Po slovenskih forumih so se pojavila sporočila, da naj bi v Porodnišnici Izola prejšnji teden prišlo do 'črnega petka', saj naj bi umrlo več otrok. V anonimnem sporočilu je bilo zapisano, da je bila mati na pregledu v izolski bolnišnici, bila pa je tudi dva dni čez rok, saj naj bi rodila 25.10. Sestra jo je priklopila na CTG, vse je bilo v redu, zato so jo poslali domov. Ko je znova prišla na pregled, so zdravniki ugotovili, da otrokovo srce ne bije več in da v maternici nosi mrtvega otroka.
V bolnišnici Izola so za 24ur.com potrdili, da so v bolnišnico sprejeli dve materi, ki sta nosili mrtvega otroka, od njiju pa je bila ena v 38. tednu nosečnosti. Predstojnik oddelka za ginekologijo in porodničarstvo v izolski bolnišnici Dušan Deisinger je dejal, da nista imeli rizične nosečnosti, obe pa sta bili popolnoma zdravi. Vzrok smrti za zdaj še ni znan, saj morajo opraviti preiskave. V petek so tako imeli tudi štiri porode, ki pa so uspešno potekali.
Preiskave bodo morda pokazale vzrok smrti
Deisinger je še dejal, da letos še niso imeli nobenega takšnega primera. Namestnik Deisingerja Boštjan Lovšin je prav tako dejal, da pri obeh mamicah niso zaznali nič nenavadnega, tako da ni šlo za rizično nosečnost. “V Sloveniji se na tisoč prebivalcev rodijo okoli štirje mrtvi otroci. Vzroki za to so lahko infekcija, različne anomalije, popuščanje posteljice (posteljica ne deluje pravilno in otrok se ne prehranjuje pravilno),” je dejal. Poudaril je še, da mnogokrat ni jasnega vzroka, zakaj pride do tega.
Zatrdil je še, da so na rednem pregledu, ki so čedalje pogostejši, ko se približuje porod, ugotovili, da otrokovo srce ne bije. Tudi mati bi po njegovem mnenju sama težko ugotovila, da je z otrokom kaj narobe, saj otrok včasih tudi po nekaj ur ali pol dneva v trebuhu sploh ne brca. Preiskave krvi in bris bodo morda pokazali, zakaj sta umrla ta dva otroka, saj redka obolenja organov in določene nepravilnosti niso vidne pri preiskavah.
Preiskave bodo trajale od enega do dveh tednov. Na vprašanje, ali materi, ki je doživela ta tragičen dogodek, nudijo psihološko pomoč, pa je dejal, da je to mogoče, če mati zahteva.
Preventivni ukrepi
Porodničar v Porodnišnici Ljubljana Gorazd Kavšek je za 24ur.com komentiral dogodke v bolnišnici. Poudaril je, da je mrtvorojenost otrok problem, vendar je v Sloveniji tega relativno malo, je pa vse odvisno od prenatalnega varstva otroka. Nekatere vzroke za mrtvorojenost lahko preprečimo, spet druge pa ne. “So nepredvidljive smrti, lahko pride do popkovničnih zapletov (vozel na popkovnici; lahko se tudi popkovnica zavije okoli otrokovega vratu). Preprečljivi vzroki so na primer ta, da otrok ne raste v redu, to bi načeloma s temi pregledi ugotovili.”
Eden izmed vzrokov je lahko tudi sladkorna bolezen, ki vpliva na plod, v tem primeru so še posebej pozorni in lahko tudi prej sprožijo porod. “V zadnjem mesecu nosečnosti se priporoča, da se spremlja gibanja otroka. Mati naj bi načeloma od 30. tedna vsak dan čutila otroka. V zadnjem mesecu obstaja tudi list za gibe, kjer mati vpisuje gibanje otroka, pomemben pa je predvsem trend gibanja otroka.”
Preko CTG zdravniki merijo srčni utrip in deloma tudi gibanje otroka. CTG na more za več kot 24 ur napovedati stanja za naprej. Načeloma nosečnost poteka v redu, še poudarja. “CTG kaže trenutno stanje ploda, je posnetek srčnega utripa. Če nastopi nek moment (zaplet), se seveda srčni utrip spremeni. Na podlagi tega pa se potem odločimo, kako naprej,” še dodaja. Eden izmed najpomembnejših nasvetov je gibanje otroka, saj je to znak, da je vse v redu.
Poudaril je še, da težko komentira, kaj se je zgodilo v izolski porodnišnici. Včasih poteka celotna nosečnost v redu, plod je zdrav, pa vendar lahko pride do mrtvorojenosti. Sklenil je še, da je mrtvorojenost redek pojav.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.