Dodal je, da študente vedno učijo, da se začasna odredba praviloma izda, ko je na prvi pogled viden uspeh pritožnika v glavni stvari. Odločitev po prepričanju Jerovška vpliva tudi na prenehanje poslanskega mandata Janši, zoper katero se je slednji pritožil na ustavno sodišče, to pa mu je do končne odločitve vrnilo mandat. "S to odločitvijo poslanski mandat izvršuje, zato je ugotovitev državnega zbora, da mu preneha mandat, na nek način anulirana," pravi Jerovšek. Dodaja še, da je Janša do končne odločitve sicer pravnomočno obsojen, vendar se sodba o izreku kazni do končne odločitve ne izvršuje.
Jerovšek je omenjeno odločitev ustavnih sodnikov pričakoval. Pomenljivo se mu tudi zdi, da so jo ustavni sodniki sprejeli soglasno. "To namreč pomeni, da dvomov o odločitvi ni bilo," dodaja.
Ude: Trije sodniki so že kar pomemben del
Tudi po mnenju nekdanjega ustavnega sodnika Lojzeta Udeta se kaže, da se kar precejšnje število ustavnih sodnikov nagiba k takšni končni odločitvi. Ima pa Ude pomisleke pri argumentaciji odločitve sodišča. Po njegovih besedah so trije ustavni sodniki jasno izrazili svoje mnenj že takrat, ko so se zavzeli, da bi ustavno sodišče odločalo o Janševi pritožbi še pred izčrpanjem izrednega pravnega sredstva. "Trije so že kar pomemben del, sedaj je treba samo še prištevati," je dejal.
Po Udetovem mnenju argument ustavnega sodišča, da je Janša poslanec in predsednik največje opozicijske stranke ter bi tako lahko nastale težko popravljive posledice za dobro in učinkovito delovanje demokratičnega parlamenta in oblasti kot celote, ne zdrži.
"Janši so dovolili, da je hodil na seje DZ in seje delovnih teles. Ustavno sodišče je že prej odpravilo odvzem oz. prenehanje mandata, ki ga je na čuden način odvzel DZ. Delovanje Janše kot poslanca ali kot člana SDS ni bilo ovirano, morda le nekoliko v predvolilnem boju," meni Ude.
Ob tem dodaja, da tudi če bo na koncu Janša oproščen oz. bodo sodbe razveljavljene, se ne strinja s trditvijo, da so odločbe sodišč posledica stare miselnosti, ki se kot kontinuiteta vleče še iz prejšnjega nedemokratičnega sistema.
Stranke večinoma ne komentirajo odločitve ustavnega sodišča
V večini parlamentarnih strank odločitve ustavnega sodišča, po kateri lahko prvak SDS Janez Janša vsaj začasno odide iz zapora na Dobu, ne komentirajo in jo spoštujejo. Tako v koalicijskih SMC in DeSUS, kot tudi v opozicijskih ZL in NSi. V SD odločitve ustavnih sodnikov ne komentirajo, v ZaAB pa so so do ustavnega sodišča precej ostri.
V večini parlamentarnih strank so ob odločitvi ustavnega sodišča skopi z izjavami. Odločitev sicer naj ne bi vplivala na delo v DZ, saj je ustavno sodišče že pred nekaj tedni Janši vsaj začasno vrnilo tudi poslanski mandat.
Bolj zgovorni so bili danes le v ZL, ZaAB in DeSUS. Poslanec DeSUS Uroš Prikl je spomnil, da v DeSUS praviloma ne komentirajo sodb sodišč in jih spoštujejo. Opozoril je sicer, da je v konkretnem primeru treba počakati dokončno odločitev ustavnega sodišča v zadevi Patria. Prikl sicer težko reče, kaj tokratna odločitev ustavnega sodišča pomeni za širše politično prizorišče. Želi pa si, da v DZ vendarle začnejo ali nadaljujejo z izvajanjem ukrepov za napredek v državi.
Poslanec ZL Matjaž Hanžek pravi, da zakonodajna oblast ne more komentirati sodne veje oblasti. Kakorkoli je ustavno sodišče odločilo, odločitev v ZL spoštujejo. Posledic za delovanje DZ po njegovem mnenju ne bo, saj je ustavno sodišče zadržalo tudi izvajanje sklepa DZ o prenehanju Janševega poslanskega mandata.
Hanžek je spomnil, da je Janši mandat prenehal na podlagi pravnomočne obsodbe, ki se po zakonu izvrši ne glede na poznejše pritožbe. To se po njegovem mnenju pogosto zgodi. "Ljudem rubijo in podirajo hiše na temelju pravnomočne obsodbe. Zato ne moremo reči, da za navadnega državljana to velja, za člana DZ pa ne. Pred zakonom smo vsi enaki," je dejal. Po njegovih besedah Slovenija tudi nima večjega deleža sodb, ki jih razveljavi ustavno sodišče, kot druge države. Poslanec ZL je še poudaril, da ustavni sodniki še niso odločili glede same sodbe v zadevi Patria.
V izjavi medijem je bil ostrejši vodja poslancev ZaAB Jani Möderndorfer. Spomnil je, da ustavno sodišče ni odločilo glede same kazni in je Janša še vedno pravnomočno obsojen. Vendar se bo moglo ustavno sodišče po njegovem mnenju končno zamisliti nad tem, kakšno sporočilo daje državljanom. Številni ljudje menijo, da se je sodišče že odločilo, pravi Möderndorfer, zato bo slednje po njegovem mnenju moralo kaj več storiti na tem, da bo ljudstvo sploh še verjelo vanj.
Dejal je še, da se sodniki med drugim "sklicujejo na to, da je ogroženo delovanje parlamenta in da ustvarjamo prevelik politični pritisk". A je to po Möderndorferjevem mnenju nesmisel, ob čemer je spomnil na vsakodnevne proteste pred sodiščem. Oster pa je bil tudi do tega, da so nekateri člani SDS odločitev sodišča napovedali že pred nekaj dnevi. "V kakšnih laboratorijih so tudi že kaj drugega vedeli," je dejal.
Daul pozdravil izpustitev Janše
Predsednik Evropske ljudske stranke (EPP) Joseph Daul je pozdravil današnjo odredbo ustavnega sodišča in izrazil pričakovanje "da bo končna odločitev v skladu z normami EU glede neodvisnega sodstva". Poudaril je pomen neodvisnega sodstva tudi v vseh drugih članicah EU. Hkrati izraža "polno podporo Slovenski demokratski stranki".
EPP je največja politična skupina v Evropskem parlamentu. Izmed slovenskih strank sta ob SDS, ki ima v Evropskem parlamentu tri poslance, članici te politične skupine še NSi in SLS s po enim poslancem.
Zbor za republiko pravi, da je vseskozi opozarjal na "defektnost sodbe"
Odzvali so se tudi v Zboru za republiko, kjer so zapisali, da ima sprejeta odločitev poseben pomen "za vzpostavitev vladavine prava in svobodne demokratične družbe na Slovenskem". Predsednik zbora Lovro Šturm dodaja, da so "na defektnost in ustavno spornost obrožbe in obsodbe Janeza Janše v zadavi Patria opozarjali od samega začetka sojenja". Današnjo odločitev zato pozdravljajo v prepričanju, da ji bo v razumnem roku sledila tudi dokončna odločitev o vseh istavnopravnih razsežnostih protiustavne in pravno defektne obsodilne sodbe Janeza Janše v zadevi Patria.
Tudi Platforma evropskega spomina in vesti je pozdravila odločitev ustavnega sodišča. "Po šestih letih sodnih postopkov, ki so dosegli vrhunec z njegovim zaprtjem na podlagi izmišljenih obtožb, je gospod Janša zdaj svoboden človek," so zapisali v sporočilu. "Odločitev je izrednega pomena za demokratične procese v Sloveniji. Poudarja potrebo po reformi sodnega sistema, v katerem najvišje položaje še vedno zasedajo bivši komunisti, ki so grobo kršili človekove pravice pod totalitarno diktaturo," je poudaril predsednik platforme Göran Lindblad.
KOMENTARJI (312)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.