Na uredništvo smo dobili sporočilo bralca, ki ima v zadnjem času kar nekaj neprijetnih izkušenj z "najboljšim sosedom". Sodu je izbilo dno, ko je odprl pločevinko tune v oljčnem olju znamke Mercator in v njej našel precej velik kos plastike.
V takem primeru je najbolje, da kupec izdelek vrne ali v najbližjo trgovino ali v tisto, kjer ga je kupil, in posreduje kar največ podatkov, je dejala predstavnica Mercatorja Tanja Durin. V veliko pomoč jim je kartonast ovoj izdelka, če ga kupec še ni zavrgel, saj so na njem zapisani kraj in čas proizvodnje, serijska številka … Dovolj podatkov, ki proizvajalem oziroma ponudnikom pomagajo slediti poti izdelka od tekočega traku do trgovskih polic, je sicer tudi na sami pločevinki.
Te podatke potrebujejo, da ugotovijo, kaj se je z izdelkom dogajalo, oziroma kako se je tujek znašel v njem. Mogoče je, da se je v procesu proizvodnje kakšen delček stroja odlomil, je morebiten vzrok neljubega dogodka navedla Durinova, ki pa ne izključuje možnosti, da je bila zadeva podtaknjena. Vsekakor je proizvajalčeva dolžnost, da poišče odgovore, pravi in dodaja, da proizvajalec nosi vso odgovornost.
Ta je dolžan narediti detaljno poročilo o izdelku. Ugotoviti mora, iz katere serije je, kako je tujek zašel vanj in ali je mogoče kaj podobnega pričakovati tudi v drugih izdelkih iste serije. Prav tako mora oceniti, ali je pojav takšne narave, da je treba začasno ali trajno umakniti iz prodaje celotno serijo, odgovoriti pa mora tudi na vprašanje, ali bi izdelek lahko bil škodljiv za tistega, ki bi ga zaužil, še pravi Durinova. Dobavitelji se obvežejo, da so izdelki res kakovostni, zato to lahko načne tudi naše zaupanje do njih, dodaja.
Kaj pa kupec?
Res je neprijetno, če naletiš na tak izdelek, zato se poskušamo opravičiti, je dejala Durinova. "Običajno se vsaj na simbolični način poskušamo oddolžiti kupcu," dodaja. Najmanj, kar lahko pričakuje, je, da mu povrnejo denar ali dajo nadomestni izdelek.
Tudi na uradu za varstvo potrošnikov pravijo, da je to prvo, kar mora trgovec storiti, nesprejemnljivo pa bi bilo, če bi kupca obtožil, da je sam podtaknil določeno zadevo. "Drugače pa tu kakšne posebne pravice, kot da ga bodo en mesec zalagali z zastonj konzervami, nima," dodaja predstavnica urada Mojca Burgar.
Dejstvo, da se to zgodi v postopku proizvodnje, priznava. "Če bi bilo tega več, bi ponudnika opozorili, naj izdelek umakne. Če gre za enkraten primer, pa naj vsaj korektno odreagira," še razlaga Burgarjeva. Doslej težav z izvajanjem njihovih navodil niso imeli.
Pretečeni mlečni izdelki, gnila solata …
Bralec pa nas je opozoril tudi, da je v eni od Mercatorjevih trgovin v Ljubljani kar trikrat zapored naletel na mlečne izdelke, ki jim je rok trajanja že potekel, pa čeprav je osebje opozoril na to. Prav tako naj bi prodajali gnilo solato. "To se ne bi smelo zgoditi. Pri množici izdelkov, ki jih ponujamo, mora interna kontrolna stalno potekati. Toliko bolj pazljivi morajo biti pri svežih izdelkih, ki so vezani na roke," je zadevo komentirala Durinova in vse, ki bi na kaj takega naleteli, znova opozorila, naj kupljeno vrnejo. "To so zadeve, ki jih v trgovini nihče ne želi, še najmanj trgovci," dodaja.
KOMENTARJI (95)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.