Minister za promet Radovan Žerjav meni, da je za odpadanje ometa v predoru Šentvid odgovoren SCT, vendar je kljub temu predsedniku vlade Janezu Janši ponudil svoj odstop. "Odstop", je pojasnil, kot "civilizirano dejanje, ki se mora zgoditi, v kolikor se zgodi takšna stvar, kot se je", in dodal, da "gre tudi za politično higieno", čeprav meni, da je v zvezi s tem projektom naredil "vse in še več“. Poudaril je tudi, da se z odstopom ne želi izogniti vsebinskemu reševanju tega problema, temveč da gre za njegove osebne vrednote in osebna razmišljanja.
Še enkrat je tudi poudaril, da je po njegovem trdnem prepričanju za to "šlamparijo" odgovoren izključno izvajalec. Kot je dejal, to zelo evidentno potrjuje tudi poročilo zavoda za gradbeništvo, kjer so ugotovili nepravilnosti pri namestitvi protipožarnega ometa in na nekaterih delih še "umazanijo, ki sega tudi do 2 mm v beton". Ti zaključki po mnenju Žerjava potrjujejo "nekakovostno in malomarno" izvedbo del. Ob tem je zavrnil tudi trditve, da so z otvoritvijo predora Šentvid hiteli zaradi predvolilnega obdobja, saj so bili roki postavljeni veliko prej, kot je sam postal minister. Dejal je, da če bi izvajalec ta rok zavrnil, kot se je to zgodilo v primeru pomurske avtoceste, bi se tudi v tem primeru dogovorili za kakšen drug rok.
Žerjav je še dejal, da ne more razumeti, da izvajalec nikakor "ne more, noče ali ne želi priznati krivde in tudi odgovornosti". Od predsednika uprave SCT Ivana Zidarja bi tako pričakoval pojasnila in tudi javno opravičilo zaradi storjene napake. Zidar se "ne odziva na telefonske klice predsednika uprave Darsa, zgodbo pa rešujejo njegovi podrejeni". Zato ga je minister pozval naj začne nemudoma konstruktivno sodelovati z upravo Darsa pri reševanju nastale problematike.
Do ponedeljka do 12. ure minister za promet pričakuje od SCT-ja tudi jasne odgovore, kako in na kakšen način bo v celoti odstranjen protipožarni omet in kdaj bo predor spet funkcionalen. V kolikor odgovorov ne bo prejel, se bo odločal o nadaljnjih ukrepih.
Janša se še ni odločil
Premier Janša je pojasnil, da je za odločitev, ali bo sprejel Žerjavov dostop, prezgodaj, a je njegovo delo označil za zelo dobro. ''Je prvi minister v tem ministrstvu, ki se je spopadel z močjo lobijev in monopolov, ki so doslej bistveno dražili izgradnjo slovenske avtocestne infrastrukture. Verjetno so tudi ti dogodki, zaradi katerih so težave in zaradi katerih razmišlja o odstopu, povezani s temi monopoli,'' je dejal. ''Žerjav je po mojem mnenju najboljši minister za promet, kar jih je Slovenija doslej imela. Cenim njegovo odgovorno gesto, ker sprejema objektivno odgovornost, čeprav neposredno zagotovo ni odgovoren za te dogodke,'' je dodal.
Tudi uprava Darsa ponudila odstop
Tudi uprava Družbe za avtoceste RS (Dars), pod vodstvom Tomislava Nemca, je danes ponudila odstop zaradi posredne odgovornosti v zvezi s težavami v predoru Šentvid. V izjavi za javnost so zapisali, da predor Šentvid kljub velikim sredstvom, ki so bila vložena v projekt, ni v normalni uporabi. Za kar se uporabnikom opravičujejo in prevzemajo del posredne odgovornosti za nastali položaj.
"Uprava Darsa od trenutka, ko je odpadel prvi omet, pravno-formalno in tudi dejansko ni imela drugih možnosti, kot da je od SCT-ja večkrat zahtevala, da zagotovi absolutno varen predor in izvede potrebno sanacijo," so še pojasnili in opozorili, da do danes od izvajalca niso prejeli niti vsebinskega niti terminskega načrta sanacije protipožarne zaščite.
Za odpadanje ometa in nastali položaj kljub nedvoumnim zaključkom projektanta, nadzornega inženirja in zunanje kontrole kakovosti, da je to posledica nekakovostne izvedbe, do danes nihče ni želel javno prevzeti odgovornosti, je še pojasnila uprava Darsa. Prav tako, dodajajo v izjavi, se nihče od tehničnih akterjev gradnje ni opravičil ne uporabnikom ne naročniku za velike motnje, ki nastajajo ob uporabi predora.
Glede ukrepanja zoper upravo Darsa, ki je danes ponudila svoj odstop, pa se bo Žerjav odločil po obravnavi poročila, ki ga je premier Janša zahteval od Darsa in ministrstva za promet. Poročilo, ki ga Dars še pripravlja, bo vlada predvidoma obravnavala na četrtkovi seji.
Stranke so se na ponujen odstop odzvale različno
Jože Tanko (SDS) pričakuje, da bo v primeru predora Šentvid stekla učinkovita kriminalistična preiskava, ki bo ugotovila tudi subjektivno odgovornost za predrag in slabo izveden projekt. V SLS odločitev razumejo in menijo, da je "izkaz visokih etičnih standardov". Pavel Brglez (DeSUS) meni, da je odstop uprave pomembna prelomnica v sprejemanju posredne odgovornosti v Sloveniji. Patrick Vlačič (SD) ocenjuje, da glede na to, kar se je zgodilo, nekdo mora politično odgovarjati. Sedaj je na predsedniku vlade, da odloči, ali sta odstopa primerna ali ne, prvenstveno pa jih zanima varnost predora. Medtem ko LDS, SNS, Zares in Lipa odstop pozdravljajo, pa NSi meni, da odstop ne bi rešil težav.
KOMENTARJI (313)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.