Na novinarski konferenci je v odzivu na aktualno politično dogajanje dejal, “da če bi obstajala možnost, da bi predsednik razpustil parlament, bi zdaj razmišljal tudi o tem“. Prav tako je dejal, "da ni dvoma, da je koalicija zašla v krizo, vendar pa je to del širše krize strankarske politike“.
Predsednik države se je zavzel, da se določijo prioritete. Po njegovem mnenju bi se morali posvetiti predvsem pokojninski reformi, nato pa vprašanju, kako priti do popolnoma operativne vlade. Türk poudarja, da je neoperativen tudi parlament. Zaradi referendumov se ves čas prelaga odgovornost na volivke in volivce. Popoldne se je na trditev, da vlada ni popolnoma operativna odzvla premier Borut Pahor, ki zatrjuje, da je vlada popolnoma operativna.
Stopnja neoperativnosti koalicije po mnenju Türka ni taka, da bi bilo že sedaj nujno ukrepati, torej še pred referendumom o pokojninski reformi, saj lahko vlada do referenduma še opravlja tekoče posle.
Po referendumu pa bi se bilo o zadevah treba pogovoriti in najti rešitve, ne glede na izid referenduma, je še dejal Türk. Sam je pripravljen pri tem pomagati, če bi bila takšna želja strank.
Glede predloga o odstopu vseh treh predsednikov strank in predloga za spremembo ustave pa je predsednik republike dejal, da se mu zdita oba predloga dobra. Prvega sta sicer Katarina Kresal in Pahor zavrnila, za spremembo ustave, da bi hitreje prišli do predčasnih volitev, pa bi bil potreben širši konsenz. Prostor za pogovor o tem pa je državni zbor, je še dejal Türk.
Türk je sicer dejal, da sam podpira pokojninsko reformo, ki je bila sprejeta v državnem zboru, pričakuje pa, da bo v kampanji pred referendumom tudi precej političnega kupčkanja.
Vladajoči trojček Türku ne nasprotuje
Izjave o predčasnih volitvah pa so po mnenju vodje poslanske skupine SD Dušana Kumra predvsem izraz neke negativne klime, ki so jo v slovenski prostor zasadili predvsem politiki. "In predsednik države je tudi eden od politikov in je soodgovoren za to negativno klimo," poudarja Kumer. Sam sicer, kot pravi, ni nasprotnik predčasnih volitev, če zanje obstaja konsenz, "ni pa to izhod iz situacije, ki smo jo mi zakuhali".
Vodja poslanske skupine Zares Franco Juri pa meni, da je predsednik Türk k situaciji pristopil zelo odgovorno in legitimno razmišlja o izhodih iz krize, ki je tudi politična. Veseli ga, da je podprl tudi njihovo pobudo za odstop predsednikov koalicijskih strank z ministrskih funkcij, saj "problemov ni mogoče reševati s tem, da ustvarimo neke žive ščite okoli političnih vodij". Predčasne volitve se sicer po njegovem mnenju nakazujejo kot ena izmed možnosti zapleta, pred njimi pa je verjetno tudi nekaj drugih alternativ.
Vodja poslancev LDS Borut Sajovic posameznih izjav predsednika republike ne pozna, iz izkušenj pa ve, "da jih je vedno mogoče razumeti tako ali drugače". Za LDS so po njegovih besedah odprte vse opcije in nimajo strahu pred nobenim od možnih scenarijev. "Na večer rezultatov pokojninskega referenduma bo znano marsikaj in takrat bodo sprejete tudi naše odločitve," je še dejal.
DeSUS, SDS in SLS pozdravljajo Türkovo izjavo
Predsednik DeSUS Karl Erjavec je za 24ur.com povedal, da v celoti podpira Türkovo pobudo za predčasne volitve in da bi bilo to treba doreči do poletja. Kot je dejal, bi moral predsednik republike organizirati sestanek predsednikov parlamentarnih strank, kjer bi lahko razpravljali o teh vprašanjih. Strinja se tudi s tem, da bi se o tej situaciji pogovarjali po referendumu o predčasnih volitvah.
Tudi iz SDS so pozdravili izjavo predsednika, ki je podprl predlog SDS in nekaterih drugih opozicijskih strank za razpis predčasnih volitev. "Razumemo jo tudi kot prevzem svojega dela odgovornosti za slabo stanje v državi,“ so še zapisali v SDS. V stranki pa so za razliko od Erjavca prepričani, da je čakanje na junijske referendume dodatno izgubljanje časa. "Postopke za razpis predčasnih volitev je treba začeti nemudoma in tako ustaviti drvenje slovenskega vlaka proti Grčiji in Portugalski.“
Tudi iz SLS so sporočili, da pozdravljajo predsednikov predlog za predčasne volitve, saj so že pred časom tudi sami to predlagali kot najboljšo možno pot.
Po mnenju predsednika SNS Zmaga Jelinčiča so izjave Türka neprimerne, saj predsednik republike nima pristojnosti, da bi sodil o tem, kaj je treba v državi narediti. Kot pravi Jelinčič, je v Türkovih izjavah čutiti željo po tem, da bi v Sloveniji spremenili državni sistem, tako da bi imeli predsedniškega ali vsaj polpredsedniškega. Pri predčasnih volitvah je po njegovih besedah v Sloveniji pravna praznina, saj ni predvideno, kako naj bi se te izvedle.
Zaostrene politične razmere
Koalicijsko krizo je sprožil odstop ministrice za lokalno samoupravo Duše Trobec Bučan, zaradi katerega je DeSUS napovedal izstop iz koalicije. Zadnjo besedo o tem bo imel svet stranke, ki bo o izstopu odločal 6. maja. Koalicija se je zatem sestala na sicer rednem sestanku, na katerem so govorili o prihodnosti vlade brez DeSUS, in poudarila, da je pred vlado zelo težka naloga – referendum o pokojninski reformi. Predsednik Zaresa Gregor Golobič je predlagal, da bi vlado rekonstruirali tako, da bi nemudoma z ministrskih položajev odstopila on in predsednica LDS Katarina Kresal, hkrati pa tudi premier Borut Pahor. S tem bi poskušali ljudi prepričati, da je pokojninska reforma najpomembnejša za Slovenijo in njeno gospodarstvo.
Dodatno pa so se zamajali odnosi v koalicji, ko je danes Golobič napovedal, da bo po referendumu o pokojninski reformi odstopil s položaja. Preberite tudi odzive na njegovo odločitev.
KOMENTARJI (167)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.