Slovenski alpinist Tomaž Humar se je poškodoval med solo vzponom v južni steni himalajske Langtang Lirunga, zato je obtičal nekje na 6300 metrih. Reševalci iz Katmanduja so potrdili, da ga je danes troje šerp neuspešno iskalo na višini 6300 metrov, kjer naj bi obležal. Akcijo bodo nadaljevali jutri, v reševanje pa naj bi se vključila celo nepalska vlada.
Humar naj bi z gore sestopal, pri tem pa naj bi si na višini 6300 metrov zlomil nogo. Poti ni mogel nadaljevati, zato je poklical na pomoč.
"Včeraj so šli na goro trije plezalci šerpe iz Katmanduja. Pritrdili so 400 metrsko vrv do prvega baznega tabora. Danes so pritrdili še 900-metrsko vrv in dosegli 6300 metrov, ampak ga niso našli," je za 24UR dejal Ang Tsering, predsednik Planinske zveze Nepala. Reševalci pa so tudi izgubili stik s Humarjem. "Tomaž ima satelitski telefon, ampak od včeraj zjutraj nismo več vzpostavili stika z njim," je še dodal.
V reševanje so se vključili tudi nekateri Humarjevi prijatelji in častni konzul Nepala Aswin K. Shrestha, ki je kontaktiral veleposlanika v Berlinu in ga obvestil o nesreči.
Položaj bi bil lahko resen
Humar naj bi imel zlomljeno nogo in rebra. "Vem, da gre za poškodbo, ne vem pa, kakšna je, ker ta hip z njim ne uspemo dobiti kontakta. Ugibamo pa, da potrebuje pomoč," je za 24ur.com povedal alpinist Viki Grošelj. Na vprašanje, kako resen je položaj v primeru, da je Humar utrpel tovrstne poškodbe, Grošelj odgovarja, da zelo resen.
"Z organizacijo in potekom reševanja se ukvarjamo že dva dni, čeprav natančnih podatkov o tem, kje se nahaja in kakšno je njegovo stanje, nimamo," je še povedal Grošelj.
Vzporedno tečeta tako klasična reševalna akcija nepalskih reševalcev kot tudi helikoptersko sondiranje terena. "Zdaj je tam že noč, tako da kaj več informacij pred jutrišnjim dnevom ne bomo imeli,“ je še dodal Grošelj.
Na vprašanje, kakšna je razlika med tokratno reševalno akcijo in tisto pred štirimi leti, ko je Humar obtičal na gori Nanga Parbat, je Grošelj za 24UR dejal: "Tokrat je situacija povsem drugačna, kot je bila pred štirimi leti. Dejstvo je, da se takrat brez politike in medijev ni dalo nič narediti. V Nepalu je na srečo situacija obratna. Tukaj agencije, ki organizirajo odprave, poskrbijo tudi za reševalne akcije. Vseeno pa smo iz Slovenije sprožili akcijo in Švicarji so pripravljeni odpotovati v Nepal, če bi jih za to zaprosili."
Langtang Lirung je vrh v Langtang Himal, jugozahodno od Šiša Pangme, visok 7227 metrov. Prvi vzpon nanj je uspel japonski odpravi: 1978 sta se po vzhodnem grebenu na vrh povzpela Seishi Wada in Pemba Tsering.
V gorskih krempljih že leta 2005
Humar je sicer avgusta leta 2005 že obtičal na gori Nanga Parbat, kjer je ujet prebil šest dni, 10. avgusta pa sta ga rešila helikopterja pakistanske vojske. Reševalna akcija je bila edinstvena, saj so Tomaža rešili z vrvjo, na kateri je visel vse do pristanka v baznem taboru. Takoj po pristanku ga je pregledala zdravnica – bil je ozebel in izčrpan, ker je zadnje dni prebil brez hrane. Koordinator reševanja je bil tedaj prav Grošelj.
KOMENTARJI (660)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.