Manj je rojstev, vse več dijakov gre tudi v Ljubljano in Maribor, zadnja leta pa opažajo tudi povečane vpise pomurskih in koroških dijakov v avstrijske srednje šole. Obiskali smo gimnazijo v avstrijski Radgoni, tik ob meji, kjer smo izvedeli, da dobijo 40 prijav, sprejmejo pa samo 15 slovenskih dijakov. Ni slovenskih razredov, naši dijaki so izenačeni z njihovimi, tudi slovenski dijaki dobijo brezplačne učbenike in delovne zvezke, šolnine ni.
In čeprav so med pomurskimi srednjimi šolami tudi takšne, da so glede na rezultate mature tako nadpovprečni, da segajo v sam vrh slovenskih šol, gredo dijaki v Avstrijo zato, ker so tam službe.
Eden od ravnateljev opozarja, da starši v Avstrijo vpisujejo že otroke v vrtec, po njegovem to pomeni, da so ti otroci izgubljeni za vedno. Ostali bodo v tujini. Slovenski dijaki v Avstriji so nam potrdili, da se verjetno v Slovenijo ne bodo vrnili, računajo na študij in službo v tujini.
Ena izmed dilem, ki so jo sprožili v Pomurju je tudi, zakaj dijaki, ki gredo v Avstrijo, dobijo slovensko državno štipendijo in subvencije za prevoz. A prav je, da jo dobijo, odgovarjajo z ministrstva za delo, saj zakon pravi, da štipendijo dobi državljan Republike Slovenije, ki ima stalno bivališče v Sloveniji. Prav tako Evropska unija s prostim pretokom oseb ne dovoli, da bi kdor koli komu omejeval gibanje ali pravice iz tega naslova. Podobna slika kot v Pomurju je tudi na Koroškem.
Kako torej zadržati dijake? Nekatere slovenske šole se že odzivajo z dodatnimi učnimi programi, da bi pritegnili čim več dijakov, ministrstvo za izobraževanje pa poziva gospodarstvo, da sporoči, kakšen kader naj izobražujejo, kaj regija potrebuje. Kajti, dokler bo v Pomurju najvišja stopnja brezposelnih v Sloveniji, bodo mladi pač šli čez mejo. Samo v Grazu se v kratkem v avtomobilski industriji obeta 3000 novih delovnih mest.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.