Pri parkiranju veljajo enaki predpisi kot za druga vozila, zaplete pa se, ko se vprašamo, kdaj je avtodom samo parkiran in kdaj lahko trdimo, da nekdo nekje tabori.
Parkiranje? Počitek? Taborjenje?
Pravila parkiranja določa prometni zakon, pri taborjenju pa je treba upoštevati zakon o varstvu javnega reda in miru. Ta kot prekršek opredeljuje kampiranje na javnem kraju, ki za to ni določen, ali na zasebnem prostoru brez soglasja lastnika ali posestnika. Zagrožena globa je 83,46 evrov. Vendar pa "prekrška ni mogoče očitati osebi, ki parkira avtodom na urejenem parkirnem prostoru, če gre za začasno ustavitev med potovanjem in ne za kampiranje", so nam razložili na ministrstvu za notranje zadeve. Prekršek ni niti taborjenje na zasebnem zemljišču, če imate dovoljenje lastnika.
Ali vas torej policija lahko kaznuje, če prespite v avtodomu na parkirišču? Da, vendar … Spanje na parkirišču načeloma ni dovoljeno, večinoma pa takšne prekrške spregledajo, nam je povedal novinar in eden od urednikov rubrik v reviji Avto-dom Matej Zalar. Tajnica Caravaning Cluba Slovenije Marija Voglar pa je pojasnila: "Na morju je nekaj več preganjanja, drugje pa ni panike.“
Nekateri so prepričani, da lahko mirno spijo na parkirišču in da jim nihče ne more nič, dokler ne spustijo stopnic, postavijo naokoli miz in razvijejo nadstreška. Vendar pa to ni čisto res. Res pa je, da tisti, ki se tega držijo, precej otežijo delo policistom in občinskim redarjem. "Kdaj je mogoče ustavitev avtodoma za kampiranje na javni površini šteti za prekršek, se ugotavlja v vsakem primeru posebej. Okoliščina, da ima avtodom razvit nadstrešek, lahko že kaže na dejstvo, da namerava lastnik na tistem kraju ostati dalj časa ali da se tam dalj časa že zadržuje, kar lahko pomeni že storitev prekrška,“ so zapisali na notranjem ministrstvu.
Ustavljanje po predpisih
Tisti, ki se odpravljate na pot z avtodomom, se opremite z vodičem po počivališčih in parkiriščih, ki vam lahko prihrani marsikatero neprijetno srečanje z varuhi reda in miru.
V Sloveniji je 59 počivališč za avtodome. Ta se glede na opremljenost ločijo na počivališča, oskrbne postaje in parkirišča. Na prvih se je dovoljeno ustaviti za kakšen dan ali dva. Druge so ponavadi ob avtocestah, tam lahko napolnite akumulatorje, se oskrbite z zalogami vode in iztočite odpadne. Na parkiriščih pa te infrastrukture ni.
V Skandinaviji lahko kjer koli …
ustavljate, seveda. Skandinavci so do takšne vrste turizma izjemno strpni, pričakujejo pa, da bo vsakdo počistil za sabo. "Avtodomarstvo“ je izjemno razviti v Franciji, Italiji in Nemčiji. V slednji je izjemno veliko počivališč, je povedal Zalar, medtem ko se v prvih dveh stanje od regije do regije močno razlikuje. Podobno je v Grčiji, Avstrijci pa prekrškarje striktno kaznujejo. Za neprijazno je dolgo veljala Hrvaška, a se stvari spreminjajo na bolje. Tam nastaja vse več takoimenovanih camper-stopov. Pri nas pa velja, da je stanje najslabše na Obali, kjer je skoraj nemogoče prespati.
KOMENTARJI (11)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.