Ministrica za notranje zadeve in predsednica LDS Katarina Kresal je pred kolegijem pri predsedniku vlade Borutu Pahorju glede njegovega predloga za razrešitev ministra za okolje Karla Erjavca dejala, da v LDS predlog podpirajo. Njeni poslanci bodo po njenih besedah glasovali za razrešitev. Po mnenju vodje poslanske skupine LDS Boruta Sajovica bi razrešitev pomenila sprostitev obremenjujočega položaja, ki ga je bila koalicija deležna zaradi njega, hkrati pa po njegovem ne bi nujno pomenila tudi razpada koalicije. "Domet te koalicije je namreč bistveno večji. Tudi DeSUS ima zagotovo še kakšnega od sposobnih kadrov, ki bi lahko ministrove naloge opravljal boljše, kot so zdaj," je dejal.
Tudi poslanska skupina Zares bo podprla predsednika vlade. ''Pri sprejemanju odločitev pa poslanka in poslanci ne bodo tehtali zgolj ministrovega ravnanja v primeru, ki ga navaja Računsko sodišče, ampak bo ključno vlogo pri odločanju imelo celotno delo Erjavca kot ministra za okolje in prostor ter zagotovo tudi zadnje aktualne zadeve,'' so sporočili. Vodja poslanske skupine Zares Cveta Zalokar Oražem meni, da bo v tem trenutku na preizkušnji predvsem poslanska skupina DeSUS, ki bo morala razmisliti, kaj pomeni njihov obstoj v koaliciji in kaj pomeni delo njihovega predsednika kot ministra za okolje in prostor. "Upam, da bo prevladal razum, saj DeSUS drugače ne bodo mogli izpolniti svojega predvolilnega programa," pravi. Ne zdi se ji tudi nujno, da so vsi predsedniki strank koalicije tudi ministri v vladi.
Jutri se bo v državnem zboru sestala poslanska skupina DeSUS, nato se bodo dobili tudi na 12. seji izvršnega odbora stranke, je povedal njen vodja Joško Godec. ''Pretehtali bomo predlog za razrešitev. Upamo, da bomo dobili dodatno pojasnilo, ker si težko zamišljamo, kaj je vzrok za odločitev, saj gre za zadeve iz prejšnjega mandata.'' Sprašuje se o upravičenosti objektivne odgovornosti. ''Vemo, da smo v koaliciji.'' Po njegovih besedah koalicijski sporazum še velja, ker ga do sedaj ni še nihče razveljavil. Stranka upa, da bo ostala v koaliciji tudi po presoji Pahorjeve odločitve. Sicer meni, da so očitki Erjavcu brezpredmetni. Na vprašanje, ali ob morebitni razrešitvi v državnem zboru ostajajo v koaliciji, je odgovoril, da po njegovem prepričanju vsaka stranka več doseže, če je v koaliciji, kot če je v opoziciji. Končne odločitve pa bodo sprejemali v prihodnjih dneh. ''Vendar mislim, da bo zmagal razum in da bomo lahko nadaljevali z normalnim delom.''
V SDS predsedniku računskega sodišča Igorju Šoltesu očitajo dvojna merila. "Vsebinsko enako kršitev zakona o računskem sodišču, kot jo je gospod Šoltes ugotovil pri nekdanjem ministru za okolje gospodu Podobniku in kot jo ugotavlja pri ministru Erjavcu, je računsko sodišče našlo v lanskem letu tudi pri ministrici za kulturo Majdi Širca. Vendar v njenem primeru napake ni označilo za hudo kršitev in predlagalo njene zamenjave,“ so opozorili. Dodali so, da dvojna merila uporablja tudi Pahor, "saj ob očitni laži ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča, ki je zatajil lastniške deleže v podjetjih skupine Ultra preko poštnih nabiralnikov na Nizozemskem, ni predlagal njegove zamenjave".
''V SLS se nam zdi zelo nenavadno, da se tako minister Karl Erjavec kot predsednik vlade Borut Pahor strinjata, da premier nima druge možnosti kot predlagati razrešitev. Tak argument namreč ocenjujemo kot neodgovoren, kajti – če se minister Erjavec resnično strinja s tem potekom dogodkov, potem to verjetno pomeni, da priznava svoj del odgovornosti pri prodaji državnega deleža Energetike Projekt in potemtakem bi bilo edino prav, da bi ponudil svoj odstop. Tako pa se s predlogom razrešitve obremenjuje državni zbor. Z obžalovanjem spet opozarjamo, da se vladna koalicija žal spet ukvarja predvsem sama s sabo, namesto s ključnimi problemi tega trenutka, to je s pripravo ukrepov za reševanje gospodarske krize,'' so sporočili iz stranke.
''V SNS pozdravljamo odločitev premierja Boruta Pahorja, ki je potegnil pravo potezo. Dejstvo je, da je vse več nemarnosti v delu ministrstev, vendar ne le na ministrstvu za okolje in prostor. Že na ministrstvu za obrambo so se čutile nedoslednosti delovanja gospoda Erjavca,'' je za 24ur.com povedal poslanec in prvak SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Njegova stranka je vložila več pobud na okoljsko ministrstvo, tudi glede peskoloma Pšičina pri Ormožu, ki pa so po njegovih trditvah naletele na gluha ušesa. Glede tega sumi na korupcijo. Upa le, da bo Pahor na mesto okoljskega ministrstva postavil ustreznega človeka. Jelinčič Pahorju predlaga še razrešitev ministrice za kulturo Majde Širca, ki dela na zelo svojevrsten način, ki je ''škodljiv za slovensko kulturo''. Po njegovem mnenju predčasnih volitev ne bo, kajti poslanci vedo, da ni jasno, kdo bo na volitvah izvoljen. ''Koalicija bo vztrajala do konca, čeprav z manjšinsko vlado.''
''Glede na vse, kar se je do sedaj zgodilo, je odločitev predsednika vlade razumna in pričakovana,'' je povedal nepovezani poslanec Franc Žnidaršič, ki je Desusove vrste zapustil ravno zaradi nesoglasij z Erjavcem, sicer predsednikom stranke upokojencev. Če bi bila odločitev premierja drugačna, bi bil presenečen. Z Vilijem Rezmanom medtem ostajata nepovezana poslanca.
KOMENTARJI (39)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.