemov iz vodovoda pa so nameščeni števci.
''Voda iz vodovoda se uporablja samo za vrtnarsko dejavnost, ribniki se polnijo z deževnico. Z enakim rastlinjakom upravlja ob oddelku za biologijo. Na lokaciji v Krajinskem parku Tivoli imajo v upravljanju en rastlinjak, ki rabi vodo za zalivanje izključno iz vodovoda,'' je pojasnila inšpektorica v odločbi. Ugotovitve je inšpektorica posredovala lastnikom zemljišč - Biotehniški fakulteti in Zavodu za šport. Oddelek za biologijo pa je inšpekciji pojasnil, da na leto v Botaničnem vrtu porabijo 1261 kubičnih metrov vode.
In to je po zakonih preveč, da bi lahko vodo za vrtnarsko dejavnost porabljali brez vodnega dovoljenja.
V odločbi je inšpektorica pojasnila, da je po zakonih raba vode za oskrbo s pitno vodo prednost pred ostalimi nameni, ''posebna raba vode pa se lahko izvaja le na način, za namen in v mejah, za katere je bila pridobljena vodna pravica ali je bila evidentirana v skladu z zakonom'', a tudi pri tem veljajo omejitve, če je v vodnem viru vode dovolj. V odločbi je inšpektorica med drugim navedla različne člene zakonov, da lahko javna služba brez dovoljenja na leto porabi največ 50 kubičnih metrov vode.
Inšpekcija je upoštevala načelo sorazmernosti, saj so Botaničnemu vrtu glede na postopke - od vloge do pridobitev soglasij - dali rok za pridobitev vodnega dovoljenja do konca prihodnjega leta.
Ministrstvo: Zakon velja za vse
Svoj pogled na zaplet z vodo v Botaničnem vrtu so podali tudi na Ministrstvu za okolje: "Raba vode za zalivanje je po zakonu opredeljena kot posebna raba vode, za katero je treba pridobiti vodno dovoljenje. V vodnem dovoljenju se osebi, ki rabi vodo za namakanje ali zalivanje, lahko dovoli tudi raba vode iz vodovoda. V vsakem vodnem dovoljenju je določena količina vode, ki jo imetnik vodne pravice za posebno rabo vode lahko koristi."
Kot so nam še sporočili, je Inšpektorat RS za okolje in prostor (IRSOP) "z ukrepom prepovedi določil datum, ki ga mora upravljavec botaničnega vrta spoštovati in časa za pridobitev dovoljenja je dovolj".
"Naj pojasnimo, da zakon velja za vse in s tako odločbo IRSOP ne omejuje aktivnosti, ki jih izvaja Botanični vrt," so še zapisali na ministrstvu.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.