Predsednik ustavnega sodišča Jože Tratnik je na ustni razglasitvi mnenja objavil, da je arbitražni sporazum med Slovenijo in Hrvaško v skladu s slovensko ustavo in temeljno ustavno listino. Ustavno sodišče sicer ni razpravljalo le o 3a členu arbitražnega sporazuma, za kar ga je zaprosila slovenska vlada, ampak je presojalo še člene 4a ter drugi in tretji odstavek 7. člena arbitražnega sporazuma, "ki jih je treba razlagati in presojati kot vsebinsko celoto", je povedal. Kot je poudaril, pa določila arbitražnega sporazuma "niso v neskladju s 4. členom ustave v zvezi z drugim razdelkom temeljne ustavne listine". Poudaril je, da sporazum ne določa meje med državama, temveč vzpostavlja mehanizem za mirno rešitev spora o meji.
Njegove besede pozdravlja premier Borut Pahor, za katerega je najbolj pomembno, da je sporazum skladen z ustavo. "Rad bi v svojem imenu in v imenu vlade izrazil veliko zadovoljstvo nad izrečenim mnenjem ustavnega sodišča. Mislim, da je vlada ravnala modro, ko je nanj naslovila vprašanje glede ustavnosti doseženega arbitražnega sporazuma z vlado republike Hrvaške, to pa zato, ker so se v stroki, politiki in v širši javnosti pojavila vprašanja, ali je nemara sporazum celo neustaven. Danes vemo – ker je sodišče tako reklo — da je ustaven. Prav tako je reklo, da s tem ni določena meja med državama, pač pa način, kako bo po mirni poti ta meja dokončno določena. Sem zelo zadovoljen, stvari gredo naprej." Dodal je še, da so se pri eni najbolj aktualnih tem, ki je čakala vlado takoj na začetku, tega velikega problema lotili z veliko mero poguma, znanja, izkušenj, modrosti in uspeli. Po sestanku s koalicijo bi se rad pogovoril tudi z opozicijskimi parlamentarnimi strankami. Meni, da predhodni referendum ni potreben.
Ker ustavni sodniki niso ugotavljali, s kakšno večino bi morali ratificirati sporazum v državnem zboru, pravosodni minister Aleš Zalar meni, da je dovolj navadna in ni potrebna dvotretjinska večina. "Če bo moč argumentov v tem mnenju ustavnega sodišča prepričala politike, potem je možno, da bodo začeli razmišljati o tem, ali je še smiselno vztrajati pri referendumu,“ je povedal. Z njim se strinja predsednik državnega zbora Pavel Gantar, ki je dejal, da tako kot večina ustavnopravnih pravnikov meni, da je za ratifikacijo potrebna navadna večina – tako na podlagi tega, da v skladu s 3a členom ustave Slovenija s sporazumom ne prenaša dela svoje suverenosti kot tudi današnjega izreka mnenja ustavnega sodišča, ko je presodilo, da sporazum ne določa meje med državama.
Odločitev je zanj pričakovana, po njegovih besedah pa bi lahko poslanci o ratifikaciji sporazuma glasovali že na prvi prihodnji, torej aprilski seji. Če pa bodo pobudniki referenduma vztrajali pri pobudi za sklic predhodnega posvetovalnega referenduma, torej če bodo "aktualizirali predlog" za njegov sklic, pa bo moral o sklicu najprej odločati državni zbor, tako da bi se ratifikacija odložila na kako drugo sejo, je dodal. Meni sicer, da bi bil referendum sklican "verjetno prej kot pozneje".
Zunanji minister Samuel Žbogar je po presoji sodišča poudaril, da lahko zdaj na zunanjem ministrstvu nadaljujejo s pripravo na začetek dela arbitražnega sodišča. Memorandum že pripravljajo, zdaj ko "računajo, da bo sporazum v kratkem ratificiran", pa bodo šli "s polno paro naprej v argumentaciji Slovenije za sodišče". Pojasnil je še, da so za pripravo memoranduma začeli oblikovati skupine, ki ga bodo pripravile, začeli pa so tudi posvetovanja s tujimi pravniki. Pri tem je kot izjemnega pomena izpostavil argumente in dokaze ter izrazil odprtost na sodelovanje z vsemi, "ki veliko vedo" o vprašanju meje "in imajo tudi dokumente". O sodniku, ki ga bo Slovenija predlagala za arbitražno sodišče, že razmišljajo, je dodal, za konkretne pogovore pa bo čas po ratifikaciji sporazuma. Arbitražno sodišče bi po ratifikaciji v slovenskem parlamentu po njegovi oceni lahko z delom začelo v začetku prihodnjega leta, ko naj bi po pričakovanjih Hrvaška podpisala pristopno pogodbo z EU. Do takrat pa je treba opraviti vse predpriprave, je dodal.
Türk: Odločitev lahko pričakujemo v nekaj letih
Za predsednika republike Danila Türka je odločitev ustavnega sodišča "pričakovana". To velja tako za vsebino, ko je sodišče ugotovilo, da je arbitražni sporazum skladen s slovensko ustavo, kot za zelo prepričljivo večino v ustavnem sodišču, ki je bilo skoraj enotno. Ustavno sodišče je po njegovih besedah s tem dalo zelo pomembno razjasnitev, zato kmalu pričakuje naslednje korake, da se proces ratifikacije uspešno nadaljuje. Sam je sicer že večkrat zagovarjal predhodni posvetovalni referendum, da bodo poslanci ob zaključnem dejanju ratifikacije vedeli, kaj si ljudje mislijo. Kot je dejal, tovrstni referendum zagovarja še zdaj.
Na politični ravni pa je po njegovem mnenju dobro, da poslanci razmislijo in o sporazumu, ki je zanj dober in očitno po mnenju ustavnega sodišča tudi skladen z ustavo, odločajo dobronamerno. Skratka, da se tu ne vključujejo politične kalkulacije, ki nimajo kaj dosti z vsebino sporazuma in s tem, da ta sporazum odpira pot, da se reši vprašanje meje med Slovenijo in Hrvaško. Sporazum v Sloveniji še ni bil ratificiran in še ne velja, po ratifikaciji pa bo arbitraža stvar časa. Po Türkovem poznavanju mednarodnih arbitraž ta postopek ne bi smel biti pretirano dolg, kajti nerešenih vprašanj med državama ni veliko. Zahtevnejša je le meja na morju, ki bo potrebovala kreativno razlago načela pravičnosti. Po njegovi oceni lahko končno odločitev pričakujemo v nekaj letih, vendar bistveno hitreje, kot bi trajalo na Meddržavnem sodišču v Haagu.
Ratifikacija že aprila?
Zdaj se bodo v državnem zboru nadaljevali postopki za razpis predhodnega posvetovalnega referenduma o sporazumu in ratifikaciji sporazuma. O nadaljnji usodi sporazuma bo zdaj odločal državni zbor oziroma najprej parlamentarni odbor za zunanjo politiko. To bi se lahko zgodilo že aprila, je povedala predsednica odbora Janja Klasinc (SD). Odvisno je sicer, kako se bo koalicija odločila glede predhodnega posvetovalnega referenduma; če bo predlog sklica referenduma ostal, bo odbor razpravljal o tej pobudi, če pa ne, pa o ratifikaciji arbitražnega sporazuma, je pojasnila.
Predsedniki koalicijskih strank so se danes sicer dogovorili, da predhodni referendum ni potreben in da bodo poskušali doseči soglasje z opozicijo, je po tem srečanju povedala predsednica LDS, notranja ministrica Katarina Kresal. Odbor bi sicer o teh vprašanjih v vsakem primeru razpravljal v okviru redne seje, ki bo po besedah Klasinčeve potekala 14. aprila. Predvideva tudi, da bo odbor podprl bodisi referendum bodisi ratifikacijo arbitražnega sporazuma, da bi državni zbor o tem lahko odločal še v okviru aprilske seje. Sicer je zelo zadovoljna nad današnjo odločitvijo ustavnega sodišča. Izpostavila je ugotovitev sodišča, da arbitražni sporazum ne določa poteka meje med Slovenijo in Hrvaško, ampak okvir za določitev te meje. Pomembno je še, da tudi pravila delovanja sodišča niso v nasprotju z ustavo, je še izpostavila.
KOMENTARJI (227)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.